Višnja

Visnja ima mali koren...Tako da o nekom djubrenju u medjuredu nema ni pojma. Djubrenje Max 1m od stabla... Ko ne veruje da ima mali koren neka iscupa jednu pa neka vidi...
 
Ja sam onda sadio neku posebnu visnju posto kad orem po sredini medjureda izoravam sitne zile. Cupanje stabla nije merodavno jer vecina zila ostane u zemlji .
 
Šta misliš dokle su došle zile od voćke za pet godina?
Pa dokle su došle te žile,dokumentuj mi?I kod koje voćne vrste su 2 do 2,5 metara u širinu i u kojoj godini?Ja ovde pričam o višnji Oblačinskoj.!

- - - - - - - - - -

Visnja ima mali koren...Tako da o nekom djubrenju u medjuredu nema ni pojma. Djubrenje Max 1m od stabla... Ko ne veruje da ima mali koren neka iscupa jednu pa neka vidi...
Upravo tako zemljače,i baš tako i vršim đubrenje voćnjaka,:ppozdrav:
 
To lako moze da se proveri, uzmes asov i iskopas kanal po sredini i vidis dal ima zila...ako ih ima nema od cega drugo da bude nego od visnje.
 
Zato sto ima plitak koren. Plitak,ali rasiren. Uostalom za neki dan kad budem orao( kad dozvoli vreme) postavicu slike dokle stizu zile. Postavite i vi pa da uporedimo.
 
Pretpostavljam da ima, ali to je verovatno dosta star vocnjak...
Nasi "strucnjaci" savetuju da se vec posle trece godine vestak rastura celom povrsinom vocnjaka! Sto je po meni nelogicno, jer koren jos uvek nije razvijen u toj meri. Ali razumem ih, oni rade kako ih nauce trgovci, a njihovo je da se proda sto vise djubriva...

U ostalom da se vestak treba rasturati celom povrsinom, ne bi pametni ljudi (u inostranstvu) pravili rasturivace sa usmerivacima...
 
U ostalom da se vestak treba rasturati celom povrsinom, ne bi pametni ljudi (u inostranstvu) pravili rasturivace sa usmerivacima...
Dzabe oni napravili kad kod nas nema "pametnih" da to koriste kako treba. To je za ove moderne zasade (jabuka kruska i sl.) na krzljavim podlogama sto se sade na 30-40 cm razmaka u redu sa podupiracima i ostalim stvarima da ih malo jaci vetar ne pocupa. Tu je vec glupo bacati po celoj povrsini i zato se i ne baca. Najprostiji primer u visnji je pogledati dokle su stigli izdanci tj. gde su poceli da izbijaju. Kod mene u 5-ogodisnjem zasadu su skoro do sredine dosli. Slikacu i to.
 
Na razvoj korenovog sistema se može uticati lično sam isprobao, ako vocki date sve što joj treba u zoni od 1 metra njen koren nema zelju da se dalje širi je mu je sve na dohvat ruke, ako voćku prvih godina malo namučite njen korenov sistem se širi pošto trazi hranu,ja lčno imam kap po kap na svim parcelama ali mi je voda tanka pa se dešava da dosta umanji u sušnim godinama zato prve dve godine ne pustam vodu da bi se što više razvio korenov sistem.Bacanje djubreta u red je za voćke sa krzljavim podlogama ,gustu sadnju sa zalivom.

- - - - - - - - - -

Dzabe oni napravili kad kod nas nema "pametnih" da to koriste kako treba. To je za ove moderne zasade (jabuka kruska i sl.) na krzljavim podlogama sto se sade na 30-40 cm razmaka u redu sa podupiracima i ostalim stvarima da ih malo jaci vetar ne pocupa. Tu je vec glupo bacati po celoj povrsini i zato se i ne baca.
preduhitri me
 
Dzabe oni napravili kad kod nas nema "pametnih" da to koriste kako treba. To je za ove moderne zasade (jabuka kruska i sl.) na krzljavim podlogama sto se sade na 30-40 cm razmaka u redu sa podupiracima i ostalim stvarima da ih malo jaci vetar ne pocupa. Tu je vec glupo bacati po celoj povrsini i zato se i ne baca. Najprostiji primer u visnji je pogledati dokle su stigli izdanci tj. gde su poceli da izbijaju. Kod mene u 5-ogodisnjem zasadu su skoro do sredine dosli. Slikacu i to.

Sa usmerivacima se rastura i u srednje gustim zasadima, ne samo u gustim zasadima na 40.50cm... U ostalom to sto nikne na sredini medjureda ne mora da bude izdanak, moze da bude i sejanac iz kostice...
Posto ores medjured, oranjem se najbrze razmnoze izdanci, pa me i ne cudi sto ih ima i na sredini medjureda...

Pametni izmislise da se medjured kosi a redovi obradjuju :osmeh: :ppozdrav:
 
Kostica u zasadu koji nikad nije radjao? Tesko.... A ti pametni sto izmislise da se medjured kosi imaju navodnjavanje. Bez navodnjavanja tesko. To svaki iole ozbiljan vocar zna.:ppozdrav:
 
Ajd kad ste se vec raspisali o zilama i sl jedno pitanje. Koliko je po vama dovoljno duboko ici sa opruznim kultivatorom ili tzv vocarskim podrivacem a da ne bude prevelika steta za zile? Jel 20 tak cm ok?
 
Mraz 2 god. zaredom odneo sve. Mozda je i bolje tako,posto su napredovale kao lude. Nisu imale rod da ih opterecuje.Tek ove pete godine sam imao prvi rod. A postavicu i slike zasada u 3-oj godini u kom sam imao rod ove godine( doduse simbolican):ppozdrav: Mada ja nisam ozbiljan vocar. Ne koristim usmerivace i ne kosim medjured.:haha:
 
Ne koristim ni ja usmerivace, ali kako vreme ide a povrsine se iz godine u godinu povecavaju pocecu da ih koristim. Medjured kosim u zadnjih godinu dana i zadovoljan sam mnogo je bolje nego dok sam orao i tanjirao. Regove friziram ... :ppozdrav:
 
Ja u jesen orem petobraznim plugom da bih uneo djubrivo u zemlju. U prolece 2 puta idem vocarskim podrivacem da bih isto uneo KAN u zemlju i da unistim korove koji su krenuli. Nakon toga kosim da ne bih imao blato u berbi. To mi se pokazalo odlicno.
 
Ja u jesen orem petobraznim plugom da bih uneo djubrivo u zemlju. U prolece 2 puta idem vocarskim podrivacem da bih isto uneo KAN u zemlju i da unistim korove koji su krenuli. Nakon toga kosim da ne bih imao blato u berbi. To mi se pokazalo odlicno.
Imaš li neku sliku tog pluga,ili snimak kako to unosis djubrivo u zemlju,i tog podrivača koji koristiš u proleće za unošenje Kana,unapred zahvalan

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh