Kanali u vašem ataru

miroslav k

Član
Učlanjen(a)
4 Nov 2009
Poruka
5.491
Lokacija
Bački Petrovac 20 km severno od Novog Sada
Otvorio sam novu temu jer ne znam gde je mesto za ovu sliku, ako urednici misle da je nepotrebna neka premeste u odgovarajuću temu, inače kako stojite sa kanalima u vašem ataru?, kod nas su neki nepotrebni a neki bi trebali da se očiste i prodube jer su kopane još za vreme Tita i nažalost nemaju više funkciju,
Ovaj kanal su kopali Kisačani kako oni kažu da ne bi vrane mogle da odu za Bački Petrovac, zato ih i Petrovčani zovu Vranjari.



5vrtjm.jpg
 
Bolje bi bilo da se svi prodube i pune vodom kako bi se mogli koristiti u svrhe navodnjavanja iako im je prvobitna svrha odvodnjavanje i takvi kanali su uvek potrebni (seti se samo sta se desilo u Banatu pre neku godinu, steta bi koliko toliko bila umanjena da svi kanali nisu bili zatrpani). A bas danas sam orao pored jednog kanala (izmedju Baca i malog Baca) i identicno izgleda kao na tvojoj slici.
 
Miro sta su ti skrivili Kisacani kad ih tako falis..
Ovaj kanal su kopali Kisačani kako oni kažu da ne bi vrane mogle da odu za Bački Petrovac, zato ih i Petrovčani zovu Vranjari.
 
Bolje bi bilo da se svi prodube i pune vodom kako bi se mogli koristiti u svrhe navodnjavanja iako im je prvobitna svrha odvodnjavanje i takvi kanali su uvek potrebni (seti se samo sta se desilo u Banatu pre neku godinu, steta bi koliko toliko bila umanjena da svi kanali nisu bili zatrpani). A bas danas sam orao pored jednog kanala (izmedju Baca i malog Baca) i identicno izgleda kao na tvojoj slici.


Gde si tačno orao danas možda smo se sreli i ja sam danas radio u tom delu?
 
Kod mene su u zadnjih sedam, osam godina očistili i produbili manje više sve kanale, ostao im je još jedan ali i taj čeka samo suglasnost svih vlasnika pa da se krene u njegovo čiščenje a ovi koji su očiščeni redovito se dva puta godišnje kose. To koliko sam čuo najvećim dijelom financira EU kao jednu od mjera za sprečavanje poplava.
 
Miro sta su ti skrivili Kisacani kad ih tako falis..
Ovaj kanal su kopali Kisačani kako oni kažu da ne bi vrane mogle da odu za Bački Petrovac, zato ih i Petrovčani zovu Vranjari.
Znao sam de će neko da se javi u vezi tog kanala, nemam nameru nikog da vređam, možda znaš kako stari Petrovčani zovu Kisačane i Kisačani Petrovčane.
 
U našem ataru su gotovo svi kanali očišćeni,dobro produbljeni i prošireni.Letos sam viđao ljude kako prskaju te kanale od trave,trske i još koječega.Sada jedino imamo problem što nema obilnijih padavina da vidimo da li služe svrsi jer je sve jedan suv kao barut.
 
Kod nas su kanali zarasli u cestu i trnje.Ima i lepe topole i vrbe tako da se moze naseci malo i za zimu.Naravno ako stignes od lokalnih lopova koji seku sve sto nemoraji da plate.
 
Posle poplava koje smo imali 2010 i podzemnih voda u 2011 ,ove godine je očišćen deo kanala i iskopan jedan nov koji je bio planiran da se kopa još 1970.Inače svi ovi kanali su namenjeni za odvodnjavanje ali su trenutno suvi.
 
Kod nas su kanali zarasli u cestu i trnje.Ima i lepe topole i vrbe ....
Nema nista druze, sve to posekose garavi, oko Petrovcica. Jednom idemo ja i kolega, i gledamo prema njivi na kojoj ima drvo, i tako dok se priblizavamo, hop pade pola drveta, i vidimo coveka u krosnji. To je bilo poslednje drvo. Sad idu i seku ono malo granja po kanalima. Inace cuvar redovno prati, mora covek da ne poseku rasadnik.
 
Lepe vrbe rastu iz kanala...
Još gore od zapuštenog kanala je kad imaš zemlju odmah pored kanala. Svake godine pre skidanja useva moraš da češljaš njivu i vaditi granje iz nje koje "braća" pobacaju kad seku drva.
Aj da bar hoće da odseku lepo nego ih mrzi da se sagnu pa ostavljaju badrljice od po 10-20 cm od zemlje.
Čudi me kako vrbe ne čupaju. Garant konj ne može da je povuče pa zato :haha:
 
E kod nas su oni gladni veliki paori malo po malo i zaorali neke manje kanale kod njihovih njiva. Pre 5-6 godina su jedan deo procistili pustil vodu i kako su strucno odradili poplavili deo atara pa su zatvorili dovod vode i tako suvi stoje i dan danas
 
Nazad
Vrh