Višnja

Imaš vremena, vadi na proleće... ako ne krene taman zameni sadnicu.
 
Ne slusaj ovaj ''savet'' od iznad. Vadi je odmah i sadi drugu.Malo je izmesti,nemoj u istu rupu da je sadis. To je bolesno i nece da krene!
 
Najbolje je mehanicko unistavanje (freziranje). Neki prskaju totalom,a neki kose i trimerom,ali to nije bas najbolje i najdelotvornije.
 
ja sam ih zelene motikom uklanju sada iz toga tera jos vise zaparaka sada ih vadim asovom malo tezi posao. ovo pitam za dalje kako da radim da li kositi ili terati uskocnu frezu
 
ja sam ih zelene motikom uklanju sada iz toga tera jos vise zaparaka sada ih vadim asovom malo tezi posao. ovo pitam za dalje kako da radim da li kositi ili terati uskocnu frezu

Sad ih povadis asovom i uprporis (odskolujes) sadnice. Vec sledece jeseni rasprodas sadnice ::novac::ocas posla ...

Vade ih rasadnicari koji skoluju sadnice za prodaju, pustis ih da ih jednostavno oni povade i resio si problem za ovu godinu...

Inace freza pipalica je za njih zakon...

- - - - - - - - - -

https://photos.app.goo.gl/pZ26RhtgrBsanun86
Ljudi da li neko zna koji je problem sa sumadinkom samo od jednom pocne da se susi ?


Kisna godina, Vodurina udavila koren. Takva je svaka gde se zadrzava voda. Visnja ne podnosi veliku vlagu, parcela za na kojoj se podize zasad visnje mora da bude ocedna...
 
Hvala ljudi na odgovorima, izvadicu ovih dana celo stablo pa cemo videti sta je u korenovom sistemu , jer ovako na granam nema nikakvih ostecenja , smole... Kada isecem makazama neku granu jos uvek ima sokova i zeleno je kao da je biljka zdrava.

Interesantno je da biljka deluje da se nije osušila iako joj lišće nije opalo.
 
Desavalo mi se i sa sljivom insa tresnjom ove godine. Nisam mogao da provalim o cemu se radi dok nisam video kod sljive da podloga radi a sljiva se susi polako... Isto kao kod tebe na slici.. Ja sam to procenio kao da je lose kalemljeno pa da se tu javio problem... Opet mozda gresim i ja...
 
Dešava se kao kod kajsije, krene u proleće i onda stane. Pogledaš biljku, presek grančice kao kod kolege ali prestane sa rastom i počne polako da umire kasnije tokom leta. A dešavalo se i da tako 'boluje' pa nastavi dalje. Zato sam i predložio da sačeka proleće. Ali i zbog toga što je sada teško da se iskopa sadnica. Barem je kod mene suvo kao u pustinji. Kažu da u našoj okolini nema žilogriza. Da nije još stigao. Ali moguće je i da ga ima ali manje, da postoji neka populacija ali da nije velika da napravi probleme. Ali pita se tu i biljka. Kada je biljka jaka ništa joj ne smeta. Verujem da se bolesti i napasnici prvo zalete na slabiju biljku. Ona koja je u stresu od nekih nesvakidašnjih situacija. Kao na primer nepravovremeno navodnjavanje. Biljka se opusti kada se zaliva redovno od sađenja. Onda se preskoči neko zalivanje i onda bude problem. Sada su savremene podloge takve da em što ne odgovaraju zemljištima em imaju plitak koren, em se sadi svuda gde se zamisli. Pitanje da li ima vode ili je previše vode. Veštačko đubrivo poremeti floru i faunu zemljišta. Stajnjak se ređe koristi jer je skup i zahteva veći rad od bacanja veštaka. Nepravovremeno tretiranje hemijom... Komšije prskaju svime i svačime pa ponese vetar...
Imam primer dve trešnje koje su ove godine cvetale, dale par plodića pa se osušile. Da li je suša ili neka bolest ko će znati... Čim padne kiša vadim i na isto mesto sadim druge sadnice. U rupu dodajem, glistejnak, kompost, šumski kompost sa lišćem...

Ipak kod kolege je verovatno višnja bez kalema, na sopstvenom korenu. Čime se ovo obrađivalo oko sadnice?
 
vuxsd
Kolega da li mozete da postavite neku sliku vaseg zasada visnje i kajsije u kom se to desavalo i sliku sadnice koja je se oporavila od ovoga kao na slici clana LazarSD? Hvala.

- - - - - - - - - -

Ipak kod kolege je verovatno višnja bez kalema, na sopstvenom korenu. Čime se ovo obrađivalo oko sadnice?
Vi kao iskusni visnjar,a pre svega vocar bi ste morali da znate da ne postoji sumadinka na sopstvenom korenu,vec se kalemi.
 
Kolega cika_laza ne odgovaram na vaše postove kao ni na vaša obraćanja meni jer ste me više puta vređali na ovom forumu i pisali neistine kao i da ste se više puta meni lično obratili. A ja se vama prvi put sada obraćam. I poslednji ako na pravilan način shvatite ono što sam napisao.
Sa vama ne želim da komuniciram na bilo koji način. Nema potrebe da mi se obraćate jer vam neću odgovarati. Pišite za svoj račun i pišite svoja iskustva kao što ja pišem svoja. Toliko. Nek vam je s Bogom prosto i vama i vašoj porodici.
 
Pisao neistine o vama???? :haha::haha: Jedina ''neistina'' (ili je istina ?) koju sam rekao o vama je to da nemate pojma ni o cemu o cemu pisete u poljoprivredi,a tu ste u svakoj temi da savetujete. Ja znam da bi ste vi voleli da postanete online poljoprivrednik,ali za sada to jos uvek ne funkcionise. A vi dokazite da govorim ''neistinu'' pa lepo postavite neku sliku svojih zasada i objasnite sta sve radite.
Ne morate meni da odgovorite, vec zbog drugih clanova u ovoj (i u ostalim,a ima ih dosta )temama u kojima dajete ''savete''. Postavite neku sliku svojih zasada da vide ljudi o cemu pricate. Greota je da ne podelite svoje bogato iskustvo. A sto se tice mene,ne brinite ja cu prezveti i bez vasih ''saveta''.
 
kod mene u kraju nicu hektari visanja.Ja znam za najmanje 150ha podignutih ove godine.O cemu se radi nisam upucen ali je sve vezano nekim ugovorima.Masinska sadnja.Mislim da je Oblacinska sve .Na prolece bi trebao stici samohodni kombajn za berbu oko 4ha na dan.
Vredi li se detaljnije raspitati I ulaziti u tu pricu?
 
Pa vredi se raspitati, što da ne...pa podeli sa nama, a onda svako odluči da li će ulaziti dublje , u priču...
 
Masinska sadnja nije problem gde god nema stubova. Problem je rezanje i strucnost ljudi koji se kvalifikuju kao rezaci. Problem je naplata sto i cika laza kaze. Ja sam pripremio pre par godina 6kj za visnju i odustao kada sam popricao sa ljudima koji imaju vise godina. Jedino od visnje sto je dobro je kada cupas, odlican ogrev bude.
 
Cim sadis industrijsku sortu budi spreman za trku sa velikima. Pojedini "novi" zemljoposednici imaju i po 1000 ha pod oblacinskom. Tesko da ce neko od malih uspeti u takvom sistemu. Ako imas ljude za berbu i hoces visnju onda bolje sumadinka. Opet ima ovde ljudi koji su u toj prici, samo cinjenica je da dolazi do hiperprodukcije oblacinske ili ce u blizem periodu doci. Jug je vec izgubio borbu, nek kazu koliko ih je kostala berba a koliko dobijaju za kg. A kako je bilo pre 5 godina...
 
Cim sadis industrijsku sortu budi spreman za trku sa velikima. Pojedini "novi" zemljoposednici imaju i po 1000 ha pod oblacinskom. Tesko da ce neko od malih uspeti u takvom sistemu. Ako imas ljude za berbu i hoces visnju onda bolje sumadinka. Opet ima ovde ljudi koji su u toj prici, samo cinjenica je da dolazi do hiperprodukcije oblacinske ili ce u blizem periodu doci. Jug je vec izgubio borbu, nek kazu koliko ih je kostala berba a koliko dobijaju za kg. A kako je bilo pre 5 godina...

Sumadinka je tek sranje od sorte. Za konzum ako je ne prodas (a to je cipav posao) u industriju je niko nece, mozes samo da je bacis... Znam neke ljude koji su zasade sa Sumadinkom prekalemljavali na Oblacinku...

Oblacinkska visnja nije izgubila trku za trziste, samo je doslo vreme da i mi udjemo u korak sa svetom. Rucna berba je preskupa, svako ko ulazi u posao sa ovom vockom mora da se osloni na masinsku berbu...
 
Nazad
Vrh