Jabuka

Danas sam isao sa Topasom. Mislis da je i sad hladno za njega? Ranije sam isao Nimrod i Sumpor neki galenikin.

p.s. Nisam dobro napisao u prethodnom postu. Hteo sam reci da sam prskao sa preparatima kao i ti. Jedino nam se razlikuje Karatan, ali nisam imao isti redosled. Prvo sam isao Nimrod, pa kad je malo bilo toplije Sumpor pa danas Topas.
 
A nisam te razumeo, mislio sam da si ranije isao sa njin. Sad nisu niske temperature. Mada jedan od najboljih triazola za pepelnicu je Flutriafol (Impact, Fluoco)
 
Još nešto ja neznam gde sam čuo i da li je to uopšte tačno, ali nikad ne mešam triazole u jednom tretmanu.
Možda i nije tako, ali ja to izbegavam.
 
Ne znam da li to ima smisla. Jer preparati poput Rias (u secernoj repi se koristi) imaju 2 trijazola kao aktivne materije u startu. Cak i u nekim planovima zastite sam nalazio da rade Score + Topas ili Zato + Topas. Score deluje i na pepelnicu ali po meni daleko slabije nego na venturiju. Zato je nijansu bolji ali i skuplji. Kako nije velik pritisak bolesti radio sam sa jeftinijim sredstvom:osmeh:
 
Ma to ne mora da znaci da je tacno, mozda sam i ja to umislio.
u svakom slucaju pepelnica je manja muka nego Venturija, ali zna da nervira.
 
Utorak su najavili kišu za moj kraj,jabuka je u punom cvetu trenutno,da li je štetno u ovoj fazi uraditi zaštitu?
U principu nikad u cevtanju nisam radio zaštitu .
Ima spremno,makozeb,kaptan,delan od preventivnih skor,stroby od sistemika. Poslednja zaštita urađena u fazi roze balona delan+silit.
 
Što se tiče pepelnice na Ajdaredu, teško se izlazi na kraj sa Topasom, Karatanom, Scoreom,...da je uopšte nema ili minimalno ima.
Na Syngentinom sajtu piše za Topas da je delovanje nezavisno od temperature, a da sumpor slabo deluje ispod 16°C, a obično se ide prvo sumporom (kad je hladnije) što je malo kontradiktorno.

Preparat na koji sam ranije bio prezadovoljan što se tiče pepelnice je Rubigan, ali njemu je istekla registracija na nivou EU, mislim i da je kod nas zabranjen, nema ga, ali znam da je prošle godine imao u nekim apotekama. (Srbija)

Još bolji od Rubigana je Falcon EC-460, tri aktivne materije, 2 triazola i 1
morfolin. Za spiroksamin piše: ometa biosintezu ergosterola na četiri potpuno različita mesta u odnosu na triazole.
Tek sam prošle godine otkrio Falcon, obično pepelnice imam minimalno, ali je prošla godina bila užas, i sa Falconom sam krenuo kada su mladari bili 10-20cm, nisam skidao vrhove, lišće sa zaraženog mladara je opalo ali je na dalje novo koje je izbilo bilo potpuno zdravo i dalje nisam imao problema.

E sad, ima mnogo caka oko mešanja i mislim da je to mnogo bitno, šta sa čim sme, ne sme, a i kojim redosledom. Za istu aktivnu materiju možete kod različitih proizvođača naći različite zabrane, a omiljena rečenica im je "Dobro se meša sa VEĆINOM fungicida..." i tako se potpuno ograde.

Fluoco nisam koristio, ali mislim da je i on dobar i probaću ga ove godine jer bih njegao mogao sa Antracolom dok Falcon ne sme.

A i ako ima minimalno pepelnice ne nerviram se i mislim da nije neki ogroman problem, bolje to nego venturia.
:osmeh:
 
Ma pepelnica je 5% problema, venturija 70%, a sve ostalo 25%:osmeh: Licno me nervira sto ne mogu da se izborim inace pepelnica ne steti toliko rodu. Lokalnog je karaktera i ta grancica bude bolesna ali se ne prenosi na druge delove stabla.

Sto je jos zanimljivije Falcon koristim u psenici, a nisam se nikad setio da probam u jabukama:haha: Umesto Zato, moze Sfera i odlicno oradi posao.

Sa kojom dozom Falcona radis? Za ratarstvo je preporuka 0.6l/ha.
 
@bojcetic Idem sa 0.5-0.6l/ha. Ali obično 0.6, idi slobodno u toj koncentraciji. Rodu može ako je baš ima nenormalno, ali ako je minimalno obično nije problem. Ali šteti pupoljcima, pripremanju budućeg roda, na onim mladarima koji su zaraženi.
Ove poslednje 2 zime nisu baš imale nekih jačih i dužih mrazeva i to mislim da utiče prilično.
 
Samo na ajdaredu u vocnjaku imam taj problem. Cak i kuci u demo zasadu gde isprobavam sve i svasta samo na ajdaredu imam pepelnice. Mucu, Greni, Red cif, Jonagold, Jonagored, Zlatni ni trunke pepelnice.

Hvala tako cu i probati.:ppozdrav:
 
Evo moje jabuke, prva rodna godina formiranje plodova cvata jako puno baš me jako zanima kakva će biti pazim ju i mazim.

 
Klubska sorta:osmeh: Plod je fantazija, ima u Tempu da se kupi. Inace i sam Miskovic mislim da nema licencu da prodaje sadnice Modi jabuke, samo italijani.
 
Nazad
Vrh