Višnja

Posadi nesto profitabilnije...mani se visnje,ja nisam neki iskusan visnjar,al za ovih par godina san uvideo da je tu slaba vajda..mozda sam dobio tajav utisak jer u mojoj opstini su 90 posto jabuka i breskva,oko kojih ima puno vise posla al i puno vise para..
 
Posadi nesto profitabilnije...mani se visnje,ja nisam neki iskusan visnjar,al za ovih par godina san uvideo da je tu slaba vajda..mozda sam dobio tajav utisak jer u mojoj opstini su 90 posto jabuka i breskva,oko kojih ima puno vise posla al i puno vise para..
e sad, imam 1.2h dunja i poprilično se mučim sa njima, imao sam dosta problema sa ervinijom ove godine (III godina)...iz tog razloga sam gledao da pređem na višnju ili šljivu...
 
Mislio sam do ove godine da imam erdi ali nazalost prevario sam se. Rasadnicar mi je uvalio neku sortu slicnu oblacinki pa sam je pre 3 nedelje prekalemio na sumadinku. Zasad je na 4 x2,5, piramida je bila u pitanju a bice i ponovo. Podloga je trebala da bude magriva ali i tu me prevario pa sam dobio kolt.
Ali glavu gore bice to dobro. Samo strpljenja. Ne vredi nervirati se.

kucaj u google 'visnja sumadinka prinos' na trecoj strani na kraju imas u pdf-u o njoj ogledni zasad bas na koltu, pise da joj vitko vreteno bas odgovara kao uzgojni oblik zbog bujnosti
 
Ako moze mala pomoć? Da li uzeti jednogodisnje sadnice ili dvogodišnju oblačinske na mandrivi. Jednogodisnje imam po 90 dinara a dvogodišnju za 1e. Radi se oko 800 komada . Sadio bih na 1h u razmaku 4 sa 2.5m....unapred hvala

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Pa ipak ti je to visnja,kao korov je i po meni je glupo sad tu kalemiti nesto i ulaziti u veci trosak . Najbolja sadnica visnje ti je izdanak debljine cigarete i visine 1.5 m.
 
ma znam, toliko traži i to sada, i jos da rezervišem...klasična priča....ali me više muči da li jednogodišnju ili dvogodišnju....

Ja sam sadio pre 4 godine i sadio sam jednogodisnje i to je ta cena. Pretprosle godine sam dosadjivao i sadio sam dvogodisnje i isto sam ih placao 1 evro.
Dvogodisnje sam sadio da bi sto pre stigle ove starije inace ako sadis sve iznova bolje su jednogodisnje zbog primanja. Sto su manje ( iznad zemlje ) manje "boluju" i lakse se prime jer se koren manje opterecuje dok se ne ukoreni kako treba. Ako imas navodnjavanje onda mozes i dvogodisnje jer one imaju vec neku krosnju i imace vecu zelenu masu sto trazi i vece snadbevanje od korena pa ako se ne ukoreni dobro osusice se.
I obavezno jesenja sadnja.
 
Neki primerci oblacinske koje sam sadio proslog decembra zbog velikesuse nisu imali nikakav prirast, samo decetak listica uz samo stablo, ali se nisu osusili jer sam ih malo zaliva, da li ih osaviti jer su se vec ukorenili mada je pitanje hoce li preziveti zimu ii ih menjati boljim sadnicama koje sam iskolovao u basti?
 
Vocke koje samo olistaju i ne izbace grane ili su grane manje od 10 cm, kod mene nikad nisu pokazale napredak sledecih godina.
 
Visnje ni jednu, tresnje 30ak, nektarina 5, kruski 10, kajsija 15...otprilike. Najvise sam i sadio tresnje pa...

Samo jedna tresnja od navedenih 50ak vocaka je nakon ostrije rezidbe krenula, ali u odnosu na vrsnjakinje izgleda kao da kasni 2 godine.

Vecina od ovih 50ak se sledeceg maja osusi.
 
Pa normalno da izgleda kao da kasni kad ona te godine nije isterala,ili je isterala jako kratke grane,a ostale oko nje su isterale velike grane,ali ona je se vec ukorenila i napravila veci koren nego nova sadnica koju bi posadio umesto nje. Da posadi novu sadnicu,prvo treba da ceka da se primi,pa tek onda da potera mladare,a ova krece odmah od ranog proleca. Barem je tako kod mene na visnji,a posadio sam ih malo,nekih 4000 komada.....
 
Pa ako je normalno da izgleda kao da kasni i posle 5-7 godina, koja je poenta ostaviti je? I ne kasni ona okruglo sezonu dve, vec godinama eksponencijalno kasni, tj nakon recimo 20 godina izgledace kao da ima 10.

Razumem sta pricas korenov sistem i sve, ali to ima smisla za one koje su losije poterale usled nekih problema, a nema smisla za one koje su slabo poterale ili su samo olistale, od tih NEMA NISTA dzabe koren sto je ukorenjen.
 
Pa ne znam da li si lepo procitao post,ali covek je rekao da su slabo poterale zbog SUSE,znaci usled nekih problema. Ne znaci da je sadnica losa.
 
Nazad
Vrh