Višnja

Dali bih smeo da rezem moju visnju sada ovih dana za formiranje prvog sprata,inace ono sto bih uradio na prolece a na prolece da uradim neke korekcije eventualne.Ovo mi je rekao jedan ing.iz okoline Sm.Palanke tacnije iz Banicine,oni tamo gaje visnju na velikoj povrsini.

Kasno je, avgust je za par dana, ostavi za proleće.
 
Danas sam u jednom zasadu video zrle višnje,krupnoće kao da je marela u pitanju.Da li neko zna koja sorta stiže ovako kasno.
Zasad se nalazi u okolini Aleksandrovca.
 
Trava u mladim visnjama kalemljenim je skoro preko njih,znaci nekih 50-60 cm visine i ima je PODOSTA,da li pokosim trimerom pa da teram tanjiracu ili tanjiracu u tako veliku travu?I da li je bolje da u redu cupam rukama one deblje kojih ima dosta ili da kopam pa da ostajke koren u zemlji ponegde?Da cujem misljenja iskusnih,hvala
 
Zdravo svima,

U kakvoj su situaciji Vaše višnje posle svih ovih padavina?

Kod mene katastrofa pogotovu na starijim stablima ( 12 god) večina lista je opala mada sam dva puta od berbe prskao (perfection na oko 10-ak dana posle berbe i mankogal 80 pre jedno 10 - ak dana oba preparata sa aktivnom supstancom mankozeb) , mlade sadnice se još uvek nekako drže ... bar one koju su preživele ovu vodu i srne ... za vikend ću da ih prskam bordovskom čorbom ..
 
SIOUX, nešto si pobrkao, ali Perfektion je insekticid, ne štiti od plemenjače, aktivna materija je Dimetoat, kao u Dimetogalu, a ne Mankozeb kao u mankogalu, ali možda si i samo loše napisao. Inače višnje u mom kraju ima i ovakvih i onakvih. Nigde nisu odlične ali ima onih koje se solidno drže. Retko ćeš sada na ovoliko kiše naći bilo koje voće sa super zdravim lišćem.
A za kolegu iz Brusa, mislim da sada može u hladnijom krajevima da stiže Šumadinka, ona je dosta krupna i stiže 20-tak dana posle oblačinske,a u krajevima gde kasni vegetacija može da bude da je sada zrela.
 
ZICA PROM u pravu si pogrešio sam naziv preprata zove se PERFEKT ili nešto slično, siguran sam da je aktivna supstanca mankozeb. U apoteci nije bilo mankogala pa sam uzeo PERFEKT, interesantno da je duplo jeftiniji od Mankogala 80.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nije šumdinka jer je kod mene prošla pre više od petnaest dana,mislim da je u pitanju neka druga sorta samo ne znam koja.U svakom slučaju hvala na odgovoru.
 
Trava u mladim visnjama kalemljenim je skoro preko njih,znaci nekih 50-60 cm visine i ima je PODOSTA,da li pokosim trimerom pa da teram tanjiracu ili tanjiracu u tako veliku travu?I da li je bolje da u redu cupam rukama one deblje kojih ima dosta ili da kopam pa da ostajke koren u zemlji ponegde?Da cujem misljenja iskusnih,hvala
 
s1054618.jpg
:osmeh:
 


- - - - - - - - - -

Zasadjene u jesen 2013 g.nesto mislim da je to moglo malo bolje,ali,parcela tj jedan deo je podvodan pa tu imam susenje vise komada,pa sta cu sa tim da radim nemam pojma.Svaka radnja je skupa tipa odvodnjavanja,tako da neznam.Imam vise slicica ali prvo da naucim kako se postavljaju u manjem formatu,da bi sve stale u jednoj poruci,pa cu posle toga da postavim par pitanja,unapred hvala
 
Kupio ih u Vucju,negde iza Leskovca ,bile debele ko palac i visoke po 2.5 m.Prekratio ih na 70cm u martu,ali pri sadnji mi neki idioti poskidali pupoljke,a ja nisam obracao paznju vec se drzao tih 70cm,i zato na mnogima lastari krenuli nisko tj gde je bilo zdravih pupoljaka.Nepaznja ljudi koji su ih sadili a i moje neznanje.

- - - - - - - - - -

Imam vise raznih slicica,ali ih nisam nakacio na forum,sada moram kod cika doktora pa se cujemo kasnije,unapred hvala na interesovanju
 
Nazad
Vrh