Bele jagode - nešto novo

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Bele jagode su novost kod nas, vesti koje se mogu po Internetu naći su uglavnom Copy/Paste i nema mnogo praktičnih iskustava. Razlog zašto su bele, jeste nedostatak crvenog pigmenta.

BELE JAGODE - e-balkan.info
BELE JAGODE - agroekonomija.wordpress.com
Novo voće: Bele jagode sa ukusom ananasa - izvor blic.rs

Na tržištima sa zapada se mogu naći pod nazivom Pineberry. Mada je to u stvari samo jedna sorta među nekoliko "White Alpine Strawberries", "White Beach Strawberries", "White Pineberries". U vestima koje su preneli naši mediji ( koje su samo iskopirali ) provukla se jedna budalaština, a to je da bele jagode imaju ukus ananasa. Zapravo, samo jedna sorta belih jagoda ima ukus koji podseća na ananas.

Nisam uspeo kod naći da neko nudi bele jagode na prodaju.
 
Evo ovako izgledaju
alpine-jagoda-seme-white-soul.jpg
a mogu se naručiti http://www.seeds-gallery.com/sr/seme-voca/213-alpine-jagoda-seme-white-soul.html
 
U startu nije bio GMO, pošto je zahvaljujući dobrom sistemu razmnožavanja jagoda došlo do sistema da se značajno uveća broj albino jagode. Mislim tako postoji i beli paradajiz, jednostavno se dešava. Ali da li je bilo GMO-a posle, u stvaranju toliki sorti, to je već pitanje.
Ima toga kao što je zis naveo da se uzme, ali u inostranstvu. Međutim ovoliki broj tekstova po novinama u isto vreme, mi liči kao da je neko platio tekstove u cilju pripreme terena za uvoz veće količine. Čudno izgledaju, to stoji bez obzira na sve, ali svako čudo tri dana. Ako su ukusne kao redovne, za 2-3 godine će se odomaćiti na tržištu.

Slike belih jagoda na netu

Kolač sa filom od belih i crvenih jagoda, vidi se da nisu baš bele više vuku na svetlo rozu boju

3245367176_9346abb9e5.jpg
 
Evo nešto interesantno ,za bele jagode sam i čuo i video ih ali ovo nisam
zuta-jagoda-seme-yellow-wonder.jpg
žuta jagoda:osmeh:
 
Evo nešto interesantno ,za bele jagode sam i čuo i video ih ali ovo nisam žuta jagoda:osmeh:

Da ti kazem nesto probao ih nisam a nisam ih dosada video ali iskren da budem kad pomislim jagoda onda mislim na socnu,mirisljavu crvenu jagodu pa stoga smatram da i vecina kupaca misli kao i ja ali treba probati i to novo samo da nije GMO.
 
Poslednja izmena od urednika:
zuta jagoda

Da ti kazem nesto probao ih nisam a nisam ih dosada video ali iskren da budem kad pomislim jagoda onda mislim na socnu,mirisljavu crvenu jagodu pa stoga smatram da i vecina kupaca misli kao i ja ali treba probati i to novo samo da nije GMO.
.............................

- - - - - - - - - -

Evo nešto interesantno ,za bele jagode sam i čuo i video ih ali ovo nisam žuta jagoda:osmeh:

pozdrav.ja sam narucio semenke ove zute jagode prosle nedelje.+narucio sam i crne jagode semenke.videcemo sta ce izrasti.jako su sitne semenke...
 
Poslednja izmena:
Juče je bio tekst u dodatku Magazin koji se objavljuje uz Politiku, mada mi deluje da su naliupali gluposti. Predstavili su više voćki, pa među njima i bele jagode. Samo što su napisali da su nastali ukrštanjem jagode i ananasa :sta:

Plod pod imenom jagoda - ananas (na engleskom pinberry )dobija se ukrštanjem ananasa i jagode i puno je manji od prave jagode, približno je veličine kao šumska jagoda, prečinika od 15 do 23mm. Ima oblik jagode, ali je neobičan po tome što je bele boje, sa crvenim tačkicama. Ova jagodapoprimila je " šmek " od obe voćke. Sezonsko je voće, ali se još ne gaji u velikim razmerama. Seme se seje od januara do marta, a sitne bobice budu prvo zelene. Na tlo Evrope ( najpre Francuske ) je doneta u 18 veku iz južne Amerike. Od 2003 godine holanski odgajivač Hans de Jong zasadio je čitavu baštu ovih jagoda i posvetio se njihovoj proizvodnji

autor teksta - Dana Stanković

Ovo citat iznad je deo teksta koji se odnosi na bele jagode. Ima par nejasnoća od kojih je najveća da su jagode nastale ukrštanjem ananasa i jagode, što je praktično nemoguće.

Međutim najviše me je zainteresovao podatak da ih je potrebno saditi od januara do marta meseca, jer koliko sam ja shvatio iz stranih tekstova bele jagode mogu i sa živićima da se razmnožavaju.
 
Ova tema nacisto zamrla,,i ja imam bele jagode,sadio sam ih prosle godine u martu i imao sam rod u maju,,ovo ce im biti drugi rod ove godine a i druga godina pa se nadam vecem rodu,generalno nisu lose jagode ne traze nikakvu hemiju samo djubrenje,a i cena im nije losa tako da bi trebalo mozda da se vise aktivira proizvodnja u srbiji...To je moje misljenje,nadam se da ce se jos neko javiti da razmenimo ideje...
 
Ima li neka slika tih jagoda? Ja sam nekad imao jednu starinsku sortu belih jagoda,tj kad sazre sa jedne strane dobiju blaaaago roze boju, jako lepo mirisu i lep ukus imaju... izgubio sam ih pre 5-6 godina... zanima mi lici li to na ove "moderne" bele...
 
Takve imam i ja kad prezru dobiju blago roze boju,sto kazes lepog su ukusa i jako lepog mirisa,ali ja sam imao problema sa branjem jel nisam bio siguran kada su zrele,inace postoji interesovanje kod ljudi da kupe te jagode iako im cena nije mala,,ove godine ce im biti druga godina pa ocekujem i bolji rod,inace ove moje nisu genetski modifikovane takva je osobina sorte da daje bele plodove,sto se slike tice postavio bih ali se slabo razumem u to........
 
Beru se kad jedna strana postane rozikasta, pre toga nemaju dovoljno secera...
 
Procitaj bolje moj post gore, o starinskoj sorti se radi... nisam ih nabavljao, imao sam ih od kad znam za sebe, a izgubio ih kad mi je baba na selu umrla, pa ih vise niko nije okopavao.
 
Nazad
Vrh