Treber(pivski trop,melasa)

Zmaj 151

Član
Učlanjen(a)
16 Jan 2011
Poruka
1.020
Lokacija
Gospodjinci
Primetio sam da ove teme nema,ako sam pogresio ispravite me

- - - - - - - - - -

zanima me,kakve ima hranjive vrednosti proteine i kakav je u ishrani mlecnog govedarstva kako se lageruje koja mu je cena gde se moze naci?:bravo:
 
Ima u MB pivari u Novom Sadu,kontakt osoba je neki Zeljko,firma se zove Full trade,donose na kucnu adresu,zadnja cena koju znam je 4.00 din.za kg sa prevozom.Stic to godinama koristi u ishrani krava,sluzi,mada po literaturi nema neku veliku hranljivu vrednost,i takodje pise da je suseni pivski teber mnogo bolji jer u sirovom treberu bude mnogo vode i preko 20%,a i lakse se kvari na visokim temperaturama.
 
mozes kako hoces,cuvali smo ga i u boxu napravljenom od dasaka i unutra najlon i samo ga tu istovarimo,a moze i u dzakovima,samo se onda pusti da se malo ocedi dan dva da stoji na zemlji.Stiic daje do 3 pune lopate(ove redovne lopate)pomesa sa prekrupom i silazom.a znam da ima stocara kod nas i u Mosorinu koji goveda hrane cistim treberom + nesto kabasto.E,sad kakav je ucinak sa takvim nacinom ishrane stvarno ne znam.
 
Ako se pretera hoće da izazove probleme na jetri, mislim da je maksimum oko 8kg dnevno, trebalo bi da povećaju mleko od trebera!
 
Stize duplo mokriji od rezanca,pa ti poceni...A ti mozes kupiti i 200 kg.sve donose na adresu,pa probaj sa manjom kolicinom.
 
Evo i ja da se uklucim posto ga koristim10 godina.Ne da ima 20 posto vode ko sto kaze Sava nego 80 posto.Mereno kod nas u kombinatu imo je 18 posto suve materije.Nije preporucljiv za davanje kravama vise od 5 meseci godisnje posto ostecuje jetru.Al da povecava mlecnost povecava je sigurno .A kvarljivi je mnogo od rezanaca ,rezanci naprave oni koru pa se vise nekvare a on kako se susi moze da se pokvari ceo,mozes da ga uzmes za jedno tri nedelje dotle se nece pokvariti ako ga uzimas od gore redom.JA ga dajem oko 10kg po kravi dnevno,mesam ga sa prekrupom.Jedno 3 dana ga nece jesti dok se ne priviknu na miris.Ja ga dajem i junadima ima prednost kad ga dajes nikad se ne naduvaj ima nesto u njim.Sad ga nisam uzimo 5 meseci zbog vrucina ond se kvar ko lud.Sad mu neznam cenu posto je zadnja cena pre 5 meseci bila 4,2 ili 4,6 nism bas siguran mislim da je sad skuplji.
 
Da li neko zna, je l' pivski trop siromasan ili bogat kalcijumom? Od svih knjiga koje imam, kao hranivo se pominje samo u jednoj. Problem je u tome sto se u pocetku teksta kaze da je siromasan kalcijumom, a kasnije da je zbog visokog sadrzaja kalcijuma kvarljiv. Te mi nista nije jasno. Pretpostavljam da je siromasan, a ovaj visoki sadrzaj da se odnosi na vodu, ali bolje da pitam. Ne znam da li da povecam ili smanjim kredu.
 
Evo slike od trebera
dsc0402.jpg
[/IMG]
 
Skocila jr

- - - - - - - - - -

Skocila je cena trebera. Kolega koji uzima u BG pivari, zadnju turu je platio 9 dinara sa prevozom, a do pre 20-ak dana je placao 6. Mada njihova cena mi mnogo i ne znaci jer bez debele veze ne mogu ni da ga dobijem. Lis iz Kraljevaca mi trazi 60 000 za kamion od 5.3 tona(po njegovoj tvrdnji nema merenja). Kao jos on meni cini sto mi daje po toj ceni. Mislim da je do skoka cene doslo zbog velike traznje uzrokovane nedostatkom hrane, a pritom je treber uvek deficitaran u zimskim mesecima zbog smanjene potrosnje piva. 12 dinara je gornja granica koju sam ja licno spreman da platim, preko toga nista, bolje mi je da dajem kukuruz od 22 dinara.

- - - - - - - - - -

@kifler da li je to isti Zeljko kog je pomenuo Sava21 par postova iznad.
 
Sad na ovu cenu kokuruza je i 5 dinara puno ,jel treber uvek treba deliti sa 5 ,na osnovu cene kokuruza ,sad bi mu trebala biti cena 4.4. u svakom sluca ju ako je veca cena bolje je dokupiti kokuruz i stocno.I da dodam pivare ne prodaju treber,neg jos placaju ovima za iznosenje,tako da je cena trebera naduvana.
 
jel mogu ja negde da uzmem treber ima li neko da mi da broj telefona, ja sam iz vojvodine pa negde tu blize ako ima, hitno mi treba hvala unapred
 
To sto si iz Vojvodine nije razlog da ne citas predhodne postove.:haha:
 
Poslednja izmena:
jel taj zeljko prodaje treber?
pozdrav

- - - - - - - - - -

jel taj zeljko prodaje treber?
pozdrav

- - - - - - - - - -

e jbg nisam tako mislio, zbog prevoza mi je zato...
 
Nazad
Vrh