Višnja

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Ovo je tema o kojoj se raspitujem u poslednje vreme i sve je ok, ali neznam tačno kome prodati. Takođe se postavlja pitanje i koju sortu uzeti, jer svi samo pričaju o Oblačinskoj višnji. Verovatno i u oblasti proizvodnje višanja postoje trendovi isto kao i u proizvodnji jabuka ili krušaka.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

i mene interesuje visnja i izgleda da je bas oblacinska kod nas najvise na ceni i svi koji imaju vecu kolicinu sade oblacinsku.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Koliko ja znam, pre su postojale veće plantaže u sklopu PIK-ova međutim one su sve redom propale. Verovatno su to sada već popunili neki individualci, mada neznam kome bi mogli to da prodaju.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

koliko sam uspeo da saznam zadnjih par godina kompletna proizvodnja visnje u srbiji je nasla kupca odkupljivali su je preradjivaci i hladnjace i verovatno da ce slicno biti i naredne 3-5 godina
na STIPS-u mozete pogledati u biltenima veleprodajne cene u zadnjih par godina

http://www.stips.minpolj.sr.gov.yu/index.php
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Oblačinska višnja je vodeća sorta u proizvodnji jer je pogodna za industrijsku preradu. Malo rjeđe je zastupljena mađarska Cigančica (neznam kako se piše na mađarskom) no ona se uglavnom koristi za alkoholni program i bombone(Griotte i sl.) jer je dosta sitnija od Oblačinske višnje. Ako će te saditi višnju preporučujem vam da sadite Oblačinsku, no dobro pazite kod izbora sadnog materijala jer ljudi znaju svašta uvaliti. Dakle obratiti pažnju dali je korijen dovljno razvijen, koliko je sadnica visoka i jaka itd.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Becarino mozes li nam malo to detaljnije malo . naprimer visina sadnice i slicno da kada odemo u rasadnik znamop sta da trazimo. Imas li mozda ti visnju ? Koliki je realni prinos po stablu ? isplati li se saditi manje od hektara?

pozdrav Krcinac
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

krcinac je napisao(la):
Becarino mozes li nam malo to detaljnije malo . naprimer visina sadnice i slicno da kada odemo u rasadnik znamop sta da trazimo. Imas li mozda ti visnju ? Koliki je realni prinos po stablu ? isplati li se saditi manje od hektara?

pozdrav Krcinac

Čuj poželjno je da je sadnica visine iznad metra i onda se prikraćuje na 100-105 cm (niže ne radi kasnije eventulane strojen berbe-trešnje) iznad pupa. Korijen treba biti fino razvijen te ga prije sadnje treba prikratiti malo. Realni prinos zaista varira od 15 do čak 40 t/ha sve ovisi o starosti i kondiciji nasada, potom o ulaganju u njega (zaštita, gnojidba) te možda i najvažnije o navodnjavanju jer bez vode nema niti visokih prinosa. Ono što je realno za očekivati je 15-20 t/ha, a sklop ti se kreće od 560 do čak po novom i preko 700 stabala po hektaru (pa čak i više). Sad sam izračunaj prinos po stablu. A jedan hektar nije dovoljan da bi se samo od toga živilo no uz nekakav posao to je dobar izvor dodatne zarade. Vrlo bitan je plasman proizvoda tako da je tu i njaveći problem kako kod svih ostlih kultura tako i kod višnje. Ako se može preporučljivo je vezati se ugovorom za nekoga vezano za otkup robe no tu treba bit oprezan.

Inače, imam 40 ha Oblačinske višnje.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@ Becarino

Moze li neka slikica sa tog tvog zasada.I u kojoj je godini.Da li imas svoju hladnjacu ili ne .
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Nasad je posađen ovog proljeća. Imam linije za preradu-doradu višnje i hladnjaču. Višnja je dakle Oblačinska (izdanačka), razmak redova je 5m, a unutar reda razmak je 3 m. Veći međuredni razmak je zbog upotrebe većih strojeva, a inače sadi se i na manji razmak. Slikano je krajem 5-og mjeseca ove godine.

 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Svaka cast.Izgleda extra.Posto se ja spremam da zasadim jos 10 ha (necega ? ) ,interesuje me racunica za visnju predpostavljam da si je ti razradio dobro .Reci mi da li je sve u komadu ,mislim na zemlju ili iz vise razlicitih parcela? Ja sam zasadio 8 ha leske i znam koja je muka sa organizacijom ljudi ( isti razmak izmedju redova i biljaka) a mogu da zamislim na 40 ha .
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Sve je u komadu. S tim da u istom komadu još imam 10 ha jabuke i 1 ha kruške. A čuj treba se što jednostvanije organizirati i onda nema frke. A što se računice tiče, zarade jasno da ima no treba radit, ulagati i neočekivati laganu lovu nabrzinu jer toga u poljoprivredi nema.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Slazem se ,velika investicija i da mora da se ceka .ali posle kise dodje :cool: i naravno ::novac::
Da li si postavljao neki sistem za zalivanje na sve te biljke ?
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Planiram najvjerojatnije tokom 2009. god. postaviti sustav kap po kap ili mikrorasprskivače vode. U jabuci već imam kap po kap. U vodi je sve i bez nje nema intenzivne proizvodnje.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Zalivas jabuku iz jednog bunara ili iz vise ? Da li su ti laterale sa ugradjenim kapljacima ili ne?Kakvu pumpu koristis za zalivanje ? Za sva ova pitanja sam ja u dilemi posto me to ceka sad na prolece.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Za jabuku jedan bunar (220 m), a za višnju će se kopati još jedan ili možda dva bunara. U jabuci su cijevi sa već ugrađenim kapaljkama (tvornički ugrađene). Pumpa je na 36 m dubine i mislim da je 4 kW, a sad imam 2 l/s, ali zatvorena je na 50% kapaciteta (znači može pumpat 4 l/s sa te dubine). Marku neznam no mislim da je Rovati (možda sam krivo napisao no tako se bar čita).
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

lep vocnjak svidja mi se . ja planiram pored ostalog voca da posadim i visnju ali nemam toliko obradive povrsine za 2009 planiram da posadim oko 2-2,5 hektara kajsiju a tek za dve godine razmisljam o visnji na preostalom zemljistu oko hektar i po mozda pola visnja pola tresnja jos se nisam odlucio.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@Becarino pusta

Pa ti jos malo dublje da si busio taj bunar mogao si termalnu vodu da imas ,pa si mogao i banju da otvoris :haha: :haha: Nego predpostavljam posto si rekao da je 4 KW potapajuca i na struju naravno ,sto je meni problem.Malo mi se cini i 4l/s ali predpostavljam da si zbog toga i busio tako duboko.Kod mene ima vode i mislim da bunar od 50 metara moze da podrzava pumpu koja po karakteristikama daje 1000 l/min. to znaci stvarnih 600-700 / min. I ako se nevaram pa tebi ce za visnju trebati 100 km creva a to je ozbiljno veoma ::novac::
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Tanjirači je u mom voćnjaku zabranjen pristup. :nono: Zato što ona pravi neravnine dok sjetvospremač odlično ravna tlo i još bolje od tanjirače podsjeca korove koji se nemogu provući između radnih tjela sjetvospremača jer su na njima umjesto standardnih "noževa" stavljene pačije noge širine 15 cm, a razmak između S opruga je 10 cm. Probali smo sa njim raditi i u većem korovu i ide bez brige no to već nije pravilno održavanje voćnjaka kad je trava-korov velik. Treba redovno ići u obradu tla i onda je to pravi posao.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Ja i planiram redovnu obradu .Komsija pored mene ima 35-40 ha voca i vuce tanjiracu veoma slicnu mojoj i kaze da je zadovoljan .Sa druge strane komsija, on vuce setospremac iza njega ostaju bregovi predpostavljam da nema paker valjek pozadi.Neznam na koje neravnine mislis sto se tice tanjirace? A na HR forumu sam video neki dodatak koji se stavi na prvi disk tanjirace da ne bi nabacivao zemlju na biljke ( nije lose resenje ).
Lepo to izgleda na ovim tvojim slikama .Ne odgovori mi na razmak zica-biljka , posto se bojim da sam ostavio malo prostora za manevrisanje - 8 m.
 
Nazad
Vrh