Jabuka

Моја тетка је баш недавно спомињала Златну парменку. 60-тих и почетком 70-тих је становала у Апатину, и у дворишту је била та, како каже "врло фина" јабука. Мислим да је описала плод баш као што је на слици.
 
mozda hibrid zlatnog delisesa, mada mene licno ne facinira ukus tog tipa, pre sam nekako za crveni delises i njegove hibride
kao i za one boskope vinskog ukusa
 
Na vecini rasadnicarskih sajtova pise da su dobri oprasivaci za kolacaru: jonatan, zlatna parmena i delises.
Sve bi to bilo ok da nije teski copy/paste i te sorte zlatna parmena niko nema u ponudi. Malo sam jos trazio kao pramenku, paramenku i sl, po logici, mozda je neko prekrstio.
Nasao sam na kraju u Negotinu.
Moram da pravim raspored sorti i oprasivaca jer formiram zasad od pocetka, a kao sto sam ranije pisao, selo neko cudno, ljudi nemaju vocke po dvoristima.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Planiram sledeci ili za dva vikenda sadnju voća u svom dvorištu pre svega sam zainteresovan za sadnju starih sorti voća, od jabuka bih zasadio šumatovku, budimku i petrovaču e sad potreban savet koja od ovih sorti ima najbujnije i najveće stablo da bi znao gde da ih rasporedim u dvorištu?
 
Ne znam za sumatovku ali moj deda sto je imao dve budimke bile su visoke mozda 15 metara a precnik stabla 50 do 60 cm. Hocu reci veliko drvo je bilo. Prvo smo izvafili jednu jer nam se ukus nije svidjao, bolje reci nije imala ukusa kao repa je kada se jede. A druga je od starosti propala pa smo je pre par godina odsekli.
 
Ako sadiš stare sorte onda bi trebalo da budu na divljoj podlozi da bi rasle i rađale dugo vremena.... Onda bi trebalo da budu bujne jer divlja podloga 'gura' builjku da bude velika pod uslovom da ne želiš da režeš biljku stalno.... Ja sam kupovao stare sorte na MM106 ta podloga je manje bujna od divlje ali je takođe bujna. Zbog malog prostora sam sadio na 4x4 ali šta je tu je... Neka one rastu pa nek idu u visinu i neka budu zdrave i da daju plod da mogu deca da jedu neprskano i nezagađeno.... za ostalo ne brinem...
 
Planiram sledeci ili za dva vikenda sadnju voća u svom dvorištu pre svega sam zainteresovan za sadnju starih sorti voća, od jabuka bih zasadio šumatovku, budimku i petrovaču e sad potreban savet koja od ovih sorti ima najbujnije i najveće stablo da bi znao gde da ih rasporedim u dvorištu?
Imas na opisima sorti pise ti da su budimka i sumatovka bujne, petrovaca je manje bujna
Zelenika ti je od svih tih sorti lepsa po ukusu
 
Po meni, treba prvo pogledati podloge, prikazano na slici pa posle sortne osobine.
Po bujnosti podloge, organizovati sadnju i razmake jer razlika bude i po par m.
Interesuje i mene koliko moze da bude najveca razlika izmedju sorti na istoj podlozi? Logicno je da na sejancu bude max.
f8fbcd108ea24ae13e4cf812d8aa91b4.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Zavisi dosta i od vestine rezaca, mada za kucu se moze putiti da biljka jace raste, veci broj korena po jedinici povrsine ti garantuje veci procenat plodova prve klase.
Opet ja ne volim kad ona ode u visinu mnogo pa ne vidim sta se gore desava.
M9 je super podloga, samo trazi oslonac, ako to mozes obezbediti to i vodu sve preporuke za nju saditi
Sijanac isto zna se valja, MM106 ok ali bolje M9 ako imas uslova, mala je razlika u bujnosti, a velika u rodu.
 
Hvala druže na muci...nego slabo, skoro ništa, se ne može razaznati...suviše su zacrnjene slike...
 
O sortama jabuka koje su najzastupljnije kod nas u EU koje su ranije a koje danas popularne ima , za mene lepo napisano u novembraskom Dobro jutro. Naravno o ukusu nema mnogo s obzirom i da su ukusi razliciti. Ali moze se zakljuciti koje sorte nisu vise popularne kao ranije. A novode se i nove za koje se ocekuje da budu sve popularnije.Nadam se da ovim ne krsim pravila foruma.
 
Imate te statistike po netu gde hocete. Problem je sto proizvodjaci ne znaju kome ce za 3-5 godina prodavati svoju robu. Trenutno je trziste Rusija, a kako oni podizu zasade, ja ocekujem da se to promeni. Ako krenemu nekada put EU onda Ajdared treba da povadimo, a da sadimo zlatni, crveni, breburn, mucu, fuji, gala.
 
Nazad
Vrh