Jabuka

Na okucnici imam dosta stabala sto starijih, sto mladjih (15 god) i to razlicitih sorti. Odrzavanje je osnovno, min prskanja i proredjivanje krune sto se tice rezidbe, uklanjanje vodopija i sl. Naravno problem je sto jedne godine prerodi, sto mu dodje ova, sledece veoma slabo do nikako. Plodovi su trenutno desetak mm, pa me interesuje kada je pravo vreme da ih rucno proredim.
Za koji dan cu da prskam nekim Grogreen NPK 25:10:15, a interesuje me kada, koliko i cime jos da poguram jabuke ne bi li imao roda i sledece god.
Sorte su razne od starih kolacara, kozara do delises, ajdared, jonagold i sl.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Zdravo kolege forumasi dali itko koristi i kako je zadovoljan sa bilni hormoni : Gibrelin acid , 1-Naphthaleneacetic acid , Abscisic acid , Ethylene , Cytokinins , Auxins ?[h=3][/h]
 
Danas sam malo grane vezivao od jabuka previše ploda a grane dosta slabe dali da plodove sam koliko toliko razrijedim ili će same neki postotak otpasti.

To su mi jabuke u vrtu i redovito ću ih prihranjivati tako da neće faliti prihrane ali dali će to moći to stablo ishraniti jabuke su sada u 4 godini.
Imam jednu prva godina rodna mlado stablo ali i nema puno jabuka tako da za nju nebi trebalo biti problema ili da sa nje skinem sve plodove da se ojača stablo.

Prskana dva puta jednom protiv pepelnice i drugi put vaši.

Par slika.
 
Sta pomesati sa mankogalom i oprskati jabuke? Mislim da mi jednu polako hvata pepelnica pa mi nesto treba i da je u malom pakovanju protiv pepelnice da pomesam sa mankogalom i oprskam da je kurativno i preventivno? naravno kada padne jos jedna nadam se cista kisa jer ovo sto je jutros palo sve uprljalo listove... Inace sinoc oprskano dimetogalom i resen je problem vasi.... Pozdrav i hvala unapred
 
Meni su u apoteci dali za pepelnicu Basf, Stroby DF, ima mala kesica za 10 l vode.
Prvo u prskalicu Mankogal pa ovo.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Imam jedno pitanje u vezi jabuke,dakle u dvoriste imam jedan mali vocnjak 10 stabla jabuke,ali dva stabla vec tri godine za redom podbace u cvetanje.Ove godine skoro i da nije bilo cveta uopste sad kako vidim jedva da ima 10 jabuke na celo drvo.Sorta je jonagold lepo razvijene krosnje 6god stare,znaci imam druga dva stabla iste sorte koje moram da proretim koliko ima ploda isto rezane ista zastita.
Jel ima neko ideju u cemu je problem,jel treba necim prihraniti ili oprskati za da sledece godine lepo cvetaju.
Hvala unapred.
 
Poštovane kolege voćari, u jesen 2015. godine sam posadio dve sadnice jabuke, mucu na m26 i jonagold na mm106 jednu do druge. E sad, tada nisam znao da su obe triploidne i zahtevaju dva oprašivača, pa sam mislio da u avgustu okalemim na čip po jednu ramenu granu (formiram popravljenu piramidu) nekim oprašivačem. Molio bih za savet koje dve sorte su oprašivači za mucu i jonagold. Možda crveni delišes i greni smit?
 
Moze i crveni, greni, zlatni, ajdared. Zlatni je oprasivac za sve sorte (mozda za neku nije, ali mi nije poznato koja sorta od siroko rasprostanjenjih).
 
Hvala kolega bojcetic, ne znam samo za kombinaciju zlatni i jonagold jer je prvi jedan od roditelja drugog (učestvovao u hibridizaciji), ali uzeću neke od ove tri preostale najverovatnije kao što rekoh greni i crveni.
 
LcLoewb.jpg

Malo sredjivali mladi vocnjak, nismo stigli ranije pa kasnimo malo ali bice ok na kraju.
 
Nazad
Vrh