Jabuka

Odg: Jabuke

za bećarinu ! ima zakržljavitih plodova kao da je izostala hemijska proredba ? listna masa je potpuno zdrava ::svaka cast::vidi se da nije( gradirana). neka je barem nekiome ostala jabuka posle prošlogodišnje skandalozne i bagatelne godine
 
Odg: Jabuke

@becarina pusta
Odlicno zaista bas kao sto treba da bude ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
mislim da je onaj jedan plod koji @juki pominje rezultat normalne prorede prirodne i na ajdaredu posebno izrazene pojave ili mozda gresim?
 
Odg: Jabuke

Kemijska prorjeda je po meni uspjela jako dobro, a tih "stopiranih" plodova koji su ostali mali ima pomalo na svim stablima. Neki dan smo prošli kroz voćnjak i ručno korigirali prorjedu gdje je to bilo potrebno.

Hvala na pohvalama. :ppozdrav:
 
Odg: Jabuke

Bećarno ovo izgleda odlično ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Kada dobiju boju biće to još bolje. Sve pohvale za voćnjak.
:ppozdrav:
 
Odg: Jabuke

da ponovimo pitanje :)

kod nas niko nista ne kupuje, cekaju nakupci da se cene spuste posto su sad 30-40 din...
 
Odg: Jabuke

Koji rasadnik bi mi preporučili za sledeće sorte jabuka Mutsu, Granny Smith, Red Jonaprince, Gala Must, Red Chief, Fuji podloga MM106?

Hvala unapred
 
Odg: Jabuke

Kad sam vidio da se sada u velikim trgovačkim lancima, a i u manjim trgovinama, i ove godine prodaju lanjske jabuke (dakle rod 2009. g.) odlučio sam uslikati lanjske i ovogodišnje jabuke.



Uploaded with ImageShack.us

Na prvoj slici na lijevoj strani su ovogodišnje jabuke, rod 2010. g., nedavno ubrane sorte Zlatni delišes, a do njih na desnoj strani su također jabuke sorte Zlatni delišes no proizvedene i ubrane 2009. godine tj. prije godinu dana.



Uploaded with ImageShack.us

Na drugoj slici vidimo jabuke sorte Ajdared. Na lijevoj strani su ovogodišnje jabuke koje se sada beru, a na desnoj strani su jabuke ubrane prošle, dakle 2009.-te, godine.

Na oko je razlika i više nego vidljiva ( Zlatni 2010. g. će još dobiti svoj karakterističnu žutu boju), peteljke kod lanjske jabuke su suhe i tvrde kao kamen, plodovi su kao spužva mekani, dehidrirani, lagani-"prazni", flekavi... O okusu i mirisu neću niti pisati jer to je drastična razlika (kao i starosna) između tih jabuka. Sve u svemu lanjska jabuka je za sve osim za jelo.
Ovim postom sam htio skrenuti pažnju na to da građani sada kupuju (po vrlo visokim cijenama) i jedu jako stare i nekvalitetne jabuke (većinom iz uvoza) dok se naše sviježe, ukusnije i kvalitetnije jabuke nestavljaju na police jer ih otkupljivači i trgovci jednostavno nežele kupiti jer na raspolaganju imaju bagatelnu jabuku iz EU za koju plaćaju neku mizeriju da očiste njihova skladišta.

Gdje je tu logika? Domaćeg proizvođača se ucjenjuje sa vrlo niskim okupnim cijenama, vrlo visokim kriterijima kod otkupa itd., a na svojim policama prodaju škart jabuke po astronomsko visokim cijanama. Nije li logičnije da se prvo otkupi jabuka sa domaćeg tržišta (po realnim cijenama), da se ta jabuka proda (također po realnim cijenama) pa tek onda da se uveze manjak jabuka? Očito da to pojedincima, a i državi nije od interesa što je i više nego žalosno.

Ovakva je situacija sa jabukom kod nas u Hrvatskoj no vjerujem da ni kod vas u Srbiji nije puno bolje.
 
Odg: Jabuke

hteo bih nesto da vas zamolim,ako mozete da mi kazete koliko se krece jabuka ajdared na pijaci i kvantasu(cene i mesta),:haha:unapred zahvalan...!!!
 
Odg: Jabuke

cene u beogradu kvantaš ajdared od 35 dinara do 55 din, zavisi od klase raspon je velik, one od 35 dinara su čini mi se padavice skupljane sa terena gde je pesak ili nekakvo mekano tlo ! na pijaci cena od 50 do 70 dinara :cao:
 
Odg: Jabuke

hvala puno na odgovoru,moje su brane rukom sve ali su malo ali vrlo malo pegave,ali nisu sve...10 %mozda
 
Odg: Jabuke

Koja je cijena po klasama kod vas u Srbiji u otkupu na veliko i u kojoj ambalaži (box palete, drvene gajbe...)? Kod nas u Hrvatskoj je "dogovorena" cijena 2,6 kn/kg za prvu klasu bez obzira na sortu s tim da država daje 0,60 kn/kg, a otkupljivači 2 kn/kg. Od te dvije kune pojedinci odbijaju recimo 0,10 kn/kg za prijevoz i oko 0,15-0,20 kn/kg za korištenje box palete. Na sve to ide isplata u nekolko rata + barem jedno ili dva odbijanja na kilaži nakon što se otvori komora i utvrdi udio neuvjetne robe. To odbijanje ide svima jednako bez obzira što je neko predao super jabuku i kalo mu je jako mali, a neko predao jako lošu jabuku i ima veći kalo. ::lose:: Industrija-padavica je ove godine o,40 kn/kg + 0,40 kn/kg subvencija od dražave. Isplata kad bude biće, a pojedinci još nisu isplatili ni prošlogodišnju industriju. ::lose::

Uglavnom stanje nije sjajno, a najmanje bajno.

P.S. Tečaj euro-kuna je 1 euro = 7,25 kn.
 
Odg: Jabuke

pozz svima!jel hoce neko da mi kaze cene jabuka na kvantasima u srbiji za ovaj mesec?(mesta i cene)AJDARED...unapred zahvalan!!!
 
Odg: Jabuke

kod nas u srbiju cuo sam da su cene jabuka na pijaci oko 40-50 i do 60 din ili ti centi u evrima,a na kvantasima su od 30-40 pa i do 50 dinara,prodaja ide u drvenim gajbicama troredne kako ih zovu,jedna gajbica oko 14-15 kg...a rinfuz ako nisam pogresio je 12 dinara i prodaje se u dzakovima...
Post je spojen: [time]Tue Oct 5 06:03:20 2010[/time]
_________________________________________________
1 euro= 103 dinara
 
Odg: Jabuke

danas prodata i poslednja gajbica mucu jabuke čuvana dvadeset dana u komori po ceni 42 dinara 64 gajbice računali u tonu ::namigivanje:: a za greni koi treba ovih dana da berem nude 55 evro centi rekao sam :nono:, ostavio sam im na 60 ali odmah iz voćnjaka da se nosi ( ko zna možda se i kajem na kraju) ma nije ovo 2009 godina ovo je 2010 kvaliteta koliko sam video je jako malo. imamo skladište pa ćemo malo pričekati :cao:
 
Odg: Jabuke

da li neko zna gde ima da se kupi jeftinih jabuka za preradu u okolini Novog Sada ? Načuo sam da ima u Ravnom Selu i Kulpinu po 9 dinara, danas ću zvati da vidim da li je to istina..
 
Nazad
Vrh