Jabuka

Ima te li vasi u jabukama?
Ja danas radio delanom i indarom ali sam primetio dosta mladjara vrsnih koji su napadnuti vasima.Kojim sredstvom sada prskati?
 
Manite se neonikonitoida i sistemika toliko. Svaki zastitar daje preporuku samo Tonus i paralele. To jeste mocan preparat ali je jako podlozan rezistenciji sa mehanizmom delovanja koji ima. Koristite Fastac, Nurel, Actaru itd. Malo miksujte ne gledajte samo i samo uvek cenu.
 
Godina je ekstremna za vasi. Pocetna stabla prskam i po ovratinama i redovno po redu pa opet ima vasi. Fastak je jako dobar, samo sto je kontakt, ali zato rezistenciju na njega ne mogu da steknu.
 
Manite se neonikonitoida i sistemika toliko. Svaki zastitar daje preporuku samo Tonus i paralele. To jeste mocan preparat ali je jako podlozan rezistenciji sa mehanizmom delovanja koji ima. Koristite Fastac, Nurel, Actaru itd. Malo miksujte ne gledajte samo i samo uvek cenu.
Pa sta ti je aktara nego sistemik

- - - - - - - - - -

Jednom sam ove godine koristio tonus i cisto je sto se tice lisne vasi

- - - - - - - - - -

Da vidim tog ko je resio problem lisnih vasiju sa nurelom
 
Lisne vasi su problem koji nije jednokratan vec imaju x generacija. Aktara ima drugaciji mehanizam delovanja i nije toliko podlozan rezistenciji. Nurel koristim itekako i izuzetno sam zadovoljan odnsom cena/kvalitet.
 
U godini povoljnoj po njih,lisne vasi mogu imati i do 16 generacija! Slazem se sa kolegom Bojceticem da se neonikotinoidi (Actara,Mospilan,Afinex,Tonus,Calypso...) kod pojedinaca koriste i previse sto u vocarstvu sto u povrtarstvu,a pogotovo u blok tretmanima. Antirezistentna borba mora stalno da se vodi,smenom insekticida razlicitog mehanizma delovanja. A koristiti u datom trenutku one koji tada imaju prednost upravo zbog svog mehanizma delovanja. Sistemici su sigurno povoljniji u izrazito kisnom periodu ali i tada raditi smenom,na primer,neonikotinoida sa organofosfatima (Perfektion,Dimetogal...)Inace pomenuti Nurelle D (Runel,Konzul...) je kombinacija dve kontaktne materije sa razlicitim mehanizmom delovanja i kao takav je zaista odlican insekticid,kako protiv insekata tako i u antirezistentnoj borbi.
 
Da dodam. Najpovoljniji koji sam nasao Nurel D kopija je Savanur oko 10e sa pdv na veliko. Njega idem 2-3 puta i uvek kada mogu njega koristim. 1.5l/ha je dovoljna doza. Perfection, Dimetogal u lesnicima sa 1l/ha i 800l/ha vode je odlicno uradio posao. Mospilanove kopije su zaista povoljne i jeftinije od Nurel D izadju po povrsini, ali nemojte nikako ih forsirati i ici uzastopno sa time, imacete problem. Voce nije jednogodisnja biljka, a kada steknu rezistenciju onda nemate cime da ih tucete kada je kisovito.:ppozdrav:
 
Ja bih dodao i lanate...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav svima i molim za pomoc.Zbog cega bi mogla ovako da popuca kora kod jabuke? Nije slucaj samo kod jedne grane nego skoro 80 % grana na ovu jabuku su ovakvi.











 
Nisam bio na vožnjaku nekoliko dana zbog žetve i juče odem primetim ima dosta jabuka oštećenih od sunca (sunčeve ožegotine) sve su na osunčanoj strani.Ima li kakvog leka za smanjenja ožegogotina?
Kako stojite sa ambalažom ? Ako imate neki kontakt za drvene gajbice jabučare javite prednost južni banat.
Najbolja ponuda za sada 63 din+pdv ,fco kući.
 
Kod mene na ajdaredu ima ozegotina, na ZD nema skoro uopste. Primetno vise nego prosle godine generalno. Mislim da 5-7% plodova je osteceno.
 
Nazad
Vrh