Galenika fitofarmacija pšenica Uljana repica - KWS
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 29

Tema: Екстензивни начин овчарства и козарства

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Zahvaljeno 19 puta na 15 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Екстензивни начин овчарства и козарства

Читајући постове теме: "Органско овчарство и козарство"; закључио сам да је, тренутно код нас у Србији, органско овчарство и козарство скоро једино упражњавано у екстензивном начину производње.
    Наравно, то немора тако да буде. Имајући то на уму отворио сам ову тему, јер опет екстезивни начин сточарства не мора да подразумева органску производњу, мада му је тај начин сточарства изузетно близак по много чему.
    Како код нас у Србији постоје огромни неискоришћени ресурси који би се могли без великих улагања искористити за овакав начин производње, зато сматрам да би се о томе могло говорити, значи: екстензивно у органској и не тако органској варијанти је тема.

- - - - - - - - - -

Читајући различите постове по разним темама овог форума наишао сам на податке да су расе оваца:
    Каракачанска http://poljoinfo.com/showthread.php?...akacanska-ovca ,
    Рацка http://poljoinfo.com/showthread.php?773-RACKA-OVCA ,
    Влашка виторига жуја,
    Сврљишка http://poljoinfo.com/showthread.php?553-Svrljiska-ovca ,
    Сврљишка оплемењена - сокобањска, ...
    и коза:
    Балканска http://poljoinfo.com/showthread.php?1467-Balkanska-koza ;

изузетно погодне за екстезивни начин сточарства.

- - - - - - - - - -

Нешто задњих два дана форум "Овчарство и козарство" као да се мало успавао.

Него да се вратим нао ову тему.
    Већ дуже време размишљам о једном начину сточарства који сам видео у Војводини. Наиме мештани села која у близини имају ритове, аде или т.сл. у пролеће своја стада (крупни и ситни преживари, свиње) отерају на испашу све до касне јесени када их врате кући. У току испаше ретко их обилазе и никако их не прехрањују. Будући да на тим местима стока нема природних предатора и нема поља или њива све буде у главном у реду.
    Значи у питању је екстензивно сточарење са акцентом на производњу меса. Расе су "домаће", генетски предодређене да могу јако успешно да опстану у таквом начињу производње. Годишњи прираст је знатно мањи од прираста приликом интензивног сточарства у чистој раси, али су улагања готово једнака нули, стока је најмање осам месеци "у испаши", а остало се опет своди на испашу око куће и најнужнију прехрану (у просеку два-три месеца).
    Да ли је неко имао сличних искустава или сазнања у вези оваквог начина овчарства/козарства?

Zaslužan član vojvođanin avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    3,693
    Zahvalio se
    844
    Zahvaljeno 770 puta na 468 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kolega, ja tako radim.Doduše ovce nisu bez nadzora, ali od početka Aprila pa do sada nisu "pojele" ni jedan dinar.S' proleća ispaša na travi,zatim strnjišta,pa sojišta i kukuruzišta.Sve dok ne padne sneg ili se sve poore nema hranjenja.
    Jedino jagnjad su ove godine odnošena kući i prihranjivana, a razlog je extremna suša.U "normalnim" godinama su i jagnjad na ispaši, prirast je malo slabiji (120 dana-33-35 kg) ali ne košta ništa.
    Nisam tačan, al" sam efikasan

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Да, то је то о чему причам. Зар то није у ствари нај једноставније и најпрофитабилније (тако гледано најинтензивније) сточарство?
    Него како је са јагњењем? Да ли се саме јагње на испаши или код куће уз асистенцију?

Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    3,693
    Zahvalio se
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Uglavnom su pod nadzorom kada se jagnje.Pošto su na salašu smeštene uvek je neko sa njima (otac, brat ili ja).Sada od kako je pomereno računanje vremena na ispašu idu jednom dnevno od 10 00 do 14 00 časova, a ostalo vreme provode u štali i oboru.Ako se primeti da će se neka ojagnjiti izdvajamo je u drugu štalu i ta ne ide napolje tri četiri dana,dok jagnje ne ojača, mada mi se prošle godine jedna "omakla" pa se ojagnjilja na oko 5 km od salaša.Muke žive sam imao dok sam stigao...ovamo stado od 150 komada, nosim jagnje u rukama, ovca trči oko mene a pulini laju na nju....komedija.Ali i to je deo čobanskog života, sve se dobro završilo, jedino su mi ovce prešle preko njive sa mladom pšenicom,a to ne volim kada se desi.

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    То је био призор за памћење. Могу да замислим како је то изгледало. И ја имам пулина који може да лаје за паре - када уфиксира да треба да лаје цео дан не престаје, ваљда им је то расна карактеристика.
    Него коју расу оваца имаш?

Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    3,693
    Zahvalio se
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mešanke u tipu Wirtemberga.

Član Stanic avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Poruka
    622
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 566 puta na 157 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: ПАСТИР Pogledaj Poruke
    Нешто задњих два дана форум "Овчарство и козарство" као да се мало успавао.
    - - - - - - - - - -

Екстензивни начин овчарства и козарства je vrlo ekonomican,a i profitabilan. Tako da,ko god ima prilike za ovakvim nacinom (salas,pasnjak...) ne treba mnogo da razmislja.
    Poslednji uredio vojvođanin; 07-11-12 u 09:30.

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Хвала на информацијама, vojvođanin .
    А чиме их храниш у време када нису на испаши?

- - - - - - - - - -

Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    3,693
    Zahvalio se
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Repin rezanac,sojina slama i kukuruzovina uz dodatak mlinskog otpada.

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Та варијанта винербергованих домаћих сорти је показала доста добре резултате, међутим шта радитит када ако би се примењивао екстентивни начин овчарства/козарства у бртско-планинским условима, а не бачким? Какав би тада био избор раса?

Član Mihailo78 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Poruka
    493
    Zahvalio se
    431
    Zahvaljeno 205 puta na 118 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: ПАСТИР Pogledaj Poruke
    Та варијанта винербергованих домаћих сорти је показала доста добре резултате, међутим шта радитит када ако би се примењивао екстентивни начин овчарства/козарства у бртско-планинским условима, а не бачким? Какав би тада био избор раса?
    Ovce u tipu pramenke, sjenička i slične . Moje mišljenje. Tovne sorte za ravnicu.

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Нека праменка засигурно би био пун погодак, али која? Где је граница "товних" (крупних) сорти, јер и праменки имамо крупних?

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    И, шта мислите, која праменка?

Član ПАСТИР avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    206
    Zahvalio se
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Него, има ли кога?
    Која би праменка највише одговарала?

Član nemanja_st01_58 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,311
    Zahvalio se
    142
    Zahvaljeno 235 puta na 179 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Svrljiska ili sokobanjska kao njen kvalitetniji varijatet, jagnjad sa 3m 30-40kg i ekstra lepo ugojena, mleka za mužu ako želiš a i ne mora. Plodnost dobra, može se postići 3jagnjenja u 2 g. Cena malo jača dok ne dodješ do dobrih grla ali se isplati.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Poruka
    12
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav

imam jedno pitanje kao apsolutni pocetnik (samo teoretsko znanje skupljeno ovde): na prolece (april-maj) sledece godine uzeo bih 5-6 jaganjaca i cuvao ih do oktobra meseca - cisto da vidim da li sve to meni odgovara i kako mi ide pa da se dalje odlucujem. E sad radi se o predelu od 1000mnv za hranu bih imao samo livadu (eventualno neka zitarica) pa me interesuje za takav nacin uzgoja koju rasu da trazim i sta bih mogao da ocekujem u tih 6 meseci? Mislio sam da potrazim svrljisku pramenku ali mi je u principu svejedno samo da dobro podnese te uslove...

Pozdrav Miodrag

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    2,313
    Zahvalio se
    1,049
    Zahvaljeno 458 puta na 329 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    pa,u principu ako je livada dobra i ako godina posluzi tebalo bi da bude dovoljno,svakako ne bi bilo lose dodati i po malo zitarica,a u tim uslovima svaka rasa ce se pokazati dobro.e,sad koji je cilj tog uzgoja ako kupis jaganjce od 30-35kg,oni ce na jesen imati 60-70kg,sta planiras sa njima?
    svi beze sa sela,ja bezim iz grada...

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Poruka
    12
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Hvala na odgovoru evo malo razjasnjenja: livade nisu ni kosene ni obradjivanje zadnjih 30-tak godina, a za zitarice nije problem - koliko bi trebalo po grlu?

Uzeo bih 5-6 kom zato sto nemam ni objekta za smestaj poceo bih neki manji da radim u martu i aprilu mesecu pa dok to ne zavrsim da se malo vezbam i da vidim da li mi odgovara. Ne mogu da cuvam neku vecu kolicinu jer bih krenuo u konverziju imanja na organsku proizvodnju a tu postoji ogranicenje po hektaru broja grla. Kako je teren na delu gde planiram objekat prilicno strm u donjem delu bih napravio za prasice a gore za ovce ali u pocetku nista bas namenski vec da vidim sta mi je draze. Kako ima bukove sume na km2 i livada onda bih probao mangulice i ovce za pocetak.

U oktobru bih ako mi iskoci neki prolblem to preradio u mesce za klopu a ako bude sve ok isao bih na jagnjad za pocetno stado. Najradije bih neku ovcu koja je dobra za sve pa mislim da je to svrljiska pramenka. Da i video bih koliko hrane mogu da spremim za zimu pa bih se prema tome vodio...

Mogu li se uzeti laksa jagnjad koja bi mogla na pasu ili sjagnjene ovce pa da se u tom periodu dobiju i jagnjad?

Mnogo pitanja koja vama nisu mozda teska a za mene nepoznanica?

Pozdrav Miodrag

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    2,313
    Zahvalio se
    1,049
    Zahvaljeno 458 puta na 329 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Za zitarice ti ne mogu precizno reci,mnogo zavisi od kvaliteta livada,ali zitarice su uvek dostupne,tj.uvek ih mozes dokupiti.a to sto livade nisu obradjivane ne znam da li moze biti problem...
    Objekat ti ne mora biti skup,tu je drvo osnovni materijal,imas tu na forumu svakakvih saveta,kad uhvatis vremena izlistaj malo,a u prolece ces tesko naci sjagnjene ovce jer se pramenka uglavnom pari u jesen i ima jagnjace u zimu,ali uvek je bolja varijanta kupiti ovcu u 2-3oj godini,ako planiras da krenes sa maticnim stadom,jer cena je maltene ista kao i jaganjaca,tesko da ces naci jaganjad laksu od 30 kg da kupis,ali probaj,sto da ne.
    svi beze sa sela,ja bezim iz grada...

Član vla avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Poruka
    620
    Zahvalio se
    11
    Zahvaljeno 142 puta na 76 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

21. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku vla na ovoj poruci:

zvonimir 60 (29-12-17)

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.