Jabuka

Prvo da naglasim jer je od znacaja da se ima kontekst
znate da sam hobista I da voce samo za sebe gajim. Naravno viskove od srca poklanjam familiji I prijateljima.

Uz pecenje rakije brao sam I jabuke.

Mogu reci nikada jabuke od 1980 godine nisu tako rodile kao ove.
Pored toga sto su tako rodile iako sam bukvalni samo tri puta prskao sa zimskim prskanjem,
jabuke su izuzetno zdrave I ciste I to sve sorte.

Mozda je bolje da sam ih brao nedelju dana kasnije,
ali kako sam sada imao vremena to sam ucinio.
Sve su sorte rodile fantasticno.
Ajdered nikada nije bio krupniji. I tezina jedne jabuke je 200 grama a precnik je 9 cm. Takvih ima puno.
Jonatan je prerodio I ima dosta sitnog a onaj na obodu krosnje je krupan I potpuno crven.
Slicno je sa zlatnim delisesom.
Čadel je dosta krupan I nikada nije bio ovako lep.
Jedino je kozara slabije rodila I to ona starija, mada smo I na njoj obrali 5 gajbi. Mladja kozara ima la je 5 6 jabuka na sebi. A obe su jedna pored druge. Kozare su krupne kao ajdered.

Nismo znali sta cemo od sitnijih jabuka
pa smo iscedili 80 litara soka za sirce I napravili
smo soka koji je pasterizovan 40 lit.
To smo se raspitali I izabrali smo
coveka koji to radi u selu Potpece.
Ima jedan covek iz Sevijna I jos jedan
na Beloj Zemlji koji presuju jabuke I cede sok.
Izabrali smo ovoga jer smo od poznanika dobili preporuke
I zato sto on padterizuje.
Za koji dan probacu da stavim I slike.
Mogu reci da je čadel veoma lep I ukusan.
A za druge mislim da znate kakvog su ukusa..
Po mom ukusu jonatan je jabuka broj jedan.
Naravno to je subjektivno.
I jos nesto na dve jonatanke posto su stare
dve velike grane su se slomile.
Dolazi vreme da se zanove.
Otac kaze da su jabuke dobro rodile a kod
nas pogotovu jer smi ih dobro u februaru ili
martu nadjubrili vockalom, ali
ne znam koji je sastav bio djubriva.

I na kraju posto necemo sve moci da oberemo
otac ce sto ostane dati jednom coveku koji ce sve sto
ostane da obere I da vedi sok I pri tom ce da sve ocisti
I sredi ispod voca.
 
Poslednja izmena:
ZA BOJCETICA Vecina velikih proizvodjaca je povadilo i Greni i jonagold i pink lady i jos nekih sorti zbog nekoliko losih godina mozda bas zato ne treba da zuris sa odlukom PS kakva ti je situacija u zasadu sa crvom znam da bacas akcenat na hemiju i to verovatno malo skuplju pozz
 
ZA BOJCETICA Vecina velikih proizvodjaca je povadilo i Greni i jonagold i pink lady i jos nekih sorti zbog nekoliko losih godina mozda bas zato ne treba da zuris sa odlukom PS kakva ti je situacija u zasadu sa crvom znam da bacas akcenat na hemiju i to verovatno malo skuplju pozz
kad pre povadise pinklady?Tek se pojavila na trzistu u diskontima a oni je cupaju? :ppozdrav::haha:
 
ZA BOJCETICA Vecina velikih proizvodjaca je povadilo i Greni i jonagold i pink lady i jos nekih sorti zbog nekoliko losih godina mozda bas zato ne treba da zuris sa odlukom PS kakva ti je situacija u zasadu sa crvom znam da bacas akcenat na hemiju i to verovatno malo skuplju pozz
Nema crva, nemam cadjave krstavosti, nemam pepelnice. Dok ja sacekam da to postanu perpektivne sorte proce jos 10g. Savet svima nikako jonagold i greni navucete samo glavobolju na sebe. Prva sorta ima problem sa gorkim pegama, obojenosti, opadanjem, a greni je suntava jabuka koja ili ce otici za 50 centi kada im treba ili mozete sve stuci u industriju kada im ne treba.


@Galetin
Pink lady je kod nas nova, ali u Italiji i pre 10g su postojali zasadi koji se beru. Takodje sorta koja je promasena po meni i tu se slazem sa mornarom.



Da me neko pita sta da sadi, ne znam sta bi rekao.
 
Na lokalnoj pijaci se vise proda AJDARED a nego svih ostalih sorti zajedno.Greni i zlatni delises ne idu nikako.Pored ajdareda traze se kisele jabuke sifra i kozara
 
Isekli smo jos 15, imamo poruceno oko 25t za 100e/t. Kvalitet industrije drzimo i sve imalo trulo se odbacuje. Ko hoce hoce, ko nece neka posadi jabuku i nek sam radi.

Inace na polovini sam berbe jos nisam pokrio troskove proizvodnje, berbe i prevoza. Nesto sam ulagerovao, to ako ne ode barem po 40ec nema me nigde a naradili se cela porodica kao konji.
 
Isekli smo jos 15, imamo poruceno oko 25t za 100e/t. Kvalitet industrije drzimo i sve imalo trulo se odbacuje. Ko hoce hoce, ko nece neka posadi jabuku i nek sam radi.

Inace na polovini sam berbe jos nisam pokrio troskove proizvodnje, berbe i prevoza. Nesto sam ulagerovao, to ako ne ode barem po 40ec nema me nigde a naradili se cela porodica kao konji.
Znam kaki ti je.Ja sam tako prosao sa jagodom ove godine.Naradio se kao konj,a para nigde.Na kraju nisam pokrio troskove.
Uzeo prskalicu i sve istotalisao.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Znam kaki ti je.Ja sam tako prosao sa jagodom ove godine.Naradio se kao konj,a para nigde.Na kraju nisam pokrio troskove.
Uzeo prskalicu i sve istotalisao.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka

Ja mislim da i mi necemo pokriti troskove.

@talianu
Poznajem situaciju, ali gledaj ako im das na 6m znaj da ti neko nece platiti (mislim na trgovce, obican narod hoce).

@pop step

Vec je kod druga dogovoreno krcenje jednog vocnjaka od 2ha cim se zavrsi sezona i izvuku sta mogu. 18 godina je polovina a druga polovina 6g i sve ide pod noz. Kada nema izvoza ovaj posao je besmislen.
 
Bojke, fakturu pustim pravnim licima ostali (nakupci .prekupci-trgovci)treba samo da se potpišu i overe kod notara toliko tražim ako je puno uz 6 meseci odloženog e da ga je**m onda.
Običan narod na sitno što kupuje plati odmah tu nema problema.
 
Od sutra krecem u berbu ozbiljnije...prodao nekih 8 tona prve klase po 40 din pocetkom septembra, i to je to za ovu godinu. Ostatak ide u hladnjacu, pa se nadam bojoj ceni za 2-3 meseca...valjda ce se i taj cep nastao dobrim rodom i slabim izvozom probiti. Industriju cu dati prijateljima i rodbini, pa neka sami skupe...
 
Mucu niko više ni netrži ajdared extra klasa obojena ne prekrupna jedva prelazi 20din, zlatni i red čif nešto manje od 30 industrija od 5 do 6din ( neskupljamo je) inače sve ide u hladnjaču i čeka novu godinu i januar kada se podrumska potroši a ona iz ulo neizadje za prodaju. Trenutno ima dosta opalih i nedam je ispod 10 dinara sa moim prevozom do 30kilometara udaljenosti.
 
jel ima ko u juznom banatu da proda jedno 1,5 t industrijske?

Послато са SP6.2_Lite уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh