Višnja

Nisam ni rekao da je izgubila trziste, vec da velliki uzimaju primat sa mehanzovanom berboom pa ih u startu sve kosta manje, tako da je sve manje prostora za rucnu berbu jer radnici dosta kostaju.. Hocu da kazem po meni je bolje ako nema mogcnosti za mehanzovanu berbu vec ide rucno branje, sadi sumadnku jer postize bolju cenu na trzistu. A kad smo kod prodaje, to je uvek neizvesna prica..
 
Sumadinka je tek sranje od sorte. Za konzum ako je ne prodas (a to je cipav posao) u industriju je niko nece, mozes samo da je bacis... Znam neke ljude koji su zasade sa Sumadinkom prekalemljavali na Oblacinku...

Oblacinkska visnja nije izgubila trku za trziste, samo je doslo vreme da i mi udjemo u korak sa svetom. Rucna berba je preskupa, svako ko ulazi u posao sa ovom vockom mora da se osloni na masinsku berbu...

Prvi put cujem da neko sumadinku prekalemljuje na oblacinku. Sto bi to radio s obzirom na razliku u ceni. 120 do 150 din naspram 40 do 80.
Ja sam hteo da posadim erdi botermo ali posto me rasadnicar prevario i uvalio mi nesto slicno oblacinki prekalemio sam ih u 4. godini na sumadinku jer bolje radja od erdi.
 
Sumadinka je najlaksa za berbu,lakse se bere od bilo kog drugog voca,sto se prerade tice uzimaju je pod istim uslovima ko i oblacinku,naravno u taj deo idu prezrele i sl
 
Apsolutno netacna informacija da je uzimaju kao Oblacinku, zato sto Sumadinka nema sadrzaj secera i suve materije kao Oblacinka. Do ove godine sumadinka je mogla da se provuce kao druga klasa Oblacinke, od ove godine ne... Kod mene je Visnjarski kraj, a drugar je otkupljivac, otkupi godisnje preko 1000tona visnje pa sam sa otkupom visnje dosta dobro upoznat. Mozda negde i ide u mom kraju ne...

@Slobo koliki procenat roda iz visnjara ode u prvu klasu po tih 120-150din? Sta radis sa ostatkom koji ne ide u konzum? Komsija je prekalemio bas iz razloga sto je niko nije hteo.
 
Burazer je ove godine prodavao od 100 do 120... Kad je odneo pitali ga jel ovo tresnja...:haha: Cuo sam da erdi hvale puno ali jos nisam naisao na nju.
 
Kad je sve idealno prodaje se i Sumadinka, samo koliko ima idealnih godina... Sta ako bude sitna kao prosle godine, sta ako je zakaci grad itd. Sta tad sa njom, (na smece)... Kod Oblacinke ne postoji varijanta da ne bude otkupljena, po kakvoj takvoj ceni...

Sumadinka bez Ruskog trzista je cist promasaj. Ko god da se bavi vocem zna sta se desava sa Ruskim trzistem zadnjih par godina...
 
Poslednja izmena:
Ja samo konstatujem da sumadinka trenutno ima vecu cenu, i da je bolje saditi nju za manje povrsine i rucnu berbu. Potpuno se slazem da Oblacinska ide dobro na trzistu, i da ima zarade ali sve ispod 10ha oblacinske sa mehanizovanom berbom je po mom shvatanju mala kolicina. Dakle ili vece povrsine i mehanizovana berba oblacinske ili mnogo manje povrsine sumadinke i berba u okviru porodice da bi imalo zaradu. Moje neko vidjenje stvari. Ako neko ima drugacija iskustava neka podeli sa nama verujem da bi forumasi bili zahvalni.
 
Kad je sve idealno prodaje se i Sumadinka, samo koliko ima idealnih godina... Sta ako bude sitna kao prosle godine, sta ako je zakaci grad itd. Sta tad sa njom, (na smece)... Kod Oblacinke ne postoji varijanta da ne bude otkupljena, po kakvoj takvoj ceni...

Sumadinka bez Ruskog trzista je cist promasaj. Ko god da se bavi vocem zna sta se desava sa Ruskim trzistem zadnjih par godina...

Ja jos ne berem sumadinku tako da nemam licna iskustva ali koliko cujem nikakav problem nije ostvariti 22mm koliko se trazi. Problem je zaista ako je bilo grada. Cini mi se da je zicaprom pisao da je dao sumadinku kao drugu klasu oblacinke negde okom Topole.
Sto se tice zavisnosti od ruskog trzista tu si u pravu.
 
Kolege jel moze jedan savet...Visnje peta godina, je mogu ciklonom da bacim, tj jel nece mnogo da ode nepotrebno? 100 dzaka sam uzeo gde da bacam rucno
 
Kolege jel moze jedan savet...Visnje peta godina, je mogu ciklonom da bacim, tj jel nece mnogo da ode nepotrebno? 100 dzaka sam uzeo gde da bacam rucno
Kupi ciklon sa usmerivačima,ili samo usmerivače pa ih ugradi na svoj ciklon ako ga imaš,i razbacaj djubrivo samo na red višanja,manja potrošnja djubriva a i zašto bi bacao izmedju redova,da ti trava bolje niče??
100*25 kg.=2500 kg ,kog djubriva i za koju površinu?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ja samo konstatujem da sumadinka trenutno ima vecu cenu, i da je bolje saditi nju za manje povrsine i rucnu berbu. Potpuno se slazem da Oblacinska ide dobro na trzistu, i da ima zarade ali sve ispod 10ha oblacinske sa mehanizovanom berbom je po mom shvatanju mala kolicina. Dakle ili vece povrsine i mehanizovana berba oblacinske ili mnogo manje povrsine sumadinke i berba u okviru porodice da bi imalo zaradu. Moje neko vidjenje stvari. Ako neko ima drugacija iskustava neka podeli sa nama verujem da bi forumasi bili zahvalni.

I tim velikim 10+ha bice problema sa visnjom narednih godina. Mi smo NEBITNI PROIZVODJACI u svetu, sluzimo da doglavljivanje ako negde necega fali da se doglavi... Tako i za visnju treba da pukne Čile ili Poljska da bi se nadao dobroj ceni...


Rusija ovladava spstvenom proizvodnjom, milioni sadnica su izvezeni u Rusiju i okolne zemlje prethodnih godina.
 
razbacaj djubrivo samo na red višanja,manja potrošnja djubriva a i zašto bi bacao izmedju redova,da ti trava bolje niče??

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
Zato sto to nije paprika vec veliko stablo i zile se sire po celoj povrsini. Najveci broj onih najsitnijih,najfinijih zilica koje uzimaju hranivo su najdalje od stabla. Nakon 4. god. djubrivo se razbacuje po celoj povrsini vocnjaka,osim ako nije ogroman razmak,sto sa visnjom nije slucaj.
 
Zato sto to nije paprika vec veliko stablo i zile se sire po celoj povrsini. Najveci broj onih najsitnijih,najfinijih zilica koje uzimaju hranivo su najdalje od stabla. Nakon 4. god. djubrivo se razbacuje po celoj povrsini vocnjaka,osim ako nije ogroman razmak,sto sa visnjom nije slucaj.
Paprika veliš? A ja sam ćorav,pa ne vidim da čovek priča o višnji?a verovatno baš treba izmedju redova,da bi korov bio lep i zelen,al ajd ,tako nekako

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Mexico
Kasno ti je ako je zimsko, nznm kako ces da ga zaores,zatanjiras msm da ode malo u dubinu, jedino ako malo osusi da moze nesto da prodje. U pravu je cika laza, od 4-5 god se djubri svuda, biljka se priprema za ozbiljniji rod. Kad djubris stajnjakom, on ide u malo sire trake, al opet treba da se spusti malo u zemlju.
 
Zavrsio sam rezanje i jesenje prskanje, ostalo mi nje freziranje i podrivanje pa bacanje djubra (jesenje) i opet podrivanje...dace bog da se malo zemlja prosusi...Neko je pitao malo jace od 3 ha je povrsina. Hvala na savetima
 
Nije kasno, djubri slobodno. Pravo je vreme. Ranije nije ni moglo da se djubri bila je suva zemlja kao beton!

Ja tek stajnjak treba da vucem cekao sam da zemlja nakisne, cim ga izvucem odmah da ga zafriziram. Nije moglo ranije, bilo je tvrdo kao beton (susa)... Zbog susne jeseni, ove godine sve kasni i radovi u vocnjaku i setva psenice (sve)...

Duga je zima uradicce se sve :ppozdrav:
 
Šta misliš dokle su došle zile od voćke za pet godina?
Kupi ciklon sa usmerivačima,ili samo usmerivače pa ih ugradi na svoj ciklon ako ga imaš,i razbacaj djubrivo samo na red višanja,manja potrošnja djubriva a i zašto bi bacao izmedju redova,da ti trava bolje niče??
100*25 kg.=2500 kg ,kog djubriva i za koju površinu?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh