Jabuka

Brašo šta Marko kaže?Jesi li ga kontaktirao?

Nisam ga kontaktirao ali zvaću ga od nedelje da dođe da obiđemo malo pšenice, pa ćemo i o voću malo...

Moja filozofija voća je da ga samo treba pratiti, što više obilaziti, i kad se reaguje u pravo vreme, nema potreba bacati pare bezveze...

- - - - - - - - - -

Ja sam se suzdržao od komentara.
Hteo sam pitati koja je uloga funomila ?
Mada pojedini zaštitari imaju neku svoju teoriju i filozofiju (koja može da bude potpuno pogrešna a i tačna) pa tako sam video da su prošle godine u martu mesece tretirali tri puta sa Fobosom (ak.mat. bifentrin) nije mi jasno zašto .

Druže, taj koji je preporuči da se Fumonilom prska u kombinaciji sa Bakrom po mom mišljenju treba da pocepa diplomu ako je ima...
 
Juce oprskao plavim uljem,zavrsio oko 18.30h,nocas oko 03.00h pocela kisa i pada jos uvek.
Koliko je potrebno vremena da se preparat osusi,i da li sam uzalud prskao?
 
Sta je po tebi ovde veci problem , vreme primene tiofanat-metila ili to sto se mesa sa bakrom ili oboje ?

Bojčetić je bio brži. Poznajem dosta zaštititara a i voćara, ali nigde nisam čuo sa neko meša još neki fungicid sa Bakrom u bilo kom obliku, jel je bakar najbolji i najeftiniji preventivni fungicid... Bilo šta mešati sa njim (možda jedno nešto na bazi ulja ako ima potrebe za tim) pa i taj tiofanat metil, mislim da je čisto bacanje para...
 
Sve je to jasno ,sto se tice mesanja sa bakrom, to je negde i moje misljenje. Mislio sam da ce neko da prokometarise vreme primene tiofanat metila , tj.preporuku da se radi sad.
Sto se tice bakra ja sam ga odradio pre 15ak dana i ponovicu sad posle ove kise , provericu pupoljke ,mislim da ima prostora za jos jedan tretman.
 
Moje viđenenje za tiofanat metil je da se koristi kasnije, recimo u precvetavanju, jer ipak za sistemike treba toplije i stabilnije vreme. Ja lično kosristim funomil u trešnji u precvetavanju, i za ostalo koštičavo voće u precvetavanju, ali vidim da za jabuku ga uglavnom svi preporučuju za skladišne bolesti, znači za takoreći zadnje tretmane. Mada Funomil nie skup, pa su ga zato verovatno preporučili kolegi, ali msilim da nema potrebe...

P.S. Takođe moje mišljenje je da se bakar sa prolea radi samo jednom kad se uslovi stvore za to (temp bar 5 stepeni) i to u podne... Mislim da tad ima najveću efikasnost.
 
Trenutno se drzim one "na'rani svinje, i nista ne diraj"...i jesenas i sad sam imao preporuku bakar+funomil. Jesenas po preporuci strucnjaka iz PIK Juzni Banat iz B. Crkve, a sada iz Donere iz Rume...
 
@oldtimer, druže zaštita bilja uopšte nije komplikovana. Naravno da postoji mnogo preparata i svaka firma gura svoje, to je klasična borba na tržištu, ali kad malo uđeš u materiji i sam pokušaš malo da eksperimentišeš videćeš da i sa minimum tretiranja možeš da imaš odličan uspeh.

Ajde molim te pitaj ih zašto ti preporučuju funomil, živo me interesuje?
 
Rece mu da funomil ide posto postoj sansa da se desila infekcija kada je bilo onih 20 stepeni pre 10tak dana.

Prilicno sam usao u materiju i slazem se sa Shaletom da zastita bilja ko ima malo talenta i volje uopste nije komplikovana. Komplikovano je kada ne stignes na vreme pa padne kisa, ili kada je jak vetar. Slozio bih se sa primenom bakra u najtoplijem delu dana. Ulje sam stavio jer imam jajasca od vasiju jako puno. Prosla godina kod mene je bila izuzetno velik napad vasiju, smotavca stoga ulje. Mada kazem i da nisam stavio ulje izborio bi se sa tim napadima.
 
Na sajtu Galenika fitofarmacija, su u petak okacili obavestenje da sad ide plavo ulje, a na sajtu agroupozorenje jos uvek nema obavestenja za prvo prskanje.Ko ce ga vise znati sta je kasno a sta nije.A cele sledece nedelje temperatura oko 25 stepeni
 
Agroupozorenje mi se uopšte ne sviđa preplatio sam se jedne godine I nikad vise,totalna neažurnost. Najredovniji I najkompetentniji su po meni http://www.pisvojvodina.com/default.aspx pratiš njih I izvodiš zaključke sam,ne možeš omašiti jako su ažurni I nom stop informacije trenutnog stanja.
Obaveštenja proizvođača ne pratim jer samo 5% vise da ubede je basnoslovna suma a nema sumnje da ima I neko nepotrebno prskanje po njihovom program zaštite.
Treba samo pratiti vremenske prilike I uslove za ostavrivanje infekcije kada se potrefi momenat zaštite drastično se olakšava zaštita. Ovo prolepšanje vremena će biti interesantno prvenstveno ako bude suvo neće biti opasnosti od venturije ali mislim da će gamad da se probudi samo tako.

- - - - - - - - - -

Evo primer kako Pančevci rade( sve pohvale) zadnje obaveštenje je bilo 16.3 i to je 4 nedelja kako se prati.Pošto su mi relativno blizu na njihove svete se najviše obazirem.
http://www.pisvojvodina.com/RegionPA/Lists/Posts/Post.aspx?ID=164
 
Hehe, verujem da je vama zastita jabuke jednostavna kao meni ratarstvo! Trudim se da cujem sto vise misljenja, a nadam se da cu za 2-3 godine imati formiran neki moj sistem!
 
Momci kako ste zadovoljni sa rodnim puipoljcima,kod mene po slobodnoj proceni 40% manje nengo lane. Malo je prerodi verovatno je to razlog.
 
@oldtimer, druže zaštita bilja uopšte nije komplikovana. Naravno da postoji mnogo preparata i svaka firma gura svoje, to je klasična borba na tržištu, ali kad malo uđeš u materiji i sam pokušaš malo da eksperimentišeš videćeš da i sa minimum tretiranja možeš da imaš odličan uspeh.

Ajde molim te pitaj ih zašto ti preporučuju funomil, živo me interesuje?

Pozdrav drugari!
Odgovor zastitara je bio da osim za truljenje plodova, koristi se i za sprecavanje truljenja cveta...(nije bas 100% preneto!)
 
Nazad
Vrh