Jabuka

Prošle godine u proleće burazeri posadili 2ha voćnjaka,1ha Gala i 1ha Greni,uzeli sadnice stare 18 meseci od Delte.Imali nekoliko gajbi roda prošle jeseni,sada treba da beru Galu i nadaju se rodu oko 25t/ha.Uradili su sve komplet:stubovi,mreže,navodnjavanje,ograda i stručnjaci kažu da im je odličan zasad.Voćar koji im vodi voćnjak im je dao procenu roda za ovu godinu.Mogu slikati ako nekog zanima kako to izgleda.
 
Ima na Facebooku stranica Apple world doo, na mapi stoji da je zasad u Ridjici, maltene na granici sa Madjarskom. Izbacili su slike Devil Gale...jako je lepo obojena! I cuo sam za Schnico Galu da ima lepu boju na malim nadmorskim visinama. Voleo bih da neko prenese konkretna iskustva!

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Schnico Gala ti malo ko moze reci, jer je to novo na trzistu. Kod nas je novo, na zapadnu postoji cca 10 godina. Devil Gala je takodje novo. Najveci problem Gale je krupnoca a nase trziste nece ispod 7cm cak ni Galu. Ja je imam na svega 0.2ha ali jos nemam rod, dogodine se nadam par gajbi. Kod mene je Gala Schniga.

@emigrant
Greni je problematican. Nadam se da ce uspeti da ga plasiraju.
 
Trebalo bi Donera da izbaci sadnice Schnico Gale na jesen, pa cu izeti koji komad za probu... A je l vredi rucna proreda za krupnocu?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
sad ti ne vredi.
rucna se radi korektivno nakog hemijske ili sto ranije stignes ili kad stignes :osmeh:

Ima kod nekih mojih Schnico u drugoj godini, napravicu slike sledece nedelje kad budem isao tamo. Trebalo bi da krene branje
 
Kako se čuva gala? Iz prakse ako neko zna ne iz knjige.
Mene moj prijatelj savetuje da na sledeći voćnjak posadim 50% jonaprins,50% ajdaru (kakva je takva je ljudi je kupuju)
 
Goran iz Odzackog kombiata (ko je u tim krugovima zna o kome pricam) je u vocarstvu 30 godina, i kaze mi da svakih 4-5 godina se trendovi menjaju, i taman mislis da znas sta treba, ono se promeni :haha: Do sada najvise glavobolje sam imao sa Grenijem, i kada bi se racunao ROI (return of investment) verovatno je minus (siguran sam da je minus, jedne godine otisao kompletno u industriju, jer nisam mogao naci ozbiljnog kupca za njega). Najmanje problema sam imao sa Jonagoldom (Jonagored) ali verovatno sam pogodio tih 4-5 godina kada je na ceni i na traznji.
 
I ja se najviše patim sa GS,mada prošle i ove imam dobro kupca koga interesuje samo GS.Tako da ne možeš biti pametan.Za sokove je odličan.
Za maloprodaju samo crvena,ma koja takav smo narod.Pre dve godine sam ZD prodavao kao alvu ali mi se sve mušterije navukle na Jonaold.
Aremane zašto ne jonprins?
 
Tesko se boji u normalnim okolnostima, sklon je alternativnom radjanju, ne previse ali lako prerodi pa ima problem.
Zna da bude prekrupan pa opet ne valja.
U starijim zasadima se sve to pokazuje iz godine u godinu sve vise.
Previse komplikovan za ono sto daje.

Sve ovo se ne odnosi na pijacnu prodaju nego na slepersku.
Na pijacama se lepo prodaje ali tu i onako najveci deo nije prva klasa robe, bar u Beogradu.
Ne daj boze da ono sto se vidi u marketima neko donese istom marketu kad dobavljac.
 
IMG-20170816-_WA0001.jpg
Slikao sam prvo vece u marketu,svaki dan sam uporedjivao sa friziderom i posle 10 dana letovanja niko nije kupio ni jednu jabuku
 
Da je 1e prodali bi ovako njet. U nemackoj ajdared poljski bude 1.3e a kupovna moc nemacka i grcka je znacajno razlicita.
 
Molim za pomoć. Naime pre nekoliko dana požar sa komšijske štrnjike preneo se i u moj voćnjak zahvativši suvu travu. Negde su donji listovi posušeni više negde manje. U krošnji još ima zelenog lišća. Šta raditi i da li će se biljke izvući?. Ne vidim da je stablo gorelo.
 
ne diraj nista, sta se osusilo - osusilo.
Svako prihranjivanje bilo bi ponovno kretanje vegetacije a to ti ne treba.

Kad dodje vreme izvadi osusene grane i ne brini.
 
Nazad
Vrh