Malč folija

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.705
Lokacija
Grabovac kod Obrenovca
hteo bih da cujem iskustva ljudi oko malc folije zasta su je koristili gde je nabavljali koje dimenzije cena i dr.
 
Odg: malc folija

Jasam koristo za paradajz papriku i salatu, uzimao sam u Zelenom hitu neznam cenu sad koliko je bila , crno bela , 1,2m . Ali nisam bas odusevljen sa folijom jeste da ima i dobrih strana ali za salatu i rasad paprike nevalja , meni su se ispod folije skupljali puzevi golaci i tamanili sve redom tako dasam odustao od nje .
 
Odg: malc folija

Ma da on je to sve komercijalizovao ogledno polje i sve to.Ustvari on sve gleda da proda njegovu robu a sve ostalo je skart i mislim da je strasno neljubazan.
 
Odg: malc folija

@ topalovic
Svi gledaju da prodaju svoju robu kako znaju i umeju. I profesori su ljudi a kad reše da zarađuju pare onda to tako izgleda. Isti je slučaj i sa prof. Đinovićem i sa još nekima. Sad što mi imamo neku drugu sliku kako bi profesor trebao da se ponaša to je naš problem. Većina, bar sa NS fakulteta ali i sa nekih drugih, je skroz ok.
Što se tiče folije ja koristim onu višegodišnju od 50 mikrona, 120 cm sa izbušenim rupama. Prošle godine je bila oko 300 din/kg.
 
imam iskustva sa dva proizvodjaca
1. Apatovic , S.Karlovci cena za 120 cm i 30 microna oko 2 eura/kg
2. Nedeljko iz Odzaka m 120 cm, 30 microna mislim da je isto 2 eura/kg ali je bolja od prethodne
 
druze topalovicu, nema niko od 4 m ovaj iz odzaka kaze da mu je najvise 2 m sirine a apatovic iz karlovaca mozda ima siru evo telefon: upssss jel smem da turim telefon??
 
Do sada sam koristio razne folije i najbolja mi se pokazala francuska u debljini 30 microna. Lijepo se postavlja, dosta brzo, a lijepo se i vadi. Cijena joj je nekih 100 eura za 1200 metara širine 120 cm
Jučer sam postavio španjolsku foliju istih karakteristika. Ne znam za cijenu jer sam je na brzinu trebao za plastenik a francuske trenutno nema.
Prije dvije godine sam imao izraelsku foliju od 20 microna i nikad više. Čak i ne izgleda ko folija već ko neka tkanina. Nikako se nije dala vaditi iz zemlje. Imam malo ljepljiviju zemlju kad je mokro i morao sam ostaviti za proljeće da vadim.
Koristio sam i hrvatsku ali ni jedna nije bila dovoljno dobra. Ima jedna slovenska od 40 mikrona koja je relativno dobra ali nisam zadovoljan previše. Debela je i kad se navuće lijepo izgleda ali kad grane sunce odmah se olabavi i leprša. Cijev ispod nje ode svojim putem, lijevo-desno, pa onda nek ja bušim traktorom rupe za papriku.
Na foliju sadim papriku. Uvijek sam zadovoljan rezultatom. Sadio sam još i paradajz i krastavac. I to je bilo super. Na foliju sadim još i najraniji kupus i kelj i pokazalo se izvanredno. Dođe za berbu nekih 10 dana prije i dok ja svoje rješim onda tek krenu kupusi sađeni na golu zemlju.
Da, sva folija je crna.
 
ima u beocinu fabrika extruder rade folije po narudzbini ja kod njih kupujem za salatu ima raznih sirina ali za 4 metra nisam siguran da imaju
 
jhona DERU je napisao(la):
Jasam koristo za paradajz papriku i salatu, uzimao sam u Zelenom hitu neznam cenu sad koliko je bila , crno bela , 1,2m . Ali nisam bas odusevljen sa folijom jeste da ima i dobrih strana ali za salatu i rasad paprike nevalja , meni su se ispod folije skupljali puzevi golaci i tamanili sve redom tako dasam odustao od nje .

Ako se gamad kupi ispod folije u plasteniku šta se tek dešava ispod folije na otvorenom :sta: , koja je alternativa, da malčiram nekim prirodnim materijalom (seckana slama, piljevina i sl.)
 
futurefarming
Gamad nije neki preveliki problem jer se moze pustiti insekticid kroz kap sistem koji ce zavrsiti posao.Imas recimo talstar koji je idealan,a ima i neke jeftinije kombinacije raspitaj se u apoteci. :ppozdrav:
 
Na otvorenom a i plasteniku (ja mogu ući traktorom i mašinom) nepostedno prilikom postavljanja folije razbacivam force ili neki drugi insekticid dako da nema problema sa zemljišnim insektima, jedno od rešenja :cao:
 
Šta mislite o ovakvim reflektujućim folijama

Srebrno/braon, termičke, malč folije, za gajenje krastavca i jagode, debljine 25 mic. širine 1m, 1,2m,1,4m. Srebrno/braon folija zadržava sve osobine provodljivosti, zahvaljujući braon boji naličja, dok srebrna boja lica, osim refleksije svetlosti, doprinosi i smanjneju napada lisnih vaši, bele mušice i crvenog pauka. U prirodi reflektovane difuzne svetlosti nalazi se ključ repelentnog efekta prema insektima, što je i iskorišćeno u sistemima integralne zaštite bilja (IPM).
 
Nazad
Vrh