Jabuka

Neko me je pitao da li imam slike rezidbe. Ima na mom fb red koji smo rezali dugom rezidbom, a od kratke nema potrebe jer je to klasika.

faceboook.com/bojcetic
 
Da, probacu da pravim od babe devojku. Plan je da ramene grane postepeno izmenimo komplet. Zasad je na 1.4m vocka od vocke, tako da ne moze vitko vreteno, mora ici nesto sa ramenim granama da bi imalo dobru rodnost. Ono sto mozemo da uradimo je samo da menjamo ramene grane. Nov zasad planiram na 0,8m mozda cu ici na 0.9-1m ali onda bez zalivanja. Zalivanje u vocnjaku je posebna tema, ne skodi, ali drasticno smanjuje duzinu trajanja vocnjaka. Zato nekako razmisljam da malo proredim i svesno idem na nijansu manji prinos ali da mi traje 30 godina vocnjak.
 
Ne znam koliko ti je to pametno da svesno smanjuješ rodnost a povećavaš vek trajanja.Mi smo resurs koji ne traje mnogo.
Ja ču isto izbaciti ove godine ramene,tj postepeno sam počeo prošle godineove nastavljam. Na jesen sadim još jedan na verovatno isti razmak 1,2x3,5 a možda i pomerim red od reda na 3,75-4 ma smanjim u redu na 0,9-1m.
Sve ću znati kada premerim parcelu tažno.
 
Kod mene je 3.8m i to je po meni minimum ako imas vretenast zbun. Prolazim sa 1.73cm prikolicom. Sve preko toga bi bilo problematicno. Ako ides na 0.8-1m mozda uze naravno, u zavisnosti od mehanizacije sa kojom planiras da ides. Kako mi je vocnjak spic, malo sam gledao kako izgledaju redovi koji nisu zaklonjeni u odnosu na one u punom sklopu. Misljenja sam da nema potrebe praviti uze redove, jer ono rodi koliko rodi. Onda ima manje sunca i sitniji su plodovi, tako da na isto izadje. Moj neki plan je 0.8-1m x 3,5. A manju rodnost razmisljam ovako, kako da je parcela 10% manja? Sama sadnja i cupanje su ogroman posao. Premeravanje, priprema, a krcenje je posebna prica.
 
Kolege forumasi imam jedno pitanje : Dali neko koristi elektricne makaze na pr : felco , infaco, pellenc i kakva iskustva ima sa njima na 30 isao sam na Agrotica u Grcku , zainteresovanje za elektricne makaze je bilo veliko
Molim vas da vasa iskustva spodelite sa nama
 
narucio ja petrovace dve sadnice covek mi poslao i jednu dzerzimek gratis. ne znam nista osim da je stara sorta
 
Naziv Dzerzimek mi je bio poznat odnekud pa pogledah u knjizurinama :osmeh: U literaturi se Dzerzimek (Jersey mac) pominje kao sorta stvorena u SAD, u proizvodnji je bila od 1971. gajila se u SAD, Jugoslaviji, Italiji, Francuskoj. U pitanju je bujna sorta, osetljiva na plamenjacu. Plod opisuju kao krupan, loptastog oblika do loptastokolacastog. Ima osnovnu boju zelenu a dobre je obojenosti i dopunska crvenkasto-ljubicasta boja pokriva 50-80 % ploda. Dobre je rodnosti. Letnja je sorta, sazreva krajem jula ili pocetkom avgusta. Plodovi su skloni opadanju pred berbu pa je treba brati u vise navrata.

Evo i par linkova:
http://www.nyapplecountry.com/varieties/29-jersey-mac
http://www.agr.gc.ca/eng/industry-m...eties-by-province/varieties/?id=1410083148451
 
dzerzimek

Naziv Dzerzimek mi je bio poznat odnekud pa pogledah u knjizurinama :osmeh: U literaturi se Dzerzimek (Jersey mac) pominje kao sorta stvorena u SAD, u proizvodnji je bila od 1971. gajila se u SAD, Jugoslaviji, Italiji, Francuskoj. U pitanju je bujna sorta, osetljiva na plamenjacu. Plod opisuju kao krupan, loptastog oblika do loptastokolacastog. Ima osnovnu boju zelenu a dobre je obojenosti i dopunska crvenkasto-ljubicasta boja pokriva 50-80 % ploda. Dobre je rodnosti. Letnja je sorta, sazreva krajem jula ili pocetkom avgusta. Plodovi su skloni opadanju pred berbu pa je treba brati u vise navrata.

Evo i par linkova:
http://www.nyapplecountry.com/varieties/29-jersey-mac
http://www.agr.gc.ca/eng/industry-m...eties-by-province/varieties/?id=1410083148451

hvala puno
 
Danas sam pogledao kod prijatelja neke jabuke i skoro svaki rodni pupoljak je pun nekih tamno zelenih loptica,nisam se susretao sa tim nikada ne mogu da vidim da li su vaši da li su jaja ili nešto treće.Zna li neko šta je to i čime ukloniti?
Ti pupoljci zastaju u porastu.
 
Nazad
Vrh