Grejanje plastenika pri proizvodnji paradajiza

Igor

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2008
Poruka
133
Lokacija
Apatin
Naravno sa grejanjem, drugacije nemam racuna da radim ozbiljnije proizvodnju..
 
Ovu temu sam podelio od teme paradajiz, i premestio sam u deo gde se piše o plastenicima. Tako će biti malo preglednije.
 
Centralno... Kotlovi na cvrsto gorivo (drva, ugalj, sojina slama..) i razvedeno okitenima po objektima..
 
Sam radim rasad.. Sejano je ove sezone od 19.11 pa do 29.12, a pikiranje za uglavnom oko 35 dana od datuma sejanja.. Prvi sam poceo brati 12.04..

Slike grejanja cu ubaciti veceras jer ih nemam na ovom racunaru..
 
e bas dobro i ja bi voleo da vidim kako to izgleda :bravo: ja i tata planiramo dva plastenika da uzmemo pa da polako krenemo u proizvodnju samo ako neko ima informaciju koliko otprilike kosta tako jedan plastenik od 20 30 metara otprilike
 
e to ti onda moram sutra reci jer cale to vise i bolje zna ja pokusavam da naucim ali mi bi drzali recimo rasadu npr. paradajza i tako sezonsko povrce a mogli bi uloziti oko 2000e pa me zanima dali je izvodjivo i rentabilno
 
ja imam plastenik 8x20 sa metalnom konstrukcijom i duplom folijom 2004 je bio malo vise od 2000 e pa neznam sad bas...
 
u pa to je bas skupo...nista moracu da se dobro raspitam na sve strane ako je i sad tako onda nevredi mi da krecem sa jednim plastenikom ::lose::
 
stevara da neidemo :off_topic: jasam ubacio moj plastenik u temu isplativost u plastenicima pa pogledaj tamo . Igore kad ce neke slike ?? dati zavidimo malo :haha:
 
Jhona,jel' tvoj top na butan ili propan-butan tj.TNG.Zanima me ako ti je top prikacen na plinsku bocu koliko dugo boca moze da traje?Kazes da ti je termostat na sredini plastenika,da li to znaci da je termogen fiksni pa se automatski ukljucuje na odredjenu temperaturu,ili je prenosiv? :cao:
 
W.S.C. ovako top radi na butan bocu , jedne godine sam koristio i TNG i radio je super , e sledeće kad sam isto hteo na TNG nema šanse da upali , odneo sam serviseru jednom i on rasklopio i kaže daje sve jako masno , znači dasu pumpadžije ili već ko " dodali malo više" vode i ulja u TNG :haha: Ionda sam odustao od njega ;TNG; koristim butan , boca od 22kg otprilike nedelju dana izdrzi ali zavisi ti od spoljašne temperature , stim što sam ja grejao jedan tunelić u plasteniku širine 60cm visine 60cm i dužine jedno 18m , tusam radio rasad za sebe , ima slika u isplativosti plastenika , a termostat ima kabal od jedno 15m i podešavanje od 0-40 stepeni .
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246036490[/time]_________________________________________________
1zphdn8.png
ovo levo ja grejem
 
Grejes li samo taj tunel sa rasadom ili dogrevas i plastenik?Sigurno ne treba mnogo vremena da se zagreje ceo plastenik?
 
pa ja grejem samo taj tunel ali onda on greje plastenik iz njega toplota izlazi u plastenik, stim sto ja imam plastenik sa duplom folijom , a taj tunel zagreje na 18c za 10-15sec, otprilike , a preko dana ako nije oblačno onda se ni nepali top posto u plasteniku bude od 10-20c zavisno od spoljne temperature , jedino noću se pali i zagreva ali u plasteniku se nespušta temperatura ispod 10c , a u tunelu mi dorzava 18-20c stalno , kad pravim rasad
 
OK hvala ti na informacijama.Ja imam jedan plastenik,a planiram da prosirim proizvodnju,pa sam mislio da ubacim kotao na biomasu ali su inicijalna ulaganja ogromna,tako da mi je ova varijanta sa topom za pocetak daleko isplativija.Nego,imam susaru za duvan koja ima prilicno veliki kotao,pa sam razmisljao da je prepravim da mi sluzi za grejanje plastenika.Pretpostavljam da bi trebalo da napravim neki kazan za toplu vodu ili nesto slicno.Ako neko ima iskustva sa takvim stvarima svaki savet je dobrodosao
 
Plastenik sam nabavio zbog proizvodnje duvana,tj u njemu sam na vodi tzv. floating sistemom gajio rasad duvana.posto mi ta proizvodnja traje 45 dana godisnje,gajio sam paradajz a nakon toga salatu,spanac i rotkvice.Sada posto je buducnost proizvodnje duvana neizvesna nameravam da prosirim povrtlarsku proizvodnju,paradajz,paprike i krastavce
 
Nazad
Vrh