Vilina kosica kako je suzbiti ?

Да, тамо где има кругова са вилином косицом смо посипали пепео, и више је није било али исто уништи и детелину.
 
Ja sam unistio vilinu kosicu sa Reglon desikantom, uz pomoc ledjne prskalice, unisti takodje i detelinu ali ona istera ponovo, dok kosica ne
 
Ne razumem kako pepeo moze da unisti usev. To je fakticki koncetrat elemenata koji posle kise ce delimicno se rastopiti i posle xy kisa ce se sve sprati u zemlju. Ja pepelom djubrim vocke po dvoristu recimo. Ali hvala u svakom slucaju pa probacu da vidim sta ce biti.

@kristal
U repi je problem sto je to jednogodisnja biljka, pa kada se oprska reglonom onda trajno nema repe te godine.

Ne preostaje nista, nego Kerb u ledjnu prskalicu i delovati.
 
Нисам сигуран да ли од пепела или од вилине косице али на том месту више није расла детелина.

- - - - - - - - - -

Ми стављамо пепео око ораха!
 
Što se tiče viline kosice ima ih baš mnogo vrsta, a nazastupljenija je Cuscuta campestris - Poljska vilina kosica - http://bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=25537

U poslednje vreme se spominje i pojava Cuscuta trifolii koju još nazivaju sitnosemena. Tu bi trebalo tražiti razlog za pojavu tog koriva na jednogodišnjim biljkama.

U proseku jedna biljka izbacuje preko 2000 semenki, a seme viline kosice zadrćava klijavost nekoliko godina. Prema nekim pdacima ona se može prenositi i vegetativno, kada se otkinuti komad biljke primi na drugom mestu (što se uklapa u priču o prenošenju uslužnim košenjem).
 
Dok nije bilo als repe prskali smo Kerb-om. Isli ledjnom i flekovali jer je tretman cele povrsine bio 200e/hektar.
 
Sledeće godine ako bude potrebe probaćemo starane u lucerki,navodno skida odlično vilinu kosicu .Ne znam koju,verovatno onu što zovemo morski popanac.
 
Nema ništa od tog, možda kerb (ako se dobro sećam) ili ako nema puno grabljicama ograbiti što bolje u džak i izneti iz parcele.
 
Sale kakve grabljice?One plastične dečje ili prave metalne? 🤔 Kako ćeš tako da pokupiš čaure sa semenom viline kosice?Moraš da spržiš parazita zajedno sa domaćinom i to hemijskim putem, ne može drugačije.Neki su pokušavali slamom i brenerom ali je tek to sviranje kuvcu.U lucerki moraš da budeš uporan i tvrdoglav k'o mazga ako misliš da uspešno rešiš problem viline kose.
 
Može se suzbiti vilina kosica i paljenjem. Mi smo u novoj lucerki čekali da poraste drugi otkos oko 30cm. Onda smo zaišli po njivi i pokosili ručnom kosom sva mesta gde ima viline kosice. Pokositi malo šire nego što zauzima vilina kosica. Onda smo pažljivo pokupili pokošenu travu i pokošene delove ravnomerno prekrili slojem slame i zapalili. Posle ovoga više nigde nije bilo viline kosice. Mi smo ovo radili na 60 ari, e sad da li je izvodljivo na većoj površini, ne znam.
 
Ako je lucerka u zasnivanju tipa 1kj i imaš 10-ak ogumaka (dok nije počela da cveta) u prvom otkosu onda to možeš spasiti a ako ima po celoj njivi 50-100 ogumaka onda plug i ćao, ni hemijom je nećeš rešiti. Kolega ima 3kj mlade ove godine i bilo u semenu kosice, nikla po celoj njivi, probao ritam (pivot) i ništa, ode lucerka u zimsko oranje.
 
Kada pričamo o vilinoj kosici ,treba razvrstati onu koja se pojavi ali posle košenja nestaje tj,ne uništava lucerku .Problem je kada se lucerka radi za seme .Po zakonu cuskuta je cuskuta ,ne sme je biti u semenu.
Prava ,vilina kosica je ona koja uništava lucerku ,tanka i svetlolimun žuta.
 
Kako prskate Kerb? Jedan čovek je prskao ledjnom prskalicom i nije bio zadovoljan, nije uništio morski popanac...
 
Kada pričamo o vilinoj kosici ,treba razvrstati onu koja se pojavi ali posle košenja nestaje tj,ne uništava lucerku .Problem je kada se lucerka radi za seme .Po zakonu cuskuta je cuskuta ,ne sme je biti u semenu.
Prava ,vilina kosica je ona koja uništava lucerku ,tanka i svetlolimun žuta.
Tu lokalno su nekad cistili sjeme i od viline kosice , kad je sjeme ocisceno i selekcionirano , stavljaju odredjenu kolicinu finog zeljeznog praha , jako sitini opiljci koji su pretpostavljam ostri i hrapavi , i to se strojno dobro izmjesa sa vec prociscenim sjemenom lucerne, onda se propusta u tankom slovu kroz vrlo jake valjke magnete , kako sjeme viline kosice ima neke kukice ono se kaci za te metalne opiljke i vrlo jak magnet ostranjuje sjeme viline kosice sa tim metalnim prahom, normalno prah se koristi samo jednom.
 
Nazad
Vrh