Antifriz

Quercus

Član
Učlanjen(a)
14 Jul 2009
Poruka
2.654
Lokacija
Beograd,banatska strana...
Možda mi je promaklo da već postoji ovakva ili slična tema,u svakom slučaju,bilo bi dobro razmeniti iskustva o kvalitetu i cenama antifriza koji se mogu nabaviti kod nas,a koje koristimo u traktorima (a i u nekim drugim motorima).
Konkretno,ima li neko iskustava (i kakvih) sa antifrizom "Biloxxi" Polar super 100,koji proizvodi Bell chemical iz Banatskog Velikog Sela?
 
Kad je već otvorena tema o Antifrizu. Da i ja pitam. prije par dana sam mjenjo antifriz u auto u pitanju je G12. Kad sam premjerio, aparat je pokazivo smrzavanje na - 50. Danas sam izvuko litar antifriza pa dodao 1 l destilovane vode. Sad bi trebo ponovno da premjerim da vidim točku smrzavanja. Sad postoji li opasnos po motor i crijeva od prejakog antifriza?
 
Kod G12 antifriza ne morate toliko da vodite brigu hoće li progristi creva ili neki od hladnjaka.
 
Ja sam koristio te BELL-ove ali se ni u kom slučaju nesmeju donasipati u npr. Modrički.Dodje do nekakve reakcije sve zapeni i stvara se masnoća.
 
Hvala Matic i nešto sam takvo i predpostavljo, jer koliko sam malo bacio oko na etiketu, piše da su oraganski sastojci u njemu.
 
Da ne dužim o antifrizima ima dosta toga na:
http://motornaulja.blogspot.com/2011/01/antifrizirashladne-tecnosti.html
http://cbc.rs/showthread.php/16096-Šta-ste-se-smrzli
što ne znači da je tema suvišna. Razlike između automobila i poljoprivrednih mašina po ovom pitanju nisu velike a izbor zavisi od toga šta preporučuje proizvođač.
Mešanje raznih tipova nije preporučljivo.
Zanimljivo da čak i mešanje istih tipova različitih proizvođača nije baš mnogo preporučivo (nije nemoguće ali prvo proveriti, mada jedno je na hladno a drugo na toplo i posle dužeg vremena).

P.S.
Aparati za procenu tačke smrzavanja mogu da greše 5-10cel.
Koncentrovani antifriz se ne sipa u hladnjak!
Koncentracije do 2/3 nisu opasne ali su preko 50% kontraproduktivne. Antifrizi "40" su zapravo 50% a ime im potiče od tačke smrzavanja od -40°C.
Za razblaženje koristiti omekšanu a najbolje destilovanu ili demi vodu.
 
Ja u traktore sipam FAM antifriz 100% pa razblazujem destilisanom vodom do zeljene tacke mrznjena. Sto se tice automobila tu sipam korsantin ili G-12.
Sto se tice Modricinih proizvoda tu fabriku ne priznajem.
 
Svi FAM proizvodi su ovdje kod mene jevtiniji od Modricinih, iako imaju nakacenu carinu i ostale uvozne dadzbine, i opet imaju slabu prodju.
 
FAM nije loš a to što je (čak) dobar ne znači da i Modriča nije dobra!
Oba proizvođača su renomirani, FAM je imao malu krizu (pri kraju "privatizacione ere") ali nije više (bar što se kvaliteta tiče).
Ni sa jednim nećete pogrešiti.
Modriča je dugo godina prisutna i dokazana je kvalitetom.
Permat (cela serija) je jako dobar antifriz, da je jeftin - nije, ali jeftino i dobro ... tek manjim delom idu zajedno.
I ... naravno ... više mi se sviđa Modriča nego masa "no name" brendova sa "trulog" Zapada.
 
gospodine kakav je FAM antifriz hteo bih ga u auto golf 4 1.9 tdi..hteo bi onaj stopostotni,jel bolji do modrickog....Modricin G12 sipam,jer kazu da ne pjeni i ne skuplja kamenac u crevima auta..a kod nas je povoljan FAM 4l pa da li sta valja...hvala
 
Stvarno je skup ovaj g 12 crveni 14- 15 maraka (nenormalno).Zato mene zanima dali može modriča plavi sa crvenim....:sta:
 
spasoje meni su u brcko gasu,posto tamo serivisiram golfove rekli da nemoze da se mesa,ako je crveni mora biti crveni...a fam sto postotni kod nas na pumpi 4 litre 19 km....ovaj modricin je postao preskup G12 a za plavi kazu da nije za novija auta.
 
Nemojte štedeti novac na antifrizu.Ako proizvođač automobila preporučuje G12 sipajte isključivo njega da ne platite skupo školu kao ja kada mi je Galax-ov antifriz progrizao hladnjak grejanja na autu.Ovde je Febi G12 u pakovanju od 1.5 litar 1.500 dinara a kako uputstvo kaže menja se svake pete godine tako da nije skup kada se preračuna.
 
ja u sva novija auta sipam modricin G12 koji je i preporucen,ali je od 7 km dosao do 15km po litri...stvarn.kupio sam ovaj plavi modricin menja se na 60 000 km 4 l 11 eura i sipao u kamion.taj sipam i u traktore..
 
Nije bitan proizvođač već je bitno da je G12.Febijev G12 koristim već 10+godina i do sada nikakvih problema sa njime.
 
Ja kupim suzuki gsx i kupim litar tog crvenog normalno naj bolji kad u njemu neki zeleni al ko zejtin gust.A kupio lagunu kad tamo crveni al kako da znam dal smije ovaj crveni modrički .Izgleda bit će sve napolje i nemešati ništa.Naravno ovo sam mislio dosuti po litar 100%-og i sniziti tačku mržnjenja ,ali nije to to izgleda....
 
Ja kupujem u prodavnicama auto delova.Retko kada kupim na istom mestu jer ga ovde ima u svakoj pomenutoj radnji.Pakovanje je 1.5 litara bele boje sa rozim čepom a antifriz je roze boje.Pogledaću da li mi je ostala neka flaša pa ću je slikati da vidite mada ima još jedan takođe uvozni ali ne mogu da mu se setim imena pa ću potražiti ambalažu i od njega.
 
Maticu bio bih vam zahvalan pa da potrazim,ima i kod nas nekih nemacikih da se kupi,samo nisam zagledao...

Spasoje moj savet u lagunu samo g12 i dospes destilovanu vodu i smanjis temp mrznjena i miran si...
 
A promašismo malo temu (postoji posebna o antifrizima).
O.k.
Prilično se slažemo.
U iole noviji auto (mašinu) a naročito gde je to preporuka proizvođača: G12 pa nek' košta šta košta ionako se menja na 5 godina ili 250 hiljada km (2000-5000rh).
Febi je O.K. ništa ne fali ni Modriči. Jeste cena visoka ali to bi trebalo da znači i pouzdanost. Premant ili Permant Ekonimik su O.K. za starije automobile ili mašine.
FAM ima dobar odnos kvalitet/cena. Sigurno je O.K.
Ipak, ako ste već razmišljali o Modriči nemojte da vas samo cena vodi ka proizvodu, naročito kod G12 tipa (crvenog).
Različite tipove antifriza ne treba mešati (iako postoje određene kombinacije koje su O.K. ali namerno neću o tome).
Pozdrav!

P.S.
Bilo bi lepo da neki administrator preseli celu diskusiju u odgovarajuću temu.
 
Nazad
Vrh