Kunići mešane rase za svoju potrebu

Najvise paznje treba obratiti na kvalitetnu hranu, tu pre svega mislim na seno, i obavezno pelcovanje protiv mixomatoze....
 
Godinama imam mešance raznih fela i nikad nije uginuo ni jedan, sem jedne prilike kad je mi je za 48 sati uginulo celo leglo.
(cca 60 grla). Kasnije se ispostavilo da se to deslio još petnaestorici. Od 3 veterinara ni jedan nije uklavirio od čega.
Za hranu: kvalitetno livadsko seno po volji, lucerka jednom na dan (uveče) što važi i za žitarice (ujutro). Jednom nedeljno naklijalo žito zbog E vitamina koji utiče na mesnatost i naravno uvek sveža malo odstajala voda da bi izvetrio hlor.
 
Nikada nisam želeo imati čistokrvnu rasu jer su mnogo nežni pa čak i dosta skupi,ali zato ovo što imam su mešanci nemačkog šarca i avnolike kalifornijske i novozelandske.Mužjak je mešanac šarac i novozelandki.Kote mi od 8-12 komada svaka ženka a imam ih 6 pa za kućnu potrebu sasvim dovoljmo jer treba to i nahraniti.Ako bi našao neki otkup nabavio bi još ženki ali to samo ako bi bilo sigurno sa otkupom,a neznam ni kako se cena kreće pa kg.za žive kuniće a ne zaklane očišćene. :ppozdrav:
 
Pozdrav svima,
Novi sam na forumu,volim kunice i pitam se vec duze vreme,kako su se pokazale velike cincile da se ukrstaju,ako neko zna?
 
iako je starija tema ajd i ja da se umesam.....uginuca ima svuda,to su neminovne situacije i mi mozemo samo da tezimo da umanjimo uginuca na najmanji moguci broj,to je uspeh.....ja drzim samo mesance jer mislim da svaka rasa pokupi ono najbolje iz rase sa kojom se ukrsta....drzao bih i ja velike cincila kunice jer smatram da od njih moze se imati dupla korist...dobro meso plus izvanredno krzno.....videcemo.prvo praksa,pa onda sve ostalo.... ::namigivanje::
 
ma od krzna nista nema ko da kupi bar tako znam....
stavicu sutra sliku mesanaca belog novz,cincile i crvenog novoz kao kamenčići su teski...rastu ko blesavi....
isto nije losa kombinacija....
Post je spojen: [time]1265574439[/time]
_________________________________________________
Evo slike mesanaca belog novoz,crvenog novoz i velike cincile....boje su razlicite kako je koji povukao gen i brzo napreduju...zadovoljan sam...
2aexf1h.jpg

kbq879.jpg

2cxb3ao.jpg
 
Jedno pitanje mozda neko zna da pomogne!Posto iskustva nemam sto se tice krizanja zeceva,ali sam cuo nesto sto ne zna da li je istina!Pitanje je krizanjem Panonca i Cincile da li moguce dobiti Beckog plavog kunica??Ja sam vec probao pario sam zenku Cincile i Panonskog muzjaka ali na zalost nista od Beckog plavog ::namigivanje::
 
pretezno se dobijaju mali sivi sa plavim krajevima dlake kao becki plavi kao da imaju krvi beckog plavog ali tose pretezno dobija kad uparis muskog cincilu i zenku panon belog....da bi obnovili krv odgajivaci pretezno koriste muskog belog novozelandskog zbog kracig usiju i sto su krace njuske jer panon beli ima previse duge usi itd...to su ti sitne prevare odgajivaca jer ti je bela recesivna a ne dominatna boja...
 
Evo kad vec pricamo o recesivnoj beloj boji,i ositnim prevarama pa i o genetici,sta se dobije kad ukrstis sivog orijasa i angora kunica.
Beckog plavog nemozes da dobijes tim ukrstanjem o kojem pricas pogotovo ne sa cincilom.Bilo sta da paris sa albino kunicem dobijas belu podlaku.(o tim sitnim prevarama sto pricate to je posao od par godina jer se sa ukrstanjem ubacuje i kap krvi.)Pogledati literaturu od Tomislava Kapitana,tamo cete naci sve o genotipu boja.
 
Da za obnavljanje krvi to je ok,nego za ovo kad sam cuo bilo mi malo cudno!Inace danas na golupcijoj pijaci zecova kolko samo zeli covek:)Uglavnom mesanci tu i tamo Novo Zelandski,Kalifornijski,i bila jedna zena prodavala je lepe Becke plave!
Pegi:pogledacu tu knjigu!
Post je spojen: [time]1267397679[/time]
_________________________________________________
Ali i onda jel zna neko poreklo Beckog plavog??Od kojih vrsta potice??
 
Da jos ako se preziva Matic onda vredi kupiti od nje.Jer je to moj dobar prijatelj i odgajivac Beckih Plavih i jedan od retkih koji mi parira na izlozbama sa plavima.
 
izvinite niste me razumeli...nedobija se becki plavi nego izgleda kao da je umesan becki plavi u malom procentu...ako me razumete ja sam to odradio cisto me je zanimalo...razumem ja sto se tice tih stvari... nema veze sa beckim plavim nego su krajevi dlake plavi...
 
Ne znam joj ime,ali kunici su bili prelepi ::namigivanje::
Znaci Orijas i Angora kunic? :D Eee al ima Angora kunica 6-7 vrsta od francuskog do Nemackog i tako dalje!
 
Gabesz20 je napisao(la):
Da za obnavljanje krvi to je ok,nego za ovo kad sam cuo bilo mi malo cudno!Inace danas na golupcijoj pijaci zecova kolko samo zeli covek:)Uglavnom mesanci tu i tamo Novo Zelandski,Kalifornijski,i bila jedna zena prodavala je lepe Becke plave!
Pegi:pogledacu tu knjigu!
Post je spojen: [time]1267311279[/time]
_________________________________________________
Ali i onda jel zna neko poreklo Beckog plavog??Od kojih vrsta potice??
video sam i ja...prodavala ih je za 700 dinara po komadu....ta sto je prodavala nekad davno sam uzeo beckog plavog od nje i to sa belom podlakom bas o to me sto je gospodin megi pricao...
Ja se nerazumem toliko u standarde kunice znam uopsteno...sutra cu naslikati zenku i tu belu podlaku...
Post je spojen: [time]1267464985[/time]
_________________________________________________
evo beckog plavog kojeg sam ja uzeo od te zene koja je ove nedelje prodavala na pijaci,ali ovog sam uzeo pre tri godine,lepo se vidi bela podlaka i glava koja vuce na belog novozelandskog...jedan cica matori drzo ih je oduvek kad je svratio do mene i video :"kaze to nije cist becki,ali kaze to se radi da se poboljsa krv naravno to sam i ja radio"...
ja tada nisam znao meni se svideo i ja ga uze...i nisam pogresio stvarno je lep i mali su od nje kao kamencici prosek 7 kom...
20u66me.jpg

i5t3iu.jpg

Ja nisam rekao da becki plavi nastaje od cincile i panon belog nego da dlaka nije cista nego ima plavkastu boju pa onaj ko nezna lupeta da tako nastaje becki plavi....
ali da se razumemo nekad i Mendelova pravila ne vaze i ako je covek dosao do savrsenstva sto se tice genetike i ukrstanja...
 
Miki stvarno je prelep!No ovo me bas interesovalo kako ide,posto u ukrstanja nemam pojma,nikad nisam radio jos!Samo malo mi cudno ovo od nekih odgajivaca na primer ko je i ovo rekao meni uvezi ukrstanja,zasto treba coveka puniti neistinitim stvarima!Ja sam mlad covek,koji voli zeceve,naravno da hocu da znam neke stvari!Bitno je da neko voli nesto,taj ce i nauciti neke stvari!
Post je spojen: [time]1267468520[/time]
_________________________________________________
Miki znaci i ovaj tvoj je onda od zenke Novozelandskog i muske Cincile??
 
Nazad
Vrh