Vilina kosica kako je suzbiti ?

Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Pa baš je u tome i caka , jer je vilina kosica prilepljena na zemlju i kosačica je ne pokosi tako da ima listove .
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Ja sam koristio slamu u mladoj lucerki i bilo je 100% uspesno.
Vilina kosica se pojavi u drugom otkosu. Mi smo pre kosenja obelezili mesta koja su zarazena a zatim smo na njima rucno pokosili lucerku i pazljivo je izneli iz njive. Na pokosenim mestima smo rasirili slamu i zapalili. Kasnije je pokosena cela njiva. Plamen nije unistio lucerku a vilina kosica je nestala.
 
To i jeste najbolje resenje ali je ne treba iznositi sa njive jer i tako moze da se raspe i rasiri dalje nego je ostaviti na pokosenom mestu i sakupiti na gomilu pa kada se osusi zapaliti je. 100 posto uspeva ::super::
 
lucky je napisao(la):
Ja sam koristio slamu u mladoj lucerki i bilo je 100% uspesno.
Vilina kosica se pojavi u drugom otkosu. Mi smo pre kosenja obelezili mesta koja su zarazena a zatim smo na njima rucno pokosili lucerku i pazljivo je izneli iz njive. Na pokosenim mestima smo rasirili slamu i zapalili. Kasnije je pokosena cela njiva. Plamen nije unistio lucerku a vilina kosica je nestala.
Meni se pojavila već sad, u prvom košenju! :udri: :udri: Inače u uputstvu od herbicida PIVOT piše da dobro suzbija vilinu kosicu, e sad ja nisam probao..... još....
 
neznam kolko vi imate viline kosice ali ja imam jedan ogumak na njivi od 4 kj i pricao sam sa zastitarom i rece da treba prskanje uraditi u nekoliko navrata jer kosica se lepi za detelinu i tako zivi znaci do god ima deteline bice i kosice, zato ja cu to moje parce da na prolecu oprskam totalom u nekoliko navrata pa ko j.be i to malo parce deteline jer bolje mi je da sacuvam 4 Kj koja je sad u 2 godini i to ekstra detelina, inace zeznuo me komsija od njega mi je presla
 
nece da bidne tako dobro.
samo slama da se rasiri vise od viline kosice i upaljac da se to upali,nema deteline,al ni viline kosice.
 
KishRobert je napisao(la):
nece da bidne tako dobro.
samo slama da se rasiri vise od viline kosice i upaljac da se to upali,nema deteline,al ni viline kosice.

ma i to ne vredi ja sam palio bocom plina mislim brenerom je pekao i siri se
 
dragansavin je napisao(la):
ma i to ne vredi ja sam palio bocom plina mislim brenerom je pekao i siri se
koje spomenuo plinsku bocu i "prljenje"?

stariji ljudi su me ucili,da se vilina kosica "udavi" u pepelu i vatri od slame.
licno isprobao i iz iskustva pisem.
ako se u nesto razumem,to je detelina,skoro da sam je diplomirao! :D

znaci samo bala slame,vece rasireno od kosice i upaljac...ako je vilina na 0.5m2,vi rasirite na 1m2.
 
Kurkela je napisao(la):
Ko nas je pomagao, Pivot. :sta:

Dali je neko probao

Reglone Forte 3 l/ ha
ili
Kerb 50 wp 3 kg/ ha
Ja sam tretirao sa Reglon Forte par godina i nista. Sta je Kerb 50 w? Ako je preparat za desikaciju ne vredi. U njivi (detelini) koja je zarazena vilinom kosicom pomaze jedino plug. Moze da se kosi jos neko vreme dok se na drugoj njivi ne zasnuje druga lucerka. Mozda ima neko novo sredstvo, kod mene Pivot nije uspeo.
 
Reglone forte koristim kod sebe.Prošle godine je litar koštao 2.500 dinara.Napravim u leđni špric i prskam ogumke po njivi,ne celu njivu.Uspeva odlično a ako se ponovo pojavi na istom mestu ponovim tretman i više nema ni viline kosice a ni lucerke na tom mestu što nije tako bitno kao iskorenjivanje viline kosice.Još da dodam od kada sam prestao da kosim uslužno kod sebe nemam viline kosice.Kosačica je prenese sa njive na njivu a ne može se uvek videti gde je ima a gde nema.
 
Ako nema velike površine sa kosicom najbolje rešenje je razvući najlon foliju na tom mestu i ostaviti par sati na suncu,kosica izgori a detelina ostaje.
 
Meni vilina kosica došla sa NS semenom graorice.
Kada smo pokosili i sklonili graoricu, nestade i vilina kosica.
 
Ima jedno sredstvo koje je 90% uspesno u suzbijanju viline kosice. Testirano!
Bas pise na deklaraciji da je pored zimskog prskanja voca namenjeno i za suzbijanje viline kosice u detelini i lucerki.
Problem je sto je zabranjena prodaja tog preparata u Srbiji i Evropi ali mislim da u BiH nije.
Kreozan
 
Vadim ovu temu iz naftalina. Kod nas vilina kosica pravi problem u secernoj repi, paprici pa i soji delimicno. Kerb je oko 6500-7000din/kg ide 3kg/ha sto je preskupo. U ledjnoj prskalici moze, medjutim sada je kasno, po iskustvo Kerb treba primeniti cim se primete prvi znaci kosice tamo oko 20.maja otp.

Za sledecu godinu imam nekoliko resenje a to su:
1) Kukuruz, psenica (u ta dva useva vilina kosica ne pravi stetu jer ne parazitira na njima)
2) Soja pa prskati Pivotom? Ovo me zanima u praksi kako se pokazalo?

Posto semenke zadrzavju klijavost 5-6 godina, dolazim do toga da 5-6 godina ne smem sejati secernu repu na toj parceli ili da u medjuvremenu je nekako suzbijem. Sta vi predlazete?
 
Nazad
Vrh