Razrivač (Gruber)

Nemaš potrebe dublje od 20cm!
Tu su nosači vareni za ram,pa radni organ drži deblji šraf gore i tanji-sigurnosni dole. I kako onda prorediti? A kako odaljiti redove?
 
Molio bih pomoć i savjete..
Kupili smo gruber ovakvog tipa:
bjxiQVO.jpg

EeTsk8B.jpg


Problem je u tome što zagušuje pred ove noževe..
Dobro to ide kad je čisto strnište,ali podrivao sam sve,i malo je narastao korov na mestima,i tu zagušuje pred tim noževima,najviše zagušuje u sredini gde su kao spojeni..Dva su rotora i tu je praznina 30-40cm..

Po mom to je sve preblizu i natiskano..

Koji savjet imate šta uraditi s time da bi bilo funkcionalno ??
 
Razlika je i od zemlje do zemlje..
Ovo je podrivano,1 prohod grubera i nakon 2 dana još jedan išlo jako lepo:

ofyYwhi.jpg


Koliko bi negdje ti noževi trebali biti udaljeni od radnih organa u najbližoj točki ??
Dali bi ih trebalo postavit na neke federe da ne budu fiksni,pa da "preskoče" veeče grude ?
Cjevasti valjak ne zagušuje i on nije problem,po meni može tako ostat..
 
Koliki je problem u prvom prohodu podici te zvjezdaste radne organe neka prvi prolaz i bude malo "cupav" i grbav a kad se korovi i slama smjesaju sa zemljom u drugom prohodu se zvijezde spuste i to bi onda radilo OK posao...

Samo zasto nekon 2 dana ides odmah drugi trag?? Pricekas malo da se zemlja "ugori" na suncu, da se korovi posuse skupa s korijenom a oni koji nisu dobro pocupani kad se prime onda tek ides drugi trag, mislim da ima vise smisla nego nakon dva dana odmah drugi prolaz.

Ako grijesim vjerujem da ce me netko ispraviti
 
Može se to podič,ali ne puno,i nije mi želja radit 2 prohoda a mogu u jednom sve..Ako se te zvjezde na vrte još je malo lošije,jer zemlja dolazi do njih,one se ne okreču i tek onda se zaštopa sve..Kad su u zemlji i vrte se ide donekle...Ali problem je u samoj sredini gdje su ta dva valjka spojena,to je i najbliža točka do radnih organa i tu zagušuje..
Gruber je kupljen pred par dana,pa je bila proba odma,onda sam prošao zemlje koje mi bile bliže tek da vidim rad i nedostatke grubera...Sijem odma raolu za zelenu gnojidbu..probao sam svakak te zvjezde stavljat al ništa..
 
Ja tek planiram uzimati gruber , al radio sam sa raznim gruberima i sličnim stvarčicama , moj je plan i savjet prvo "spaljivanje" pa onda u čistu zemlju može šta oćeš , pod "spaljivanje" mislim total i slično , bilo da je strnje bilo kukuruz ili šta god , može i pomoć šibice ko hoće , može ili smije .
 

Nekoliko stranica unazad je Momo postavio sliku jednog grubera i pitao za misljenje. Mindjusar i Paorpaor su rekli da je to gruber skromnih mogucnosti i da su radni organi zbijeni i previse natrpani, na sta je Bobo rekao da ne plase coveka. Gornja slika jako lepo prikazuje sta se desi " kada nema dovoljno mesta izmedju radnih organa ". U ovom slucaju se problem javio kod tih zvezda ali hoce da bude problema i izmedju razrivackih organa ako su gusto postavljeni, narocito ako su u dva reda.
 
Vidjeli ste slike s kakvim gruberom sam ja radio koji je u tri reda postavljen bez ikakvih zvijezdi, valjaka i pica-boca. Takav slican gruber je postavio i MOMOSARIC i ja i dalje kazem da nema problema. Iza mog kombajna (mali zmaj) sam bez problema "gruberao" strnista gdje je i gdje nije sasjeckana slama bez ikakvih problema (psenica, proljetna zob, jesenski i proljetni jecam te stocni grasak). Takodjer sam napisao da gruber u pravilu ne ide u neke vece dubine i da ne znam sta ljudi ocekuju od grubera. Kad je Momo napisao da bas zeli zamjeniti oranje u jesen gruberom, povukao sam se iz rasprave.

Ja koji sam ove godine prvi puta vukao gruber za mojim traktorom ne biih osobno nikad kupio gruber kao sto ga je kupio kolega Marko (hurli xa) jer su radna tjela u dva reda sto se ni meni nesvidja koji od grubera uopce ne ocekujem puno.

Da nema ovih zvjezdastih organa radio bi i ovaj gruber sasvim solidno posao za koji je namjenjen a to sto kolega ocekuje iza jednog prohoda povrsinu spremnu za sijanje rauole, nije moj problem...

Moj pramdjed je cesto znao reci: "Ko na brzinu kenja, taj mora dvaput". Tako i ovdje nema od jednog prolaza srece, pogotovo ovoliko kasno nakon zetve. Zna se kakvi strojevi se koriste za pripremu zemljista iz jednog prohoda i kakvi traktori vuku te strojeve.
 
Nazad
Vrh