Jabuka

nb-campari

Član
Učlanjen(a)
24 Feb 2009
Poruka
189
Lokacija
novi sad
Otvaram ovu temu u nadi da ce izdvojena vise koristiti ljudima koji se bave proizvodnjom jabuka. ja sam mlad u ovom poslu i moj doprinos ce se svoditi vjerovatno u cestom zapitkivanju. kao naprimer sad.
molio bih da neko iskusniji od mene kaze kako rucno prorijediti rod jabuke. kolika je to udaljenost izmedju plodova koju treba napraviti? ima li pravilo, koliko to listova mora pratiti plod?
uvijek ponizno zahvalan
 
Odg: Jabuke

Dobra tema!!!! Evo da ti kazem kako je neko pravilo za rucnu prorijedu a ono ti je jako jednostavno ;jedan cvijet jedan plod. Znaci od onih nekoliklo jabuka sto imas zajedno ostavis samo jednu ili ako je stablo slabije rodilo ostavis negdje po dvije a u zlatnom delisesu se obicno desava da se baci na zemlju i vise od tog pravila. Zavisi koliko ti je stablo koje prorijedjujes ali mislim da je za sadnicu ajdereda na podlozi MM 109 dovoljno oko 70 plodova sto iznosi oko 15kg mada mi svi pustimo da nosi i po 100 plodova. Za jedan plod je potrebno oko 40 listova da moze kvalitetno da ishrani plod. Ako te sta zanima slobodno pitaj mislim da ti mogu dosta pomoci
 
Odg: Jabuke

majkl27 je napisao(la):
Dobra tema!!!! Evo da ti kazem kako je neko pravilo za rucnu prorijedu a ono ti je jako jednostavno ;jedan cvijet jedan plod. Znaci od onih nekoliklo jabuka sto imas zajedno ostavis samo jednu ili ako je stablo slabije rodilo ostavis negdje po dvije a u zlatnom delisesu se obicno desava da se baci na zemlju i vise od tog pravila. Zavisi koliko ti je stablo koje prorijedjujes ali mislim da je za sadnicu ajdereda na podlozi MM 109 dovoljno oko 70 plodova sto iznosi oko 15kg mada mi svi pustimo da nosi i po 100 plodova. Za jedan plod je potrebno oko 40 listova da moze kvalitetno da ishrani plod. Ako te sta zanima slobodno pitaj mislim da ti mogu dosta pomoci
puno hvala.
imam ajdaret, jonagold i melrozu. zaboravio sam koja je podloga, no zasad je napravljen prije desetak godina. razmak oko tri metra i medjuredni razmak oko cetiri metra cini mi se. kad bi ostao rod od jedan pupoljak jedan plod, to bi bilo puno vise od 100 plodova. pa na svakoj grani ima oko destak plodova, koji se nece dotaci, pa da ko dunje porastu. a ima dosta grana, mislim da ce biti i do 50 kilograma po stablu. dosta sam doznao -jedan pupoljak jedan plod. puno hvala jos jednom.
 
Odg: Jabuke

To j ekod tebe vjerovatno na sejancu tj divljoj podlozi i zato je posadjeno tako rijetko i naravno da ta stabla mogu nositi puno-puno vise nego MM 106 i 109. Ali nebitno koje uvijek nastoji da opstane samo jedan plod.
 
Odg: Jabuke

opet molba upucena iskusnim vocarima, posebno vama sto dobro poznajete gajenje jabuka. zanima me, mogu li se rodni pupoljci primijetiti i prepoznati na samom pocetku formiranja, vec pocetkom avgusta i kako? kako izgledaju, ako bi neko postavio fotografiju. hvala puno.
 
Odg: Jabuke

Naravno da mogu i vec sad se formira pup za sledecu godinu a neznam kako da ti opisem kako da ga prepoznas osim da uslikam koju grancicu pa da postavim. Iskreno da kazem da sam i malo nemaran sto se tice tih slika a i svaki dan jako puno radim pa se i ne sjetim toga a potrudicu se da potsvaim sliku za tebe a i one sto sam obecao za protiv gradnu mrezu.
 
Odg: Jabuke

majkl27 je napisao(la):
Naravno da mogu i vec sad se formira pup za sledecu godinu a neznam kako da ti opisem kako da ga prepoznas osim da uslikam koju grancicu pa da postavim. Iskreno da kazem da sam i malo nemaran sto se tice tih slika a i svaki dan jako puno radim pa se i ne sjetim toga a potrudicu se da potsvaim sliku za tebe a i one sto sam obecao za protiv gradnu mrezu.

puno zahvalan. bas bih volio to na slici vidjeti.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246567842[/time]_________________________________________________
i jos nesto? treba li tom pupoljku sto se sad javlja vise vode no obicno.
 
Odg: Jabuke

Neznam dali tema već postoji no otvoriti ću ovu pod nazivom Jabuke. Ovo su moje jabuke slikane prije 15 dana. Na slici su sorte Zlatni delišes i Ajdared. Za sad sam vrlo zadovoljan sa stanjem voćnjaka, premda mu malo fali kiše. Kalibar je odličan te očekujem visok postotak prve klase. Prorjedu na Zlatnom smo radili kemijskim putem, dok smo Ajdared prorjeđivali ručno. Evo slika.




Post je spojen: [time]1251362545[/time]
_________________________________________________
Berba ranih sorti jabuka (Gala, Elstar) je počela. Na slikama je istovar praznih i utovar punih box paleta.




 
Odg: Jabuke

pozdrav svima, a velika molba onome ko zna da se javi i kaze. kako da nadjem i kupim torbu za branje jabuka, takozvana-kengur torba-, ko to pravi, ko prodaje? hvala do neba
 
Odg: Jabuke

nb-campari je napisao(la):
pozdrav svima, a velika molba onome ko zna da se javi i kaze. kako da nadjem i kupim torbu za branje jabuka, takozvana-kengur torba-, ko to pravi, ko prodaje? hvala do neba

U Hrvatskoj ih prodaje Ivan Kudec (voćarstvo Kudec), a u Srbiji ima neka firma koja prodaje malčere, platforme i torbe od firme Hermes. Znam lika iz te firme samo sam zaboravio kako se firma zove. Kod nas su te torbe od 10-ak kg nosivosti oko 300 kn.
 
Odg: Jabuke

Jedno pitanje dali znate koja je ovo vrsta jabuke kako se zove pošto je jabuka :D
2rmniwz.jpg


jedna jabuka pola kile ::svaka cast::
2igytfp.jpg
 
Odg: Jabuke

bacsku jeste granny smith na ovom trećem linku kad sam čitao piše da je malo kiselkasta i toje to , ali je stvarno super ukus osvežava
 
Odg: Jabuke

Japansak sorta Mucu ili tako nesto je mislim pre nego greni smit, jer greni smit ima bele tackice i nije ovako pravilnog oblika. Inace su ove dve sorte jako slicne. Mucu se prodaje na Radmilovcu (ogledno dobro Polj. fakulteta Zemun), ima je kad pocne prodaja sadnica u jesen i vrlo brzo nestane. Vrlo su slicne sorte i dosta ih mesaju.

Pitanje za Bećarinu
Sta od oprasivača imaš za Ajdared, ja sam uzeo u zakup 30 ari i cvetale mi dobro ali nema zametnutih plodova i pitanje sa cim ih prskas pre i posle cvetanja protiv ubušivanja plodova?
 
Odg: Jabuke

@nemanja_st01_58: Zlatni delišes i Jonagold. A koristim neki od insekticida, npr. Beker. Morao bih pogledat u dnevnik jer nepamtim što je bilo proljetos (lapim ko mineralna).

Evo jedne slike istovara industrijske jabuke u tvornici za preradu.

 
Nazad
Vrh