Višnja

Ja tresnje, kajsije, visnje, sljive (ukupno oko 200 stabala, 150 su tresnje), vec 3-4 godine ne prskam u jesen iz navedenih i jos ponekog razloga. Prosto ne mogu da se cimam po zimi da idem u njivu da prskam ledjnom motornom nema sanse, nisam vise klinac.

U martu (okvirno) ih oprskam bakrom + ulje i nemam problema. Ulje koristim svake druge godine.

Kajsije prskam kad vidim da ce pupoljci da se rumene, a momenat pre toga. Tresnje prskam kad se pupoljci vec krenu da izvlace i vidi se zeleno, nista ne spali, a to je najbolji momenat.
 
jel sadio neko sumadinku visnju? kaze mi kalemar iz velike drenove da je mlogo kvalitetnija od oblacinske? .po 150 dinara prodaje .reko mi 100 komada .u 85 sa 9 metra ja milsim da je to gusto. ja bi stavio 50.
 
Sloba31
user-online.png
jel ide u red 4 metra a sirina 2.5???
 
Ja odradio jesenje prskanje i bacio 150 gr 8-16-24 po stablu, pa februara idem sa jos 300 grama djubriva i plavo prskanje. Visnjar je peta godina, mnogo sam ga izvukao ove godine obilnim djubrenjem, nadam se berbi dogodine. Ove godine nisam brao jer se zizak napravio veliku stetu i razocarao sam se. E, to je bila velika greska, neobrane plodove je napala monilija i sad ima da se oderem od orezivanja. Jbg, covek se uci dok je ziv... pametan na tudjim greskama, a ja na svojim...
 
Zasto ulje svake druge godine? Ekonomski razlog ili smatras da nema potrebe svake godine?

Zato sto cale svake druge godine ipak kupi, objasne mu u apoteci, inace ga ne bih ni koristio, nisam ga koristio 3-4 godine i nisam video nekih problema.

Pricam o dvoristu, ali ipak o skoro 200 stabala (65 ari). Tresnje, kajsije, sljive najvise a od svega po barem par stabala (visnje, badem, nektarina i slicno), problema imam ocekivano na jabukama, kruskama i dunji, njih malo cesce oprskam a verovatno bi ulje znacilo, al mi se ne cima oko par stabala, i ovako jedemo jabuke na kraju.
 
Sloba31
user-online.png
jel ide u red 4 metra a sirina 2.5???
Šta znači u red 4 metara a širina 2,5 ??Valjda Oblačinka po standardu se sadi na 4 metara- RED OD REDA, a u REDU na 2,5 me
tara- SADNICA OD SADNICE !! Ovo NIJE striktno ,zavisi od oblika parcele,načina obrade,oblika buduće krune itd.


Za tu tvoju površinu od 85 m* 9 m=765 metara kvadratna ili 7,65 ara ,trebalo bi ti između 70 i 80 sadnica.Ako se sadi na 4*2,5 metara to mu dođe 10 metara kvadratnih hranidbenog prostora za svaku sadnicu,školski primer.:ppozdrav:
 
Ako imas otkup konzumne visnje sadis sumadinku,ako je u pitanju samo prerada sadis oblacinku. Razlike su velike pocevsi od odrzavanja pa nadalje. A sto se sadnje tice 4x3 i glava te ne boli,orjentaciono 800 komada po hektaru.
 
Ako imas otkup konzumne visnje sadis sumadinku,ako je u pitanju samo prerada sadis oblacinku. Razlike su velike pocevsi od odrzavanja pa nadalje. A sto se sadnje tice 4x3 i glava te ne boli,orjentaciono 800 komada po hektaru.

Moze neki okvirni info kakva je, kad pocinje da radja? Ja sam je posadio na nagovor da je dobra, hteo sam erdi al ova je kao rodnija
 
u 2 godini imas neki prvi rod,evo uzecu za primer jednu parcelu kod mene povrsine 1.8ha u 2 godini oko 600kg,u trecoj oko 6 tona i 2017e u 4 oj godini oko 14-15 tona,prve 2 god cena je bila nesto preko 1'e a ove 1,2e. Pritom nema polivanja ali je odrzavanje i djujarenje na maksimalnom nivou,radaja na jednogodisnjim granama,bere se lako i brzo i sa 80% manje radnika nego druge visnje,pogotovo erdi kod kog je teze zadrzati peteljku na plodu nego na grani. Razmak sadnje 4x3. 3 do 4 glavne grane i to je to. Ako treba jos nesto tu sam.
 
Ja sam hteo 4x3 al uhvatilo mi se 4x2.8 trista komada okruglo u toj parceli. Znaci vazu da pravim
To na jednogodisnjim sto radja reze se rodna grana posle roda na jedan dva pupa tj. mora letnja rez. kako sam ja razumeo¿¿¿
 
Nazad
Vrh