Višnja

freziranje povrsinskog sloja se radi da bi se prekinuo kapilarni sloj i da nebi vlaga isparavala (zatvaranje zimske brazde). Svakakve gluposti oko "djona" nemaju veliki znacaj. Ako se dovoljna kolicina vlage nakupi tokom zime u donjim slojevima, freza je tu da to sacuva i nista vise , tacka. Letnje kise nemaju veliki znacaj u vocarstvu ako nisu ceste kao ove godine pa ih mozemo i nazvati "jesenje kise". Ako uzmemo prosek to je tako. Sad na vlasniku zasada je da odluci dali ce daditi taj pojas frezom ili ce mozda ceo vocnjak da izfrezira. Treba naci kompromis, da se sacuva vlaga ali da ne bude blato kad treba da se udje u vocnjak.
 
Evo par slika iz višnjika koji sam danas obišao, a sa juga Srbije, negde prema Leskovcu. Ovo je Oblačinka kalemljena na magrivu. Sad joj je 4. vegetacija, s tim da ove godine uopšte nije rezana, pa je malo nered u samoj krošnji. Obrada i promotehnika trenutno nisu bitne, u prvom planu je gustina sadnje, ove višnje su zasađene na 1.5 metar rastojanja. Iako ja mislim da je za vreteno, pogotovu na magrivi idealno rastojanje od 2m, čak i ovo može da se kaže da prolazi.

dscn0556.jpg


dscn0569.jpg



dscn0563.jpg
 
Svakakve gluposti oko "djona" nemaju veliki znacaj

:)
Čitajte, čitajte ljudi.
Ne samo forum, postoje i ozbiljne knjige.

Žicaprom, obiđi ovaj voćnajk za par godina pa javi.
Ili će biti zapušten ili razređen.
Trećeg nema.
 
Svakakve gluposti oko "djona" nemaju veliki znacaj.

Tintoreti, neretko sa vrlo jakim rečima iznosiš jako bitne stvari koje su jako netačne. Nekad imam utisak da pišeš samo da bi napisao nešto, da ne ostane diskusija bez tvog učešća.

Uopšte nisu gluposti i itekako imaju veliki značaj.

Freza pravi đon i to možda najgori mogući, em što je izrazit em što je iznad žila, pri površini. Mene je zanimalo da li je kod bočne freze manje izražen, u granicama tolerancije u odnosu na motokultivator, jer pri freziranju ne postoji težina motokultivatora koji nije lagan a sve vreme pritiska na dole, čak se često mora i zaleći na njega i suzdržavati da bi posao uopšte bio odrađen, dok kod bočne imam neki utisak da ona "vrti u vazduhu" na nekoj dubini pa sam mislio da manje sabija zemlju, dovoljno manje da se može podneti jer zima i jesen odrade svoje da to malo "ispuca".

Voda preko leta je jako potrebna, zašto se uopšte uvodi tako cenjeno navodnjavanje u voćnjake, nije valjda da se navodnjava samo na jesen ako tad nema dovoljno kiše da napravi rezervu? :osmeh:

Drugim rečima, ko nema navodnjavanje treba itekako da vodi računa o pravljenju sabijene zemlje iznad žila tj da do toga ne dođe, ko ima navodnjavanje možda to ne oseća tako drastično (ali troši više vode i goriva za pumpu ako uopšte i ima takve troškove, samo navodim primer), mada mora malo da odvrne slavinu, kap po kap neće ni stići tako duboko ako su visoke temperature.
 
Tintoreti, neretko sa vrlo jakim rečima iznosiš jako bitne stvari koje su jako netačne. Nekad imam utisak da pišeš samo da bi napisao nešto, da ne ostane diskusija bez tvog učešća.

Uopšte nisu gluposti i itekako imaju veliki značaj.

Freza pravi đon i to možda najgori mogući, em što je izrazit em što je iznad žila, pri površini. Mene je zanimalo da li je kod bočne freze manje izražen, u granicama tolerancije u odnosu na motokultivator, jer pri freziranju ne postoji težina motokultivatora koji nije lagan a sve vreme pritiska na dole, čak se često mora i zaleći na njega i suzdržavati da bi posao uopšte bio odrađen, dok kod bočne imam neki utisak da ona "vrti u vazduhu" na nekoj dubini pa sam mislio da manje sabija zemlju, dovoljno manje da se može podneti jer zima i jesen odrade svoje da to malo "ispuca".

Voda preko leta je jako potrebna, zašto se uopšte uvodi tako cenjeno navodnjavanje u voćnjake, nije valjda da se navodnjava samo na jesen ako tad nema dovoljno kiše da napravi rezervu? :osmeh:

Drugim rečima, ko nema navodnjavanje treba itekako da vodi računa o pravljenju sabijene zemlje iznad žila tj da do toga ne dođe, ko ima navodnjavanje možda to ne oseća tako drastično (ali troši više vode i goriva za pumpu ako uopšte i ima takve troškove, samo navodim primer), mada mora malo da odvrne slavinu, kap po kap neće ni stići tako duboko ako su visoke temperature.


Priroda sve radi sama. Leti (izuzev ovog) zemlja ispuca bas duboko nikakvo podrivanje nije potrebno jer u tim velikim pukotinama jesenje kise prodru u duboke slojeve zemlje. Zimi, mraz je neprevazidjeno orudje u povrsinskoj obradi zemlje! Podrivanje se radi u teskim zemljistima u ovoj nasoj sumadijskoj zemlji nema potrebe za podrivanjem, pluzni djon od 20tak centimetara je smesan koliko duboko leti ispuca zemlja. Nas problem je sve sto vidimo da se radi u inostranstvu mi prihvatamo kao novu modu kod nas.
 
Situacija sa terena. Višnja je krenula u cvetanje drugi put ove godine tamo gde je zaštita lošije odradjena, list opao i ponovo izrastao novi. AKo bude sreće za Božić berba. Bar ne moram da cimam gajbe po vrućini
 
Naravno, ovde smo da razmenimo mišljenja, ali i činjenice. Zato ne treba iznositi mišljenja kao da su činjenice.

Kako će ko da radi to je njegova stvar.
 
Kod mene se drzi dobro kako je kod drugih. Izbor parcele i provetrenost, igra veliki znacaj::namigivanje::
Mi joj tu nemozemo nista pomoci ako uzmemo u obzir i cenu u odkupu sudbina joj je zapecacena za iducu godinu. Bolje da obere mraz ove nego da se sekiramo iduce.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Evo par slika iz višnjika koji sam danas obišao, a sa juga Srbije, negde prema Leskovcu. Ovo je Oblačinka kalemljena na magrivu. Sad joj je 4. vegetacija, s tim da ove godine uopšte nije rezana, pa je malo nered u samoj krošnji. Obrada i promotehnika trenutno nisu bitne, u prvom planu je gustina sadnje, ove višnje su zasađene na 1.5 metar rastojanja. Iako ja mislim da je za vreteno, pogotovu na magrivi idealno rastojanje od 2m, čak i ovo može da se kaže da prolazi.

dscn0556.jpg
Bogami ce i ove da procvetaju uskoro, Ovde ce za dve godine kao sto rece Gvozdeni da se radi proredjivanje ako se ne nastavi sa rezidbom a vidim da se vec zakazsnilo i sa zastitom i sa rezidbom, Ili je mozda radjena zastita pa nije imala efekta zbog ovakve guste sadnje? Hmmm:sta: Prednosti i mane opet se vracamo na staru dilemu.
Koliko je ha u pitanju?
 
Isao sam da pogledam njivu jel moze da se ore za psenicu pa usput opalio koju sliku.Visnjari iz mog kraja.Ovakvi su visnjari bar 70%.Inace ovde su ulozene silne pare,samo je meni placeno tarupiranje pred branje da narod ne bere u korovu i prskano je 3-4 puta i to je to ulaganja.:osmeh:
af7j41.jpg

2cx91ty.jpg
 
E drustvo Sad sam u zabludi. U pitanju je dubrenje ovako kad Sam sadio vocnjak u rupe Sam bacio stajsko izgorelo djure staro Eno 10 godina 1 do 2 lopate e sad sta me muci negde Sam Cito koliko je dobro da se baci vestacko djurbre toliko i nije sad Dali bi mi mogo neko objasiniti zasto a Skup je ok otrov hvala u Napred poozz:sta:
 
Nazad
Vrh