Višnja

A zasto ne valja ovako stavljati stajnjak? Zasto je pogodno za glodare?
 
Ukoliko se postavi tik uz stablo i malo veca kolicina... Onda je veoma pogodna za glodare iz razloga, jer se tu mogu nastaniti, odnosno napraviti gnezdo, sto dovodi do otkopavanja zila, rupa i sl. A najveci problem je sto mogu pojesti koru, odnosno napraviti prsten oko stabla i onda je vocka gotova...
 
Svakako je stajnjak dobro uneti u zemlju, bilo freziranjem bilo tanjiranjem, da ne bi mnogo isparavale hranljive materije.

Generalno se baca u jesen da bi ga zima razgradila, otopila itd, ne znam zna li neko da li ovako rano bacanje stajnjaka može da utiče na produženje vegetacije, drugo ništa ne vidim kao eventualni problem (osim već spomenutog isparavanja koje je na ovim temperaturama veće nego zimi)?
 
Glodari se greju ispod ovako bacenog stajnjaka. Stajnjak koji se ovako stavi oko stabla je bukvalno bacen. Stajnjak posle rasbacvanja treba uneti u zemlju (zafrezovati, izriljati)... Mladim visnjama nikako ne odgovara produzetak vegetacije jer kad padne sneg na zelen list, ovako mladu visnju zalepi za zemlju (desavalo mi se)...
 
Bas mi je zao - vidim da te celo leto kisa obilazi.
Kolika ti je parcela visanja i uspes li kako zaliti?
 
Zbog prilično velike nadmorske visine šljiva je kod mene primarno voće, imam je prilično i svake godine proširujem zasad, a sve ostalo je u hobi varijanti. Što se tiče zalivanja uspevam, zalivao sam u rodu letos ceo voćnjak, a sreća je da imam dva dobra kopana bunara, koji još nikad nisu presušili ...
Već sam imao štetu u vidu sitnijeg ploda, a najverovatnije će biti i sušenja, za sada ne znam još ništa u kom obimu. Rod je skinut pa će im sad biti nešto lakše, a ovogodišnje sadnice zalivam i drže se solidno, mada su slabo napredovale, od pinciranja pa na ovamo gotovo uopšte. Evo par slika od pre nekoliko dana (prolećna sadnja), ovakve su bile i pre par meseci. Na drugoj se vidi kako je izgorela trava okolo, uprkos tome što sam čak ostavio i seno kako bih ga u jesen zaorao ...

 
Poslednja izmena:
Takva je kod mene bila 2012ta (ekstremno susna). Za sljivu ne brini, prirast nije los s obzirom na ovu susu. Kode mene je bilo kise u avgustu, pa opet ima desetak takvih koje su slabije napredovale. U julu sam zalio 2 puta sa po 20l moralo je...

Izvinjavam se za :off_topic:
 
Nije ni tako loš porast, pogotovo obzirom na sušnu godinu i prolećnu sadnju.

Kada budeš prekraćivao na proleće, (jesi li mislio to da radiš?) prekrati ih malo više nego što bi da su više porasle i one će se bujnije razgranati i u neku ruku nadoknaditi. Znači ako si mislio da kratiš na pola metra, bolje prekrati na 30-40 cm pa kad se razgranaju ti odmah zakidaj grane koje ti ne trebaju tj ostavi samo produžnicu i još jednu, a ne 5 komada koje će se pojaviti i ne čekaj jun za tu akciju već čim narastu 10ak cm ti donesi odluku i zakidaj suvišne.
 
Pozdrav ljudi,juce sam raskrcio sa mojima jednu parcelicu i na njoj planiram da podignem manji zasad visnje.SAd se dvoumim izmedju sumadinke i oblacinske?????Sto se tice otkupa kod mene svi imaju oblacinsku pa se bolje i prodaje i lakse.Zanima me sta mi preporucujete,koje su prednosti a koje su mane jedne u odnosu na drugu?Navodnjavanje ne bi bilo problem....:ppozdrav:
 
Ljudi aj ako vam nije tesko da ne listam sve teme, kada je najbolje da se kosi izmedju stabala? Moj vocnjak je u travi izmedju stabala, interesuje me kada je najbolje da pokosim? Hvala unapred, zivi bili :)
 
Najbolje je ne dopustiti da trava naraste preko recimo visine kolena. A oko samih stabala treba da okopaš, isfreziraš ili ceo red da isfreziraš, nije dobro samo kositi oko stabala, naročito prvih par godina, kasnije nije veliki problem, naročito ako su voćke na bujnoj podlozi.
 
Ljudi aj ako vam nije tesko da ne listam sve teme, kada je najbolje da se kosi izmedju stabala? Moj vocnjak je u travi izmedju stabala, interesuje me kada je najbolje da pokosim? Hvala unapred, zivi bili :)

Najbolje je da ne kosis uopste, tj da ne dozvolis da poraste trava veca od 5-10cm. Jalovi ugar je zakon u vocnjaku, sto vise obradjujes imaces sve manje trave i sve meksu zemlju. Kombinacija Podrivac-Freza i obrnuto... Ili medjured da bude zatravljen i odrzavan a redovi obradjeni... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh