Višnja

Neznam,zemljace,dali bas lepo izgleda,trudim se koliko mogu,ali je posla u vocnjaku koliko hoces!!!Ako nekoga mrzis, samo ga osudi da se bavi vocarstvom,i tu ce i koske da mu ostanu,potpisujem.:zli:.
 
Nema leba bez motike kolega :) ti si trebao onda biti politicar ako hoces pare bez muke :)

Sent from my Trunk 1 using Tapatalk
 
Molim za savet, imam mlad zasad Sumadinke, 3,5 godina. Bacio sam krajem decembra 6:12:24 300g po stablu. Da li bi trebalo sada dodati jos djubriva NPK ili da sacekam kad krene da dodam samo azot?
Pretpostavljam da ako trebam dodavati jos NPK sada moze samo Yara ili neko brzootapajuce, za vocarska i rusku 16:16:16 je kasno...???
 
Ljudi sta mi je pametno da kupim od mehanizacije za vocnjak? Mislio sam da uzmem atomizer i frezu pipalicu, sta vi koristite? U pitanju je 5 lanaca visanja, do sada sam placao usluge, sada hocu da kupim svoju mehanizaciju. Hvala unapred i ziveli.
 
Mulcer , atomizer i spremac.Freza pipalica i ne vredi ako je mlad vocnjak jer moze da napravi stete mladim stablima.Ja 6 godina imam samo obicnu frezu i tomu vinkovica i lepo sam odrzavao hektar vocnjaka .Tek sada kupujem mulcer za grane jer prosirujem zasad.Do sada sam iznosio rucno grane iz vocnjaka.
 
Sad sam pogledao, nisam uspeo da nadjem slicnosti... Ovo kod mene je kao da se ljusti povrsinski sloj kore... Inace biljke na kojima sam ovo primetio solidno napreduju...
KAd pomenu smolu, primetio sam i ovo...
2kr60.jpg

Dal da odsecam ovo?

Kolega, sta je epilog situacije? Ja na mladim stablima imam isti problem. Seka
o sam do zdravog i nadam se najboljem. Sadnice su stare jednu godinu pa se ne sekiram puno oko formiranja krosnje ali se zato plasim sta ce biti sa celim stablima. Identicno izgleda i kod mene, molim za odgovor ili ako je neko drugi imao iskustva...
 
Poslednja izmena:
Po meni, ta smola koja se pojavila je "odgovor" na rezidbu i nije nista neuobicajeno. Ako sam u pravu, kao da na rezu nije koristen kalemarski vosak. Ubuduce kod vecih rezova, obavezno staviti vosak.Taj dio se moze odsjeci par centimetara ispod i premazati. Mislim, a nadam se da ne grijesim, da ce biti sve ok.
pozz :)
 
Ostavljen je patrljak kojeg je trebalo ukloniti, deo od iznad poslednje grane sada truli, nema funkciju i to se jasno vidi tako sto je patrljak tanji.

Drugi problem je sto presek nije bio premazan kalem voskom.

Ta dva zajedno rezultuju truljenjem i verovatno i bakterijskim rakom, smola izlazi pokusavajuci da zaleci tamo gde misli da je presek a to je dno patrljka, tako da treba odseci sto nize ispod tog mesta a da ostane nesto za formiranje stabla, ali ne voditi se idejom daj da ostavim ovu granu a da time ne presecete dovoljno ispod zaraze.
 
Kolege vocari pozdrav.Nemam visnju i nisam u toj prici ali razlog mog javljanja je sinocna prica izmedju mene i kumasina iz Leskovca.Naime radi se o tome da je covek povadio ne znam da li rece sve ili skoro vecinu visanja posadjenih 98 godine.Pocao je da ih vadi 2014 a razlog je kako kaze zilogriz iliti neki crv.Spominjao je i neku crnu bubu koju gazenjem ne mozes maltene ubiti,puca kaze kad je nagazis ko plastika da je!I iz nje izadju crvi neki.Valjda su je u korenu nasli kad su izvadili visnju.Kaze napalo je visnju tj. koren i visnja pocne da se susi!Kaze jos da nema cime nije tretirao i da jednostavno nista ne pomaze i da se ne desava samo kod njega nego kod dosta njih dole na jugu!O cemu se radi ako znate?
 
Pa radi se o zilogrizu. Tako se zove taj crv koji se useli u zile visnje,a i drugi kosticavih vocaka i pojede ih i stablo se osusi. A zilogriz se izleze iz te crne bube koju nikako ne moze da ubije. Ima ga dosta kod nas i za sad nema leka. Ja sam u poslednjih 6-7 godina ostao bez 150 stabala i suse se i dalje.
 
Ma da katastrofa,covek povadio visnju sa hektara!Pa da li je moguce da nema leka?Jel napadaju samo kosticavo voce ili svo voce?
 
Kolege, treba mi jedan savet, naime okasnio sam dosta sa bacanjem nekog "vockala", tj neceg slicnog, tacnije, jos uvek nisam bacio djubrivo na visnje. Posto za vikend idem do visnjara treba da malo poradimo oko njega,da orezem, oprskam plavim uljem, pa bih iskoristio da bacim i neko djubrivo. Sta sad bacati, a da nije Yara, nemam sad para za nju? Jedan kolega mi je preporucio SAN sad da bacim... Ima li predloga? Moje neko razmisljanje je da bacim ipak neki "vockal" u manjoj kolicini, pa za par nedelja da grunem muski azotom. Inace, visnje ulaze u petu godinu i malko su mi slabije bujnosti, treba im solidno "guranje"
 
Nazad
Vrh