Jabuka

Daj onaj Zlatni gde smo dugu rezidbu uradili!
 
mraz -2, u periodu od ponoci do 6 sati ujutru, jabuka tek precvetala. je l moze ista roda ostati. oce li me ko od profesionalnih vocara obradovat
 
mislim da ce ostati ,oštećenja u toj fazi počinju na -1.8 c,javi šta se dešava može slika
 
mraz -2, u periodu od ponoci do 6 sati ujutru, jabuka tek precvetala. je l moze ista roda ostati. oce li me ko od profesionalnih vocara obradovat

Ne brini. Ostaće većina a nešto će i da propadne. Ako možeš samo raseci zametnute plodiće i ako unutra nije crno biće dobro. Jabuka je dosta izdržljiva
ali je i mraz dugo trajao. Pre par godina smo imali sličnu situaciju i mraz od oko -5 od nekoliko sati i bilo je jako dobro. Većina plodića je ostala neoštećena.
 
puno hvala, sad mi je malo lakse,

- - - - - - - - - -


mislim da ce ostati ,oštećenja u toj fazi počinju na -1.8 c,javi šta se dešava može slika[/QUOTE
nemam slike, nijesam sad tamo. vocnjak je u crnoj gori, a desilo se u utorak vece, utorak na srijedu

- - - - - - - - - -

Ne brini. Ostaće većina a nešto će i da propadne. Ako možeš samo raseci zametnute plodiće i ako unutra nije crno biće dobro. Jabuka je dosta izdržljiva
ali je i mraz dugo trajao. Pre par godina smo imali sličnu situaciju i mraz od oko -5 od nekoliko sati i bilo je jako dobro. Većina plodića je ostala neoštećena.

kazu mi da je spolja na plodu nema vidljivih ostecenja, ali da je unutra boja promijenjena. nije crno, ali je tamnija, nego spoljni dio.
vidjecemo, sta da bog
 
ostvace ti velika ostecenja od mraza, pogotovu ako imas zlatni,
oprskaj sto pre sa giberelinima da smanjis stetu od mrezice i promrzavanja, ako vec nisi
 
sta bude bude, oprskao sam pred sam taj mraz, protiv bolesti i stetocina, a sad nemam uslove. tek bih za nekih deset dana mogao otic da oprskam, ali pretpostavljam da je to kasno
 
Evo dve ne bas skorasnje...jedna posle sadnje, i sklapanja mreze, i jedna po kretanju sadnica, posle prekracivanja i rovasenja...
2a9e33m.jpg

jsk6mq.jpg


Nemam nijednu skorasnju...inace, primilo se oko 99.5% sadnica, i uradjena su do sada tri tretmana.

- - - - - - - - - -

pardon, ova druga slika je iz komsijinog vocnjaka, ali sve je identicno radjeno, da sad ne trazim moju sliku...
 
Svaka čast ,profesionalno urađeno.Mogao bi nas malo češće obradovati slikama,ovako nešto ne gledamo baš kod malih voćara.
Koliko je košta do ove faze ako nije tajna?
 
Ja danas uocih venturiju i to poprilicno i pored svih prskanja, probila. 10 dana kisa, juce stala, ja odem da prskam kad se stušti pljusak. Valjda cu sacuvati plod.

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока
 
26. 04. Ciprodex i merpan , ja nisam ni prosle ni 2014. imao problema sa venturijom, al ove ima da ga zakali izgleda!!!

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока
 
Generalno je zeznuto vreme za zastitu , kisa , sunce , kisa, sunce.. ja sam od belih balona do pre neki dan imao 4 tretmana sistematski + kontaktni fungicid i opet imam malo problema na krusci.
Do juce je bilo kise i vidim da najavljuju opet za koji dan , sad nisam pametan da li cekati da se stabilizuje malo vreme ili ponoviti prskanje, zadnji put sam tretirao 30.aprila sa pehar + mankogal , pre toga sam isao sa kaptanom (metod) + ciprodinil (neon)..
 
Ciprodinil i pehar imaju isti mehanizam delovanja, uzmi nesto drugo. Ja idem veceras ili sutra Scooter i kaptan.
Kad sam poceo da se bavim jabuko 2008. god, Score( difenokonazol) se primenjivao u koncentraciji 0,013-0,02% sada vidim da preporuke idu i na 0,05%, izgleda da se javlja rezistentnost na triazole, samo ne znam da li ce povecanje koncentracije resiti problem

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока
 
Difekonazol redovno koristim ,score ne vise , uglavnom hemokonazol i jeftinije.
Sa peharom i neonom sam zavrsio za ovu godinu ,isao sam sa njima zbog hladnijeg vremena , a te dve aktivne materije bi trebalo da su pogodnije za nize temp. + ciprodinil(neon) zbog pcela u cvetanju i precvetavanju.. Sledeci ide difekonazol.

Imas jos koju preporuku za sistematski fungicid sa kojim si zadovoljan u jabuci,krusci ?
 
Meni je juce bilo sedmo prskanje score,merpan80,megatrin i to na svakih 5 do 7 dana i opet ima pomalo venturije zanimljivo na plodu a list 100 posto cist.Ovo mi je treci put sa scoreom prethodno sam iso sa 0,03 posto a zadnji put sa 0,04 posto i uvek kontaktni delan,kaptan.....
 
jutros sam prskao jabuke, a veceras se spustio pljusak,za 20 minuta palo 6 litara. Da li je sad zastita sprana i da li sad moram da ponovim prskanje ponovo?
 
Danas sam odradio zaštitu na jabukama sa Vertimec-om i aktarom po slikama dali će biti dovoljno ili da za 7 dana ponovim tretman.


Dali je na na 1 i 2 sliki pepelnica nisam siguran i ako je dali da ju tretiram Topasom svaki preporuka zlata vrijedi.
Jabuke su lijepo rodile i nadam se da će ih biti ove godine još nijedna do sada nije ostala uvijek ju nešto pogodi ili nevrijeme ili se jabuke kad budu veličine oraha jednostavno osuše i padnu a stare su treću ili 4 godinu više se ne sjećam.


 
Nazad
Vrh