Jabuka

Odg: Jabuke

Danas u Nisu na kvantasu, ajdared 35, zlatni delises 45, crveni 55, jonagored 40 dinara.
 
Odg: Jabuke

U obje gajbe su jabuke iste sorte, Ajdared. Jabuke prve klase, kalibar 70 +, bez oštećenja, bez bolesti, ubrane isti dan iz iste table... sve isto. No pažljiviji pogled otkriva razliku u boji jabuka između ljeve i desne gajbe. Jabuke u lijevoj gajbi su malo intenzivnije obojene nego u lijevoj gajbi. Uzrok tome je jedan tretman sa jednim folijarnim gnojivom koje, između ostalog, povećava obojenost crvenih sorti jabuka. Inače u pravilu idu 2-3 tretmana prije berbe, no ja sam zbog koječega uspio napraviti samo jedan tretman. Nagodinu ću odraditi dva ili tri tretmana. Ova godina je jako dobra što se tiče boje plodova crvenih sorti jabuka, no zna se dogoditi (kao prošle godine) da jabuke budu jako slabo obojene pa to predstavlja problem u prodaji pogotovo kod sorte Jonagold.



Uploaded with ImageShack.us
 
Odg: Jabuke

Seniphos, rekao bih da ga proizvodi Yara. To sam dobio samo za probu jer kod nas to gnojivo nije još registrirano. Kristalon smeđi ja koristim od formiranja plodova svaki drugi tjedan. Zašto si ga ti koristio samo pred berbu?
 
Odg: Jabuke

Po njihovoj preporuci, ja sam u svako drugo prskanje stavljao kristalon super i kalcinit od 5. meseca, kristalon braon samo u poslednja dva.
 
Odg: Jabuke

Mislim da kalcinit ne treba mešati sa drugim sredstvima (fungicidi,insekticidi) već treba sa njim uraditi posebno prskanje.

Ja sam u avgustu i septembru uradio 2 tretiranja sa kalijumom (mislim da je u pitanju kemirino djubrivo,26% kalijuma) i totalno sam zadovoljan bojom plodova.
 
Odg: Jabuke

Znam ja da ne treba mesati, ali nije bilo nekih posledica.
Valhalla, jel si narucivao satojke za jodno-skrobni test?
meni kristali joda jos nisu stigli, prave se blesavi iz one firme u Zemunu! :zli:
A obojenost je odlicna osim kod Jonagolda koji ima bas slabu boju ove godine.
 
Odg: Jabuke

Kalij je (uz kalcij) jedan od bitnih elemenata za pravilan rast i razvoj ploda te za dobro čuvanje ploda u hladnjačama. Od kada od fromiranih plodova veličine oraha idem sa kombinacijom jedan tjedan kalcij (Caltrac), a drugi kalij (Kristalon smeđi) i tako svako prskanje, drastično sam smanjio udio trulih plodova nakon izlaska jabuke iz hladnjače. Sukladno tome pordužio se i "shelf life" odnosno život jabuke na polici u trgovini tj. jabuka može duže stajati u maloprodaji. Mišljenja sam da sa dušikom netreba forsirati tjekom vegetacije (pogotovo ove, kišne, godine) jer prevelika količina dušika dovodi do pretjeranog porasta mladica-vodopija, do povećanog opadanja plodova u jesen, do lošijeg čuvanja u hladnjačama... No jasno netreba ga ni izbaciti skroz iz primjene. Sa dušikom sam ove godine išao u poljeće sa 200 kg/ha KAN-a i sa dvije folijarne prihrane sa Kristalonom specijal.

@markodim: Koja je formulacija tog Kristalona super kojeg si ti koristio? Nemam ga kod nas u ponudi pod tim imenom.
 
Odg: Jabuke

Nije super, greska u kucanju, kristalon specijal 19*19*19.
Ja sam sa njim isao pre svega jer mi je mlad vocnjak u 2. godini pa mi cuvanje tih plodova ne znaci mnogo, a u drugom vocnjaku mi je uglavnom greni, sa kojim do sada nisam imao problema u hladnjaci, i po dvadesetak stabala jonagolda, zlatnog delisesa, koji se prodaju na malo vrlo brzo nakon berbe.
Ima li kod vas greni ove godine crvenkastu prevlaku na plodovima od mraza?
 
Odg: Jabuke

Imajući u vidu vremenske prilike koje su nepovoljno djelovale na plod jabuke,venturia je uzela svoj danak tako da mi je rod jabuke u velikoj mjeri podbacio.Nisam neki stručnjak u proizvodnji ove vrste voća pa bih molio za savjet da li je potrebno sada u ovo vrijeme obaviti prskanje i koji bi fungicidi bili najbolji.

35kvryd.jpg


Ovo naravno nije moj voćnjak,slika je napravljena u Italiji u jeku berbe jabuke.
Njihovo iskustvo i znanje nadjačalo je vremenske neprilike tako da su im jabuke u cjelini fantasticne.
 
Odg: Jabuke

@bosanac_iz_bosne


Jako lepa slika, jako lep zasad, samo me čudi što nema protivgradnih mreža, jer upravo Italijani najviše propagiraju protivgradnu zaštitu i puno su uradili po tom pitanju! Slažem se da je ova godina bila više nego ekstremna i zajebana za proizvodnju, ne samo jabuka, već i ostalog voća. Zna se, naravno, i da je venturia pravila harakiri svugde. No, ne treba očajavati. Sad ništa ne možeš uraditi, osim da pokupiš opalo lišće, koje je veliki izvor inokuluma za narednu godinu. Što manje lišća, manje zaraze. A u proleće šta drugo nego hemija, bakarni preparati u fazi mišjih ušiju, a u fazi roze pupoljka neki od preparata čija je aktivna materija ciprodinil,difenokonazol ili tako nešto. Kasnije, u toku vegetacije, kada se javljaju sekundarne zaraze hemijski tretmani opet posle svake kiše. Bitno ti je jako da sprečiš pojavu primarnih infekcija, one nanose najveću štetu i kasnije suzbijanje je mnogo teže.
Ima jedna jako interesanta stvar koju sam čuo proletos na jednom predavanju koje je održano u savremenom zasadu, ne bih da ga imenujem sad. Naime, radi se o vremenu tretiranja, odnosno, odnosno određena doza preparata se rastvori u velikoj količini vode (1500-2000 l/ha)u koju je dodat neki okvašivač i tim rastvorom se zasad tretira pre kiše, najmanje 12 sati pre padavina. Na taj način nema mogućnosti nastanka zaraze.
Eo, možemo i na ovu temu malo da proćaskamo, nek kaže svako ko šta misli o tome! ::namigivanje::
 
Odg: Jabuke

@FruitBoy

Hvala na savjetu.

A,što se tiče zasada jabuke u Italiji,zaista sam primijetio da je veoma mali broj voćnjaka zaštićen protivgradnim mrežama.Vjerovatno nisu gradonosno područje.

Pakiranje jabuke u hladnjači
33xijgm.jpg


2570ep0.jpg


29pcj1l.jpg
 
Odg: Jabuke

@bosanac_iz_bosne


Molim, i drugi put, šta god da zatreba, slobodno se javi. Inače, to mi je struka ::namigivanje:: !
A Italijani i zaštita? Pa sve se radi po projektu, ako utvrde da treba, stavljaju mreže, ako ne, tim bolje! :) U okolini Verone ima 18000ha jabuke trenutno koje se gaje po savremenim tehnologijama! :)
Ništa bez pakovanja dobrog, ambalaža i reklama prodaju robu! :cool:
 
Odg: Jabuke

Jabučari kako ste prošli ove godine sa prinosom i kvalitetom jabuke? Jeste li zadovoljni ili je godina ispod vaših očekivanja? Kod mene je ova godina u samom vrhu što se tiče ubranih kila i udjela prve klase od kad se bavim proizvodnjom jabuka. :ppozdrav:
 
Odg: Jabuke

pozdrav zna li neko gde se mogu nabaviti bagremovi stubovi za antigradnu zastitu vocnjaka pod jabukama... oko 430 komada duzine od 4,2 do 4,5 metara... i zanima me busenje bunara kapaciteta oko17 kubika na sat
 
Odg: Jabuke

@smiljana

Moja preporuka bi ti bila da uzmeš impregnirane drvene stubove u dužini koja ti je potrebna. Bagremovi stubovi se dosta teško nalaze, mada imam jednog kolegu u Kuli, moraću da ga pitam da li ima bagrema i koliko košta.
Za bunar ti ne bih znao ništa konkretno reći. Je l imaš podignut zasad ili će tek da bude?
Post je spojen: [time]1289598401[/time]
_________________________________________________
@Bećarina pusta


svaka čast na prinosu, krupnoći, mora da si dosta truda i rada uložio čim kažeš da imaš takve rezultate. Godina je jebena bila, ne samo za jabuku, već i za ostale kulture. No, ko se iole pridržavao saveta stručnih lica, ko je na vreme obavio određene agrotehničke i pomotehniče mere nije imao problema. Nadam se samo da ćeš uspešno prodati robu, naplatiti je i uživati u ::novac:: :cool: :haha: :haha: :haha: :cao:
 
Odg: Jabuke

Prvi dio zadnje rečenice je najveći problem. No nadam se da ćemo i to rješit jer ove godine je manje jabuke na tržištu, a pogotovo dobre robe.
 
Odg: Jabuke

Taj rad. Ako imaš dobru robu, nije teško pronaći valjanog kupca. Tu su braća Rusi, oni su uvek željni jabuke. Preferiraju na greni smit. Uz to možeš im uvaliti i druge sorte! :D
 
Odg: Jabuke

U petak odgovorio na jedan upit iz Rusije, sutra trebam dobiti odgovor pa ćemo vidjeti. Neočekujem nešto od njih, no tko zna, vidjet ćemo.
 
Nazad
Vrh