Jabuka

Stubasta jabuka, ne znam koliko se vidi ali sto je ovako tamna kora i ispucala...?

Screenshot-3.png
HAu8Jig



HAu8Jig


HAu8Jig



ZqedvBv



ZqedvBv
 
Poslednja izmena:
Moguce da je tako..:Ne vidim da ima neke posledice na rast jabuke ili da se vidi nesto na listu, sve izgleda normalno...
 
veliki pozdrav svima
pitanje za one koji znaju odgovor iz iskustva naravno

vremenska prognoza za bijelo polje sjutra ujutru najavljuje temparaturu od minus 1 do minus 3, u vremenu od 04 do 06 sati. imam jabuku u fenofazi roze pupoljak, I poneki dio poceo da otvara cvijet.
pitanje---trebam li sta preduzimati u smislu neke odbrane
puno hvala
 
U selu imam nekoliko jabuka koje su pa blaga rec prerodile, jedva im i lisce krece... Negde sam cuo da se mogu prskati da ostane samo jedna ili dve od svakog pupuljka... jel zna neko cime i kako se to radi? Naravno i da ima da se kupi u manjim kolicinama jer ipak to su nekoliko jabuke...
Mada mozda ih sutra ujutru proredi mada ne bi trebalo na 500--600m nadmorske visine su...
 
U selu imam nekoliko jabuka koje su pa blaga rec prerodile, jedva im i lisce krece... Negde sam cuo da se mogu prskati da ostane samo jedna ili dve od svakog pupuljka... jel zna neko cime i kako se to radi? Naravno i da ima da se kupi u manjim kolicinama jer ipak to su nekoliko jabuke...
Mada mozda ih sutra ujutru proredi mada ne bi trebalo na 500--600m nadmorske visine su...

Postoje srredstva za hemijsko proredjivanje (ne secam se dal ih ima kod nas, mada mozda nekihih i ima u skorije vreme) ali s time moras biti pazljiv... To su sve biljni hormoni, koji ako malo preteraas, ode mast u propast, a ako malo podbacis, onda ko da nisi prskao... Mnogo je kopmpleksno i da se odrredi doza, posto zavisi od stadijuma rasta, od temperature, dal je sucnano ili oblacno, pa onda od sorte zavisi i svasta jos od neceg...
Ja ti to ne bi preporucio da radis za par jabuka... Ono sto ja radim ako je nesto prerodilo (moze za sve voce), onda procenim gde je najveca kolicina plodova i koje su grane najslabije, i onda ih jednostavno rezidbom proredim... Jeste, slazem se da je malo nepopularno rezati grane sa polodovima, ali mislim da je najprakticnije.. Mi smo uvek u zimskoj rezidbi ostavljali malo vise rodnih pupojaka, za slucaj da budu losi uslovi za oprasivanje (kod jabuke ide na primer da ako se oprasi preko 5% cvetova, to je vec zadvoljavajuci rod), ali cesto se desi da naravno skoro sve se oprasi, i onda prerode... Ova rezidba je po meni najprakticnija a psole nje mozes i malo rucno da proredis ako imas vemena.. Naravno, nemoj da preteras sa rezidbom, nego slabe i tanke grane koje ne mogu da nose toliki rod pokratis (skratis izduzeni deo na kraci patrlj sa manje plodova), gledaj da ne kratis puno bujnije grane posto njima treba vise plodoova da im uspori rast..
Ako ipak bas oces da proredjujes hemijski, naci cu ti dokument koji daje neke okvirne doze pa probaj da nadjes nesto od tih materija..Imas dole i link u mom potpisu za jabuku, imas dosta dokumenata, mislim da je i taj tamo, ako ne mozes da nadjes javi pa cu da ti potrazim...
 
Hvala mealy da detaljnom odgovoru, u pravu si ne bih da rizikujem, videcu jos mozda 2,3 nedelje a mozda ii mesec dana sta ce ostati pa sta mogu cu prorediti rucno, prosle godine nisu imale te jabuke vise od 2,3 kila a sada mozda po stablu bude 50 i vise ako bi sve ostalo kako mi se sada cini da ce ostati, ma ono je strasno, jednostavni nisu mogle vise od onoga da ponesu... Ne mogu da ih rezem bas imaju lepu krosnju... Ne volim ja to kako valjda zovu alternativnu rodnost, tako i pretprosle godine bila ta greni smit prepuna pa bile sitne... Inace mi ovde na jugu dobro prosli spasla nas oblacnost pre svega prizemnog mraza sto je dobro za povrce, ali i niske temperature na visini ne odgovaraju vocu kako sam negde citao... Iskreno ne secam se neke godine da je ovako sve ponelo...Nadam se da do kraja bude sve u redu...
Trazio sam sada i ne mogu da nadjem taj dokument, a posalji mi na pp ili ovde okaci da procitam iskreno zanima me da znam...
 
evo recimo, u ovom fajlu imas na strani 70 par reci...
https://www.dropbox.com/sh/lv2d1pak9mmuo3f/AADIAtWbsRXYTFlB7yNSSC9Ya/Ipm guide apple.pdf?dl=0

ovde ima isto na 69oj strani par uputstava
https://www.dropbox.com/sh/lv2d1pak...de+for+Commercial+Apples+in+the+Southeast.pdf

evo par linkova koji malo opisuju proredjivanje:

https://extension.psu.edu/apple-crop-load-management-chemical-thinning

https://ag.umass.edu/fruit/fact-sheets/thinning-apples-chemically

https://www.bctfpg.ca/horticulture/spray-thinning-growth-regulators-sun-burn-protection/

https://www.virginiafruit.ento.vt.edu/thinning

Zaboravio sam na Karbaril tj Sevin koji moze da sluzi za proredjivanje, ali mi se nesto cini da se on mozda vise ne proizvodi (to je inskticid, to mu je glavna namena bila, ali mislim da je postao neefikaan pa su prestali da ga prave)..Naravno, ako ga prave i ako ga nadjes, mozes sa njim da probas eventualno, ali ne mogu iz licnog iskustva da ti preporucim nista posto nisma probao.. U ovim dokumentima gore imas par uputstava za njega...

Citao sma neki dokument koji je bio malo opsirniji na ovu temu, na njega sam mislio, i mislio sam da je u ovoj listi mojj gore, ali ne mogu da ga prepoznam.. ako ga nadjem, stavicu i to na dropbox...
 
Na internetu ne mogu da nadjem da ovde imaju ta sredstva ali raspitacu se u p. apoteci...
 
Od svih materija, Karbaril ili Sevin je koriscen kod nas (kao insekticid doduse). Pokusao sam da ga nadjem na netu, ali nigde ga nema u prodaji, tako da izgleda da se vise ne koristi...Proveri u p. apoteci ako mozes da ga nadjes ako hoces da probas..
 
pozdrav svima I pitanje
sedmog maja, ustvari noc sedmog I jutro osmog maja na visini od 800 metara, u vremenskom intevalu izmedju 03,00 I 06,00 sati je bio mraz. ne znam koliko stepeni je bilo ali komsije kazu da je bilo bijelo I voda u posudama se zaledila po povrsini. debljina tog leda je bila kao lis papira otprilike.
svo to vrijeme je bila I gusta magla.
vidljivi tragovi ostecenja od mraza na vocu su se istog dana pokazali na orahu.
na jabukama ni danas ne mogu vidjeti nikakve promene.
pitanje,
moze li magla da spasi voce od mraza, je li moguce da ne bude stete na jabuci, u ovakvoj situaciji. fenofaza je zavrsetak cvetanja I formirani sitni plodici.
puno hvala
 
Skidao sam danas visak plodova i sveo da najvise na grani ima 2 jabuke... Nego nesto me drugo brine kod zlatnog delisesa puno imaju neke sitne tackice po 2,3,4 tackice a neke sto to imaju bas nemaju pravilan oblik nekako su dzombaste sto bi mi ovde rekli, gledao sam njih sto vise da skinem... Ovako 22. ap sam prskao cipkord plus mankogal a 11. maja sam samo dimetogalom... A te tackice sam primetio pre ovog drugog prskanja ne mogu da psujem ovde ali znate sta ako jos jednom budem koristio cipkord za nesto mislim da on skoro za nista ne sluzi... Nego sutra planiram tonus plus mankogal? Da li neko zna sta je sa tim jabukama sto imaju tackice, nisu valjda crvi i sto su tako da kazem deformisane?
 
VIdecu kasnije da slikam... Sta da radim sad ako ima jos neka tako deformisana?

- - - - - - - - - -

Pokusao sam i nikako nisam uspeo te tackice da slikam ne vidi se ili mutno ili se ne vidi...
 
Nazad
Vrh