Nutra KWS oktobar
Rezultati 1 do 7 od 7

Tema: Sekvoja

Član worm avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    2,070
    Zahvalio se
    315
    Zahvaljeno 231 puta na 162 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Sekvoja

Zna li neko nesto o Sekvojama, vidim da neki po oglasima prodaju semenje pa me interesuje poseduje li ko ovo drvo i sta misli o tome

http://www.kupujemprodajem.com/Sekvo...ter_id=6854757

- - - - - - - - - -

I znate li ima li gde u BGu da se kupe sadnice Sekvoja ?

Član Quercus avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Poruka
    1,197
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 117 puta na 97 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mislim da Srbijašume nemaju u svojoj ponudi,ali zato ima ovaj rasadnik u Kruševcu:

http://www.rasadnikjelovac.com/index...d=11&Itemid=11
    Here I am...On the road again...

Član worm avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    2,070
    Zahvalio se
    315
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ima ovih Americkih al nema nigde Kineskih koje su mi interesantnije jer mnogo brze rastu cak 1m godisnje. Nasao sam samo seme ovih Kineskih ali kazu od 100 semenki nikne 5-10

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    3,541
    Zahvalio se
    179
    Zahvaljeno 447 puta na 288 poruka
    Tekstovi u blogu
    82
    Downloads
    66
    Uploads
    112
    Ovaj na kupujemprodajem je pravi šampion, za ilustraciju svojih semenki je stavio sledeću sliku

3332344_sekvoja.jpg

Ipak je za nabavku biljaka potrebno se obratiti nekom ozbiljnom.
    Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
    Poljolink - adresar | Često postavljana pitanja | Poljoinfo blog | Poljoprivredna dokumentacija | Izgubljena lozinka

Član worm avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    2,070
    Zahvalio se
    315
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Problem je sto je ovo retko drvo kod nas, cuo sam da se u Novom Sadu moze naci na pijaci nekoj Ili ici gde ima drvo pa skupljati sisarke pa sta bude

Član mzupunski avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Poruka
    498
    Zahvalio se
    128
    Zahvaljeno 98 puta na 55 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pitacu kolegu sumara (radi na institutu za nizijsko sumarstvo, a upoznat je sa rasadnickom proizvodnjom, jer ide u obilazak istih) kad ga sretnem ovih dana, da li se moze uspesno naklijati seme... Pa cu da vam javnem :)

Sad sam mu poslao poruku, nadam se da ce imati neku informaciju korisnu, pozdrav :)

Evo sa neta informacije neke o naklijavanju semena cetinara, mozda vam bude od koristi :
    Postupci setve su sledeći: seme potopimo u mlaku vodu 24h da stoji, zatim ga ocedimo i stavljamo benomil (protiv truleži semena ). Setvu vršimo u Duneman leje ali pre setve se obavljaju pripreme zemljišta. Vrši se mešanje crnice, šumske zemlje (bukove šume),pregoreli stajnjak,glistenjak i tinja (zemlja pored Drine ). U ovako pripremljeno zemljište se vrši setva. Setva se vrši na gredice, razmak do 10 cm. Zaštitu ponika od poleganja i truleži vršimo benomilom. Leje se pokrivaju lestvama od trske. Sadnice u Duneman lejama ostaju 3 god. za to vreme vršimo mere nege plevljenje,zalivanje,zaštita u slučaju bolesti. Tokom zime lestve se skidaju i sadnice se pokrivaju slamom to je najbolja zaštita od mraza, prema iskustvima ovog rasadnika. Posle 3 god ove sadnice idu ili direktno na pošumljavanje kao 3+0 ili na pikiranje 3+1.

Prema zapažanjima iz rasadnika setvu semena Jele vršimo odmah nakon sakupljana šišarica (oktobar ) tada ima najbolju klijavost. Setva ostalih četinara se obavlja u proleće, seme se do setve čuva u hladnjači.

- - - - - - - - - -

Evo i odgovora "Cao, mislim da je bolje da kupis sadnicu, ali sto mladju po mogucnosti jer ce se bolje primiti. ..... Inace i ova sekvoja lepo raste, samo sto joj ovo ipak nije podneblje....." za kinesku nije siguran , bez latinskog naziva ne moze nista vise reci... Nadam se da sam kolko tolko pomogao. Uzdravlju
    Poslednji uredio mzupunski; 01-11-12 u 15:57.
    Gram prakse jednak je toni teorije.

Član worm avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    2,070
    Zahvalio se
    315
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nasao sam svasta interesantno za sekvoje kod nas. Ima likova kao onaj sto sam napisao da prodaju semena ali sam nasao i rasadnike koji prodaju sadnice. U Krusevcu ima neki rasadnik koji prodaje severnoamericke sekvoje od 60cm koje su 1000dinara komad i kineske koje su 2m visoke i 1400dinara sadnica. Saznao sam jos da negde na Kalemegdanu ima jedna sekvoja, da su nedavno u Novom Sadu u nekom parku posadjene, a najbolje uspevaju kod nas na jalovistu u Kolubari gde su vec narasle vise od 30m u visinu i iznenadjujuce brzo napreduju za ovo nase klimatsko podrucje.
    Inace razlika izmedju ove dve vrste je u tome sto kineska(metasekvoja) ne raste u visinu kao i severnoamericka, malo brze napreduje od iste i spada u listopadne cetinare. Severnoamericka raste u visinu do 120 m precnik stabla moze da bude od 9-12m , mogu da zive 3500 godina i da budu teske 2500 tona

Sta je tu kubika ogrevnog drveta

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.