Višnja

Moje iskustvo sa Visnjom kaze da je Oblacinka na sopstvenom korenu je zakon! Ko ne veruje neka dodje kod mene da ga prosetam atarom, kroz 1000 hektara Visnje i da jasno vidi razliku izmedju one direktno iz visnjara i one " bolje, kalemljene vsnje"...

"Neki novi klinci" su se primili na kalemljenu Oblacinku, a kad prosetam atarom vidim da su se debelo zajebali. Ali to im ne smem pomenuti ipak je kalem iz "Čarapanije" zakon, a ovo posadjeno iz Visnjara je "Divlja Visnja" koja samo malo brze stigne na rod, malo vise zdravija, malo vise radja i sve malo vise, (ali "kalemljena je zakon jbg" reko tip iz čarapanije, sto donosi sadnice 15tog na pijac)... :osmeh:
 
A koja je konkretno razlika, nismo svi u mogucnosti da dodjemo da vidimo? :) Sta to kod tih kalemljenih ne valja osim pretpostavljam jer su bujnije kasnije stizu i na rod?
 
Koliko sam shvatio, postoje 1. izdanačka; 2. kalemljena na sopstvenom korenu;3. kalemljena na magrivu. Da li može neko ko ima sve tri da napravi paralelu u količini i kvalitetu roda u 5. godini?
 
Када је добро време за прскање бакром??
Да ли је сада рано иако је опало поприлично листа са вишње. Сађена прошле јесени....

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk
 
Када је добро време за прскање бакром??
Да ли је сада рано иако је опало поприлично листа са вишње. Сађена прошле јесени....

Sent from my PLK-L01 using Tapatalk

Ja sam prskao sinoc. Kokomicis je proharao nasim krajem ali u odnosu na mnoge, moje su izdrzale do kraja septembra pocetka oktobra dok kod vecine lista nije bilo u avgustu tako da je list opao i nemam sta da cekam a i da iskoristim ovo lepo vreme.
Inace u normalnim uslovima ( gledao sam i slusao mnoge strucnjake ) neki kazu da se prska kad otpadne 70 posto lista a drugi pak da je tad kasno nego kad opadne 20-30 posto lista a posto kazes da ga je otpalo poprilicno onda nema sta da cekas,koristi lepo vreme.
Eto :osmeh:
 
Postovani,molim za savet ako neko ima iskustva.Naime,imam visnjik od 550 kom raymak sadnje 3,75 x 2.75 star petnaestak godina.Od napada zilogriza izvadjeno oko 100 komada i sada planiram da to presadim.Ono sto me interesuje je da li pri sadnji koristiti neki insekticid i da li saditi na istom mestu(uz malo pomeranje ) ili ugustiti sadnju pa na svaku izvadjenu posaditi dve tako da bi onda razmak na tim mestima bio 1.4m
Hvala unapred
 
Da li pomaze da se ubace morke (biserke) u vocnjak? One bi trebalo da jure sve moguce insekte. Da li jure i zilogriza?
 
Verovatno da, i sigurno bi znacile bilo koje ptice u vocnjaku (osim kad se bere :D ), ali da li ce to resiti problem ne znam, sigurno ce ga ublaziti.
 
Nemas u Smederevu jos uvek zablezenu pojavu zilogriza. Ako ima smole na stablu ramenim granama moze biti bakterijski rak, ja sam 4 stabla izvadio prosle nedelje. Ako nemas kad izvadis stablo videces koren i korenov vrat,na korenovom vratu mozes imati ostecenja kore od miseva. Moze biti da je i koren zarazen, videces to kad izvadis.
 
Hvala ljudi na odgovorima, izvadicu ovih dana celo stablo pa cemo videti sta je u korenovom sistemu , jer ovako na granam nema nikakvih ostecenja , smole... Kada isecem makazama neku granu jos uvek ima sokova i zeleno je kao da je biljka zdrava.
 
Nazad
Vrh