Tovni pilići stari tri nedelje - kupovina

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Ove godine sam se prvi put odlučio za kupovinu tovnih pilića starosti tri nedelje. U poljo prodavnici su mi rekli da ih treba hraniti sa jedinicom. Da li je neko od vas možda imao iskustva sa kupovinom pilića ove starosti.

Verujem da će to za njih biti veliki stres, promena smeštaja i verovatno tipa hrane.
 
i ja razmisljam o tome pa ako ima neko da posavetuje,da li neko zna gde imaju da se uzmu u okolini kikinde?
 
novii Ove godine sam imao 3 ture.Dobavljač mi je bio iz Silbaša .Prve nedelje sam ih hranio Farmkomercovom jedinicom a onda u petoj nastavio sa trojkom do sedme nedelje.Nije bilo stresa ni zbog temperature ni zbog mesta jer sam ih pustio u poluzamračenu prostoriju da se malo stabilizuju tek nakon sat sat ipo sam im upalio svetlo i odmah su navalili na jelo . U osmoj sam klao a nekoliko petlića sam ostavio i u 14 .oj nedlji su bili preko 6 kg s tim da od osme režim kao domaćim noć bez svetla.:ppozdrav:
 
Prijatelj tovi na veliko i vec godinama uzima samo pilice starosti 3 nedelje i tovi ih do 10 nedelja. Kaze da mu se mnogo bolje pokazalo jer nema problema kao sa malima.
 
Problem kod pilica je sto kao mali nemaju termo regulaciju.Ambijentalna temperatura im je i telesna.Zbog toga se uzimaju tj prodaju kilasi,odnosno pilici koji su operjali.Perije im je termo regulator i kao takve ih je mnogo lakse dalje odhraniti.Prirodno je da pile operjava u trecoj nedelji,ali ne potpuno.Tek u cetvrtoj potpuno operja i bude spremno za dotov.Svedoci smo savremenih koncentrata kojima se tov ubrzava,pa pilici sa tri nedelje dostizu tu tezinu.Mada je mnogo realnije i po svim normativima da sa tri nedelje ima oko 800g.
Kod prodaje tih pilica ima spekulacija i kao takvi se prodaju na komad.Sa 4 nedelje su opet potpuno operjali,cime su bezbedniji za dotov,ali su uglavnom tezi i prodaju se na kilo.E sad na kupcima je da odluce kakve ce i od koga kupiti i naravno cime hraniti.
Posto iz te oblasti imam poprilicno iskustva,ako su pilici OK,nece biti primetan prelaz iz ambijenta u ambijent i sama promena hrane.Nebrojano puta sam imao da dok pilice istovaram iz gajbe odma idu na hranilicu i jedu.U svakom slucaju podrzavam @Dusko58 za secer i vodu,kao prirodno sredstvo za smirenje BEZ HEMIJE I STETNIH EFEKATA.
Veci stres za pilice moze biti sam transport do odredista i vremenski uslovi u kojima se prihvataju,kao i promena hrane u smislu kasasta ili peletrirana.Promenom iste moze doci do odbijanja hrane.To je ipak trenutno i sami pilici ce se prilagoditi.Niko od tih kupaca nema usiljen i intenzivan tov,te nece propasti za dan,najvise dva produzetka zarad tog prelaska.
Ja bih pre savetovao ljudima da obrate paznju na sam kvalitet pilica,da nisu probrani,selektovani i da ne kupe skart sa neke farme.
 
Ja bih pre savetovao ljudima da obrate paznju na sam kvalitet pilica,da nisu probrani,selektovani i da ne kupe skart sa neke farme.

Poručujemo u poljo prodavnici, pa šta njima stigne mi preuzimamo. Kažu ljudi da nebi uzeli iz prodavnice da vide da nevaljaju, ali do sad su svi preuzeli koji su poručili. bar koliko znam. A bilo je situacija da stižu probrani pilići.

Uglavnom pilići su stigli 2 novembra i nije bilo nikakvih problema, naspram jednodnevnih kojima se mora ipak titrati kad stignu, da im sve bude potaman.
 
jao pa tako je meni bilo sa jednodnevnim ali sta ja znam kao pocetnik.
i sad sam pojeo g....,jer su izgleda iz dva ili cak tri jata.
tako da ako cu raditi samo sa tronedeljnim
 
Završio sam tov pilića koje sam uzeo 2 dovembra kao tronedeljne piliće. Dva su mi stradala, 15 novembra pre podne bez ikakvih vidljivih znakova bolesti. Jedno je palo na noge, ali smo ga odvojili u jednu kutiju gde je normalno jelo i pilo vode, ali se nije moglo normalno kretati.
Moram samo da primetim da su bili veoma neujednačeni, iako su imali iste uslove. Tako da smo pre 12 dana odneli 10 najkrupnijih na klanje, a juče i ove ostale. Nisam ih merio ali bi rekao da je razlika među njima išla i do 80 grama. Nije to bila situacija da je jedno ili dva pileta zakržljalo, nego svi su napredovali relativno dobro.
 
@novii

Najverovatnije da pilici nisu bili iste starosti. Jedni su imali 4 nedelje ali nisu ih prodali sa parnjacima posto su bili slabiji a ostali su od 3 nedelje.
 
Delim kolegino misljenje.Kod kupovine takvih pilica treba biti oprezan i birati proverenog dobavljaca ili s preporukom.Ipak je dobro kad se dobro zavrsi.
 
Danas sam opet naručio piliće za tov, stare tri nedelje. Trebali bi stići polovinom aprila, ali sam zbog toga što je u prethodnoj turi bilo nejednakih pilića promenio mesto gde ću uzimati.
 
Somborci će poneki krenuti sa 2 evra po komadu bez merenja, pa će se videti kako reaguju kupci ..Isporuka na kućnu adresu . Ko to radi mnogo zavisi od inkubatora, ako dobije I klasu dobićete i vi odlične životinje za daljnji tov ako uzima u poljop. apotekama mešane onda ćete i vi dobiti neke od prethodne ture ali težinski iste - samo priras će biti lošiji ...!Komšija se hvali da nemože da namiri potražnju pa otvara novu farmu, znaju ga i u Apatinu ...
 
Apsolutno se slazem.Vec sam pisao da neke farme probiraju skart i prodaju ga kao kilasa.To uglavnom bude jeftinije,pa dolazi do dispariteta sa kvalitetnim pilicima.Ja vec 10 godina radim bas kilase.Desavalo mi se da budu jeftiniji od pilica za klanje.Iz razloga sto se cena kilasa ugovori,a veliki variraju.Pre par meseci su za klanje bili 100,a sad su 190.Kakvi su to skokovi.:osmeh:Kilasi dogovoreni po 220,ali su uglavnom tezi od kile i mere se.
 
@ SAMA

Cena će se znati pred isporuku, a ona je zakazana 18 aprila. Ovaj put smo poručili 25 komada, a kao što sam napisao promenuli smo poljoprivrednu apoteku gde smo pisali. Mada imaju samo nekoliko mesta odakle sve poljoapoteke uzimaju, tako da ćemo videti tek kad se završi uzgoj da li odgovara.

I na prethodnom mestu su bili dobri, ali neujednačeni. Nama nije bio preveliki problem pošto držimo samo za sebe, ali ako bi neko držao malo više komada za prodaju bilo bi natezanja sa njima.
 
Da,pogotovo,ko izbacuje turu za turom.Nekima ne znaci hranjenje 10 tak dana duze,a nekom to igra.
 
Nazad
Vrh