Višnja

Naprotiv višnja koja je u košuljici, tj. u fazi je kasnog cvetanja može da preživi bez posledica -4 (koliko je kod mene bilo pre par jutara), pa i -5 koliko je preživela pre par godina u istoj fenofazi. E druga je situacija ako skroz precveta, otpadne košuljica i ostane čist plod, onda je podložnija.
Inače prve prognoze su da će ove godine biti daleko bolja cena, s obzirom na mraz u Poljsjkoj od oko -8 u nekim delovima.


u Poljskoj je tek u balonima visnja, rano je jos za prognoze.
 
NIsam video tvoju matematiku???

Ja imam tri lanca tj bezmalo 2ha i na njemu 1800 stabala na 4x2 i u cemu je tu losa matematika a rod je individualan i to je bilo orijentaciono.
Ona moze da rodi od 5 do 20 kg po stablu sto zavisi od mnogo faktora.
20.000/4/2 = 2500 stabala na 2 hektara. Sa tim tvojim razmakom bi trebao da imas najmanje 2.300 stabla.
 
Jer ne moze bas do kraja da sadis mora da se ostavi malo prostora na ivicam njive zbog traktora i masina kada obradjujes.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam sa gornje i donje ostavio po 6m a sa strane po 3 metra i posto je dugacka njiva na pola nisam sadio jedan red.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne razumem,kako na pola nisi sadio jedan red? Mislis po jedno stablo preko sredine nisi sadio ili ceo jedan red?
 
Ne znam sta da ti kazem. Ne znam sta si ti tu ostavljao toliko. Ja na tacno 2.8 Ha u nekoliko parcela imam 2650 stabla( tj. imao sam posto nesto fali zbog zilogriza). Sadnja 4x2.5 .Razmak od medje 3 m.
 
Poslednja izmena:
Da ga j..em ali vise nije moglo da stane. Tri lanca 1800 komada. Sa druge strane sam mozda malo vise mesta ostavio zbog okretanja ali to je u pitanju nekih 50 stabala sto je daleko od 2300 komada. U vocarstvu sam vec dugo i dugo godina se bavim i rezidbom i zato znam koliko komada ide po lancu zbog naplate a i brojali smo milion puta. Na 2,5 metra ide oko 500-550 komada a na 2 metra ide oko 600-650 tako da na tri lanca moze da se naguzi 1900 u vr` glave i da nemas gde da okrenes. Kod mene je ( preciznije ) 3,8x2 metra i do komsija po 3 metra i tri prolaza po 4,5 metra. Mozda fali neki kvadrat do tri lanca ( znaci vrlo malo !!! ) i tu ne moze da stane ni 1900 komada a da ne pricamo o 2300 komada. 17 redova puta 110 komada i to je to.
Ne znam pod koju to matematiku spada ali je tako kako je.
 
Ja sam ti napisao matematiku za hektare. Lanci me bune malo. A imam i ja jedan zasad na 3,8x2,3. Tu mi je na 70 ara stalo 750 stabla. Od medje ostavljano 3 m.
 
Jedan lanac je oko 0.7 ha sto bi izaslo da je 3 lanca oko 2 ha.

Geometri su mi radili redove i tako je ispalo na 3.8 da bi dobio tri šira prolaza po 4.5m i do komsija po 3m.

70 ari ti je jedan lanac ( bez malo ) i ne mogu da verujem da tu imas 750 komada.

Evo jos se iscudjavam ( kao Šojić ) :osmeh:
 
Ja sam ti napisao matematiku za hektare. Lanci me bune malo. A imam i ja jedan zasad na 3,8x2,3. Tu mi je na 70 ara stalo 750 stabla. Od medje ostavljano 3 m.

Tako i mora da bude.
Jednostavna je tu matematika
Životni prostor jedne biljke je razmak u redu puta međuredno rastojanje, broj biljaka na parceli se dobija kad se površina parcele podeli sa životnim prostorom jedne biljke.
Taj broj se umanji za neki pocenat zbog nepravilnosti parcele i ostavljanja praznog prostora za manipulaciju, najviše 10 posto, i to je broj biljaka

U ovom primeru to izgleda ovako
3,8 x 2,3 = 8,74
7000 : 8,74 = 800

U idelano pravilnoj parceli, bez praznih mesta, stalo bi osamsto biljaka, kad se ostave prazni prostori, i kad parcela nije idealno pravilna, stane 750, to je to.
 
Po toj matematici i mojoj sadnji bi onda bilo `vako:

3,8 x 2 = 7,6 a to je
7000 : 7,6 = 920

Pa toliko ne moze da stane ni na metar da ih sadis!!!

Nekome matematika ne valja al sta je tu je. Kod mene na tri lanca ( oko 200 ari ) ima 1800 komada i to je to. Mozda je mogla i koja vise da stane jer sam ostavio na krajevima mesta za okretanje ali je to isuvise daleko od vase matematike. I ja bih voleo da je tu stalo i 3000 komada al nije tako da gde smo tu smo......

Kako je kod vas ponela visnja. Kod nas je slabije nego prosle godine ali bice zato krupnija jer je prosle godine bila prerodila a bila je susa pa su bile sitnije. Sada je manji rod ali je bilo lepo kise tako da ce krupnoca biti dobra pa ce se tu malo nadoknaditi tezina :osmeh:


 
Kod mene na tri lanca ( oko 200 ari ) ima 1800 komada
Hajmo onda ovu matematiku
200 ari je dva hektara, a to je 20 000 kvadratnih metara.
Ti na toj površini imaš 1800 komada, a to znači da bi svaka biljka u idelanim uslovima (geometrijska pavilnost parcele i bez praznih mesta) dobila
20000 : 1800 = 11,1111 kvadratnih metara.

Ako bismo odbacili i deset posto i zaokružili, biljka bi dobila recimo 10 kvadrata.
To se može postići raznim kombinacijama, 4x2,5, 5x2, 3,3x3,3, 3,5x 2,85......... beskonačno mnogo kombinacija.

Ako ti se ne ne uklapa u ovu računicu negde grešiš, ili u površini, u broju stabala. u mnogo ostavljenog praznog prostora.....

I nemoj da sumnjaš, nije mudro sumnjati u matematiku, i to najelementarniju, i svađati se sa njom.
 
Kod njega je razmak 3,8x2 tako da bi na 2 hektara trebalo da ima najmanje 2400 stabla,a on je ostavljao presiroke prolaze i tu izgubio 500 stabla koja mogu da mu otplate djubrivo,hemiju... Ajde da mu je i zasad na vecem rastojanju pa i da razumem zbog masinske berbe da je ostavljao veci prostor za prolaz,ali na ovom malom razmaku,nepotrebno.
 
Nazad
Vrh