Grejanje plastenika pri proizvodnji paradajiza

W.S.C. a jesi li gledao možda na diskaveriju kako proizvode salatu slično tako u bazenima , u vodu se dodaje prihrana i kontejneri plivaju po poršini koren je u vodi i mašina samo gura polako na drugi kraj , a kraja nigde , i par puta prebacuju u veće kontejnere kako se razvijaju glavice da vidiš štaje tehnologija .Pa možda da probaš salatu tako kad već imaš taj bazen?
 
Bazen je montazni i uradi se za bukvalno pola sata,fiksiraju se limovi po krajevima plastenika i obmotaju se sa dva reda najlona koji se postavi po zemlji i ucvrsti na limove,tu se pusti voda,doda prihrana postave kontejneri sa rasadom i ukljuci pumpa da mesa vodu tj. djubrivo.Nisam gledao tu emisiju ali je takva proizvodnja i hidroponija sasvim normalna stvar u razvijenim zemljama
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Wmq9SPPgUpc&feature=PlayList&p=3FF6723AA74606C0&playnext=1&playnext_from=PL&index=61[/youtube]
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246645082[/time]_________________________________________________
W.S.C. a kažimi kako se boriš protiv algi i da voda nedobije ono zeleno od gore ? ja imam metalne kao kadice visine jedno 7-8cm i tu ubacujem kontejnere sa semenom i to pliva po toj vodi dok nestigne za pikiranje ali meni se posle 3-4 dana pojave te alge i zemlja pozeleni onako ? kako to rešiti? izvinjavam se adminu na :off_topic: ali ovo mije bitno
 
Iskreno ne znam kako alge deluju na rasad povrca,ali znam da stimulativno deluju na rasad duvana,tako da sto je zelenije to je bolje :haha:Pretpostavljam da se to resava konstantnim mesanjem vode,a mozda se ubacuju i neka sredstva
 
pa jasam razmišljao možda staviti one tablete štose koriste za bazene protiv algi , ali ako ti kažeš da nesmetaju alge duvanu verovatno da nesmetaju ni povrću , barem ja nisam primetio neku grešku za sada :cao:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246788667[/time]_________________________________________________
i još da dopunim uvezi tih tableta mislim da bi one sigurno imale neke "neželjene posledice" na biljke
 
Nisam baš siguran ali mislim da su te tablete na bazi hlora a hlor nije nešto što bi poželeli u zemljištu pa verovatno ni u vodi
 
nebojsa pa to i ja mislim pošto se nepreporučuje zalivanje biljaka vodom iz vodovoda jer ima hlor , a hlor kao nije dobar za biljke a za ljude je dobar? kao nesmeta ? ili se nevide posledice odmah na ljudima a biljke pošto su slabije pokažu to ubrzo , mada i neznam kako se to odražava na biljke ako neko zna neka napiše
 
Alge se pojavljuju u vodi kada ima viska azota sto naravno prija i biljkama.
Jedino ekolosko resenje je podvodno ili plivajuce rastinje koje trosi taj azot.
Postoji integrisana varijanta u sistemu permakuture sa rezervoarima sa vodom u kojima se gaje ribe a na povrsini salata. Rezervoari ujedno sluze i kao bafer za grejanje plastenika vise o tome mozete da saznate ako izguglate "permaculture".
Hlor je svakako otrovcina koja se sve manje koristi i za dezinfekciju bazena a kamoli za zalivanje.
 
interesantna vam je tema hlora i naravno da ga treba izbegavati u svim kombinacijama ali...
ako se vratimo temi grejanja paradaiza i drugih kultura u plastenicima i staklenicima jedno jedino pametno rešenje jeste bio masa jer na duge staze stvarno obezbedjuje ekonomiju proizvodnje.
uprošteno rečeno ako neka budala da dozvolu za uzvoz ogromne proizvodnje paradaiza u toku zime i cena na kvantu padne jedino bio masa omogućava da se proizvodnja nastavi bez gubitaka i da i dalje donosi profit.
neki će odma da kažu to je skupa investicija u startu jeste ali ako se finansira iz izvora fondova ima pameti takvu opremu uzeti na tri godine otplate sa jednom godinom grejs perioda i kamatom od 2,4% na godišnjem nivou.
to je stvarno izvodljivo a vi će te narednih mnogo godina proizvoditi jeftino a imati i kasnu jesenju i ranu prolećnu proizvodnju koja imapravu cenu.
:D ::novac:: :cool:
 
@ ciak
Naravno, samo bio masa je rentabilna. A treba i moj prijatelj nešto da zaradi :D
Nego ima li kod vas još onog agrila i koja je cena?
 
naravno dejan je pravi.. :D
a agrila ima i cena mu je 12,5din/m2 stize direktno na adresu.
:cool: :cool:
 
moj savet za spoljnu proizvodnju je uvek što tanji agril neka praksa na našem terenu je pokazala da što teži agril lakše pocne da se cepa na njivi zbog sopstvene tezine i uticaja vetra koji u vojvodini nije zanemarljiv.
taj kasni prolećni mraz pri zemlji obično bude do -2 -3 i od toga će cvet biti sačuvan i sa 17gr a ako se potrefi kao 2002god -10 je bio u bečeju i toj okolini ne pomaze ni 30gr.
naravno da imamo svih tezina do 30gr/m2
:cool:
 
Nazad
Vrh