Višnja

Pa ako je tolika trava neće ti mnogo pomoći tanjirača ni u među redu a u redu naravno ništa, osim ako ne možeš da prođeš i popreko. U samom redu bi jedino freza mogla da se bori sa tolikom travom i to neka brža, a onda ono što ostane oko sadnice mora ručno, naravno da je bolje iščupati ali ako ne možeš biće dosta i motikom naravno, pa planiraj kad krene ponovo dok je niska prođi slabijom dozom totala. Ja sam koristio dozu 1l na 100 litara vode i sasvim je dovoljno, ali trava mora da bude niska i vetar ne sme da duv i moraš da očistiš izdanke ako ih ima da ih ne uprskaš, a on će onda da odradi svoje i imaćeš za 20-tak dana nakon prskanja crnu zemlju. A u međuredu bi toliku travu mogao ili da zaoreš nekim malim voćarskim plužićima ili ako ti to ne odgovara da pokosiš prvo travu, pa podrivači ili freza. Mada dosta je teško povratiti to da sad bude obrađena površina nakon tolike trave. Ako ti to ne smeta a zemljište je poravnjeno, moj bi ti savet bio da u međuredu samo nastaviš da to kosiš i ostaviš travnati deo između redova, s tim da to treba malo češće kositi a u rede frezom pa malo oko svake motikom i na kraju total da se popravi.
 
Ja nemam neke velike zasade, ali bilo je slicnih problema. Lepo ti je Zicaprom@ napisao ,maltene imas sve varijante. Ja bih se odlucio za kosenje i obrada oko samih vocki rucno, jer ti pogodije ova vlaga za tu varijantu. Esad da li ces izbacivati pokosenu travu , zavisi od povrsine i volje, sta da ti kazem.
 
Kroz sredinu medjuredno malcer a u vrsti, freza,to bi bilo najbolje. Ja jos uvek nemam frezu pa travu u redu pokosim rucno veoma brzo. Male su vocke pa pridjem roto tarupom do same vocke i ostane 10-20cm u vrsti trave koje pokosim rucnom kosom. Lakse mi kosom nego trimerom.
 
Pa ako je tolika trava neće ti mnogo pomoći tanjirača ni u među redu a u redu naravno ništa, osim ako ne možeš da prođeš i popreko. U samom redu bi jedino freza mogla da se bori sa tolikom travom i to neka brža, a onda ono što ostane oko sadnice mora ručno, naravno da je bolje iščupati ali ako ne možeš biće dosta i motikom naravno, pa planiraj kad krene ponovo dok je niska prođi slabijom dozom totala. Ja sam koristio dozu 1l na 100 litara vode i sasvim je dovoljno, ali trava mora da bude niska i vetar ne sme da duv i moraš da očistiš izdanke ako ih ima da ih ne uprskaš, a on će onda da odradi svoje i imaćeš za 20-tak dana nakon prskanja crnu zemlju. A u međuredu bi toliku travu mogao ili da zaoreš nekim malim voćarskim plužićima ili ako ti to ne odgovara da pokosiš prvo travu, pa podrivači ili freza. Mada dosta je teško povratiti to da sad bude obrađena površina nakon tolike trave. Ako ti to ne smeta a zemljište je poravnjeno, moj bi ti savet bio da u međuredu samo nastaviš da to kosiš i ostaviš travnati deo između redova, s tim da to treba malo češće kositi a u rede frezom pa malo oko svake motikom i na kraju total da se popravi.




Druze to su sadnice kalemljene u prolecd 2014,ali su po metra visine pa ne zna zbog totala da li da prskas,plasim se,imam ja i trimer ali kad sam pitao dal da pokosim pa da tanjiram mmnogo su rekli da je to jos gore jer ce biti dosta trave pa nece tanjiraca nista da uradi,hvala puno
 

Jel pocela kod vas "letnja rezidba"
::jako_besan::

image.jpg


image.jpg
 
Vocari evo me sa jednim problemom.E ovako,imam neke tek posadjene visnje oko 250kom.(samo su mi one i preostale,ostale starije su povadjene) stare godinu i 4 meseca,stablo je debljine oko 3-4cm.To je na jednoj jako povoljnoj parceli koja mi treba za druge stvari.E sad mislio sam da to presadim na jesen na neku drugu lokaciju,tacnije u blizini ove njive,nece se daleko nositi.Posto ima losijih visanja i suvih meni treba 150 kom da prenesem a toliko je u ekstra stanju,ostalo bacam.

Sad mi recite,sta da radim,jel uopste moguce uspesno na jesen presaditi visnje u toj starosti(bice godinu i po stare).Kako izvesti operaciju ako je moguce a da prijem bude uspesan.Hvala na svakoj pomoci!
 
Mislio sam da vadim sa sve zemljom,malo veci komad zemlje pa nabacim na traktorske vile i prenesem do rupe u koju bi stavio stajnjaka prekrivenog slojem zemlje i onda ubacivanje visnje i zagrtanje.
 
Mislio sam u rupe da ubacujem ovciji stajnjak pa sloj zemlje.Naravno pre toga bi isao duboko oranje.Prenosenje nije problem,njive su jako blizu,imam vile,nabacim 4-5kom pa prenesem.Jeste da je sporo ali valjda efikasno:osmeh:
 
Samo što veća busa, a tamo gde vidiš da si pokidao koren, prekrati makazama da bude čist rez.

Moguće je da će prvu godinu malo slabije da napreduju dok ne odboluju, ali šta se mora mora se.

Stajnjak stavi iznad sadnica u rupu a ne ispod, sadnica, sloj zemlje pa stajnjak. Ne preteruj sa količinom. Možeš i ispod ali takođe ne preteruj i prvo malo izmešaj sa zemljom.
 
Hvala na dobrim savetima!!!Znaci svaka pomoc.
Gorski delimicno to i radim,ali ispod kuce imam slobodnih 20-ak ari na koje mislim da uguram visnje jer je teren takav a i prolaz je uzak pa je samo za voce.Sadio bi 4x2,5 ili 4x3.
Sta mislite o razmaku.

- - - - - - - - - -

Samo što veća busa, a tamo gde vidiš da si pokidao koren, prekrati makazama da bude čist rez.

Moguće je da će prvu godinu malo slabije da napreduju dok ne odboluju, ali šta se mora mora se.

Stajnjak stavi iznad sadnica u rupu a ne ispod, sadnica, sloj zemlje pa stajnjak. Ne preteruj sa količinom. Možeš i ispod ali takođe ne preteruj i prvo malo izmešaj sa zemljom.
Na prolece nebi trebao NPK i KAN?Mislim,ja to nebi kad vec stavljam stajnjak.
Kad je najbolje za presadjivanje,koji mesec?
 
Razmak zavisi od toga kojim traktorom ces da obradjujes. Ja obradjujem visnje sa 533 i bez problema obradjujem zasad 4x2.5m u 18-toj godini, jedino sa IMT-ovom jednoosovinkom ne mogu da udjem ali za te potrebe imam manje prikolice.
 
4 metra je zagarantovano,to sam odlucio,jedino razmak u redu.Po mojim racunicama bice 2,6m tako se uklapa:osmeh:
Obrada sa 540 bez kabine.
 
Mislim da ne bi trebalo da imas problema oko obrade, nije 540 velikih gabarita. Ja sam imao kabinu na 533 pa skinuo, smetala mi pri obradi.
 
Najbolje za presađivanje je kad i za sadnju, na jesen kad opadne lišće, samo da zemlja ne bude smrznuta.

Što se tiče veštačkog đubriva, ja u voćarstvu prestajem da ga koristim, koristim Fertor, stajsko, kompost itd
 
List je vec opao:osmeh:kokomicis::lose::
Znaci djubrivo preskacem,odlicno.Ispraticu tvoje savete i tako cu uraditi sa velikom busom-zemljom prebacim i izmesam stajnjak sa zemljom.Jeste da ce ici sporije ali ce valjda biti dobar prijem.
Jel na prolece idem klasicno orezivanje ili da preskacem tu operaciju.Ja mislim da bi trebalo....?
 
Nazad
Vrh