Oplemenjivanje biljaka

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Predavanja iz predmeta oplemenjivanja biljaka drzi profesor Jan Boćanski. Fond casova je 4+2,odnosno 4 casa nedeljno predavanja i 2 casa vezbi i ovaj predmet nosi 6 bodova,najveca mu je mana sto je uslovno vezan za genetiku.Oko vezbi se slabo razumem,ne znam cak ni ko nam drzi,pa ako postoji neko voljan da pojasni ili okaci linkove do vezbi bio bih jako zahvalan. :osmeh:
 
Hahaha koji lik

Dakle, Oplemenjivanje biljaka je predmet koji slušaju studenti ratarsko-povrtarskog smera, dok neki drugi smerovi slušaju modifikacije predmeta. Profesor na predmetu, kao što @North Army reče je dr Jan Boćanski, dok je asistent Velimir Mladenov.
Oplemenjivanje biljaka vezano je za predmet Genetiku, jer niko ko ne položi Genetiku ne može da prati uopšte oplemenjivanje. Predmet se sastoji iz dva dela opšteg i posebnog. Gde se na opštem izučava teorija oplemenjivanja biljaka, metodi selekcije itd, a na posebnom oplemenjivanje kod različitih kultura.Na vežbama iz ovog predmeta se manje više radi kvantitativna genetika.
Jedinice koje se obrađuju na vežbama su:
1. Tehnika izvođenja eksperimenata
2. Heritabilnost i genetska dobit od selekcije
3. Ispitivanje kombinacionih sposobnosti
4. Metodi ocene osobina ratarsko-povrtarskih biljaka
5. Adaptabilnost sorti
6. Priznavanje novostvorenih sorti
Većina jedinica se sluša po 4 časa. Akcenat je na izradi zadataka (svemoguće analize varijanse :) )

Studenti polažu testove tokom godine, pismeni i na kraju usmeni ispit.
Linkovi do vežbi
Vežba I
http://www.scribd.com/doc/112169612/Ogledi
Vežba II
http://www.scribd.com/doc/112169392/KS

Toliko za sada
 
Kolega Semenar danas su mi predavanja pocela u 8h ujutro tako da do sad nisam video ovaj link,a kako sam ja primeran student nisam isao preko mobilnog na internet da pogledam vezbe sto se videlo iz prilozenog u toku istih. :osmeh:
 
Kolega Semenar danas su mi predavanja pocela u 8h ujutro tako da do sad nisam video ovaj link,a kako sam ja primeran student nisam isao preko mobilnog na internet da pogledam vezbe sto se videlo iz prilozenog u toku istih. :osmeh:
OK, ali za dve nedelje ćete se sigurno pokazati na vežbama koje slušate svojevoljno
 
Genetika kod Banjca je uspesno polozena u roku,ceka se ostalo. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Osvanuo tuzan dan,cini mi se nikad tuzniji.Lepo u petak dosao kuci po lepom vremenu,a sad sneg zavejao puteve i zeleznice pa su otkazani svi vidovi saobracaja za NS a silno znanje koje sam spremio za test ima da istrune u meni. :spavam:
 
Kud toliki ljudi završiše fakultete po Grčkoj i Kipru preko Skajpa, možete i vi valjda jedan test da položite elektronski? A i daleko je sreda :)
 
Meni su, svojevremeno, i Oplemenjivanje biljaka i Semenarstvo predavali profesori Petar Dokić i Jan Boćanski, s tim da su na predavanja "uletali" i profesori Ivan MIhaljev i Dragan Škorić (svaki u svojoj oblasti, naravno). Oba ispita sam položio kod jednog od meni najomiljenijih profesora a to je prof.dr. Jan Boćanski...izuzetan čovek, velikih kvaliteta.
 
Nazad
Vrh