Jabuka

Što nije dobro dugoročno za voćnjak nikako!
 
I danas smo se kaljugali. Uopste ne susi zemlja, toliko je nakvaseno da 539 sa 2t jabuka zapada u njivi.
 
Koja je jabuka najbolja da se stavi sada u hladnjacu na odrzavanje? Napravio sam panelnu plusnu hladnjacu kapaciteta nekih desetak tona i planiram da ubacim jabuku. Imate li neke savete? :osmeh: Hvala unapred
 
@Fruit Boy
Salji, treba nam nesto sa DV, a da je kompaktno da se provlaci kroz redove:osmeh:

Sutra cemo vec lepo ici kroz redove. Danas je prosusilo samo tako. Dan bio idealan.
 
Koja je jabuka najbolja da se stavi sada u hladnjacu na odrzavanje? Napravio sam panelnu plusnu hladnjacu kapaciteta nekih desetak tona i planiram da ubacim jabuku. Imate li neke savete? :osmeh: Hvala unapred
Sto se tice cuvanja u plusnom rezimu, najzahvalniji je Ajdared jer se najbolje cuva. Mogao bi da se sacuva cak i do marta-aprila (ako ne i duze) ali ti to dosta zavisi od razlicitih faktora - npr. stepen zrelosti, krupnoca itd.Ali zato Ajdared ima najnizu cenu, sto u ovakvim godinama jeste bitno. Zlatni je ok, mozes ga cuvati barem do januara ili februara. Ako se odlucis za Greni, budi oprezan jer je on jako osetljiv na skald i trebalo bi ga se resavati vec u januaru. On je zato najskuplji. Svakako, glavno ti je dobro proberes robu, lagerujes samo dobar kvalitet i onda redovno pratis. Cim primetis neke negativne promene, odmah prodaj. Imas li neku ideju sta bi cuvao?
 
Greni potapan u Dpa izdrzao do avgusta bez ijedne mrlje... i to berba 2013. koja je itekako bila osetljiva na scald, ali ga slabo hoce u nasem kraju.
 
Najbolji je Greni, da ti prodam ja jedno 5t posto nemam vise mesta u hladnjaci i resim ti pola...

Ja bi ti otkupio za 30 dinara 5 do 10 Tona Grenija kalibraze 6.5 + cistog bez tacke na sebi. Bilo da je vrste Chelenger ili Spur.
Za sortu ajdared kalibraze 7+ 60% obojenosti bi platio 14 dinara. 10 Tona
Cene su u otkupu identicne kao prosle godine. Tesko da ces dobiti vise u januaru i kasnije ove godine. Isplata za 7 dana.
 
Pod 1. Koji si mi ti otkupljivac kad za 5t * 30 din nemas 150000 din da mi platis odmah nego moram da te cekam za pare!!!
Pod 2. 14 din za Ajdared... aman...
 
Takva je situacija na trzistu danas ! Sta ja tu mogu ? kao obican proizvodjac jabuka.
Umesto da ovih dana sami punimo ruske Magnit slepere ajdaredom i grenijem.
Neko nam je stao na drum i rekao STOP.
 
Greni potapan u Dpa izdrzao do avgusta bez ijedne mrlje... i to berba 2013. koja je itekako bila osetljiva na scald, ali ga slabo hoce u nasem kraju.
Ako je tretiran nekim antiskald preparatom onda moze duze da se cuva. Mada, ni tada ne bih preporucio nikom cuvanje u plusnom rezimu do tada. Jednostavno je preveliki rizik. Doduse, covek nije pominjao tretiranje bilo cime, a u tom slucaju Greni treba prodavati do januara.

@peneda2009 Cena za Ajdared od 14 din je preniska i za to sto trazis nije realna trzisna cena u ovom trenutku. Pre je oko 25, iako je i to lose. Moguce da ce narednom periodu padati cena jer je sve veca ponuda jabuke iz okruzenja. Samo jedmo pitanje. Ko to brani izvoz u Rusiju. Ovde stalno vidjam takve komentare. Doduse, video sam i slican za EU. Ajd nek mi neko objasni u cemu je tu problem?
 
Liskovac
Posalji mi kamion bilo koji nas Deltin ili Ruski bilo koji...
Za 22din bi ti dao sve sto me ceka na drvetu oko 6.5 vagona prve klase Ajdareda bez grada i bez venturije...
Ruski sleperi nisu za nas obicne smrtnike nego za nakupce preprodavce iz okoline Smedereva i Kragujevca i dr...
 
Daj nemoj molim te koji to proizvodjac jabuka ponudi drugom proizvodjacu 14 din za kg. To je sramota!!!
Tretiran je DPA no scald, i prodavan cele godine, posto su mi prosle god nudili 18 din za Greni, onda je kasnije isao na 45 januara, ali uz malo muke,
oko potapanja gajbi...
 
Liskovac
Posalji mi kamion bilo koji nas Deltin ili Ruski bilo koji...
Za 22din bi ti dao sve sto me ceka na drvetu oko 6.5 vagona prve klase Ajdareda bez grada i bez venturije...
Ruski sleperi nisu za nas obicne smrtnike nego za nakupce preprodavce iz okoline Smedereva i Kragujevca i dr...
To sto ti mozda niko nece doci na noge, to ne znaci da ti neko brani da izvozis. Svako moze da se bavi izvozom, samo je potrebno da se nadje kupac, pripremi dokumentacija i ispostuju propisi. Naravno, nije lako i ne moze preko noci, ali ne postoji zabrana.
 
14din za Ajdared prve klase. Svasta bih napisao, ali cu se suzdrzati.

I da, nema robe na dodjem ti. Plati pa nosi. Industriju smo prodavali izmedju 5-7din/kg, a za 14din nema racuna placati dodatno radnike da klasiraju ili da rade probirne berbe zbog obojenosti.
 
Ima li neko ko zna da pojasni , sta je problem sto naglo je stao otkup i potraznja jabuke i pad cjena ???
 
Nazad
Vrh