Cvetanje bagrema (bagremova paša)

zarkodj

Član
Učlanjen(a)
24 Nov 2008
Poruka
194
Lokacija
Bač
Bagrem završava cvetanje u Vojvodini. Medenje odlično . Sledi vrcanje. Pčelari na ovom forumu se ne čuju.
 
Da bagrem je završio cvetanje, i ovde kod nas u Apatinu. A što se tiče pčelara na poljoinfo forumu, ovde nas je svega nekoliko. Forum SPOS-a je ipak mnogo veći, bar po pitanju pčelarenja.
 
To nevalja sto je bagrem tako brzo precvetao! To znaci da ce biti los rod kukuruza!
 
Paša definitivno loše prošla. Ako bude 10 kgza vađenje biće dobro.
 
Ja sumnjam da će išta biti za vrcanje!
U ovih nekoliko kišnih i hladnih dana, nešto će same pojesti, nešto ispariti ...
Sada će rojenje doći do punog izražaja!
 
Kada krene lose ono ide samo kaze narod.Poznato mi je to sto sto navodis @zikaS znaci kisa je napravila da nema dovoljno meda za vrcanje i rojevi nagon ce se pojacati jer su pcele stalno u kosnici posebno u LR kosnicama sad vi u Vojvodini ste kako gde imali bar repice ali sta mozemo idemo dalje :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kisa ubi cvet bagrema :zli:

Inace vise volim lipov med i od suncukreta ::svaka cast::

Ne ocajavajte,bice jos pase tek je pocela godina medonosenja :ppozdrav:
 
Kengur je napisao(la):
Kisa ubi cvet bagrema :zli:

Jeste, nepovoljne vremenske prilike su uništile bagremovu pašu, naročito na severu Bačke u Peščari.
Međutim nije tako crno na čitavom prostoru Srbije.
Treba imati u vidu da je u periodu 10-20. maja sever Bačke dobio oko 100 l/m2 kiše, a pojedini centralni delovi Srbije i oko 3 puta manje - e tamo je sigurno bilo i povoljnije na bagremu.

Kengur je napisao(la):
Inace vise volim lipov med i od suncukreta ::svaka cast::
Kengur, bravo za pravilan izbor medova: lipa i suncokret!
Po jednom naučnom istraživanju starom oko 15 godina, ispitivano je antibakterijsko dejstvo meda po vrstama. Znate li kakav je poredak bio?
Na prvom mestu je bila lipa, pa suncokret, pa tako redom...., a na poslednjem mestu je bio bagrem.
Međutim ipak je kod nas bagrem najpopularniji, zbog blagog prijatnog mirisa i veoma dugog ostajanja u tečnom stanju.

Kengur je napisao(la):
Ne ocajavajte,bice jos pase tek je pocela godina medonosenja :ppozdrav:
Bogami, nije početak, nego je sredina, tj. 50% je prošlo (uljana repica, voće i bagrem).
Ostaje nam nada u lipu i suncokret!
 
Pretpostavljam da postoje mesta gde i bagremac moze biti interesantan bio sam davno negdeu okolini panceva i bilo ga je dosta nekakav rukavac je to bio
 
Ja sam u delu Srbije koja je dobila manje kiše , ali nisam dobio ni meda :zli: Em kiša , em zahladilo do bola.Neke kolege mi pričaju da su dobili po 15 kg , ja skoro ništa , mada ima dosta nezatvorenog meda.
Preselio na lipu 30.maja , al se tu tek ne nadam ničemu posle ovog drugog kišnog talasa.
Kupina dobro cvetala , a imam dosta livade u okolini. Pa videćemo- VERA i NADA zadnje umiru,
 
Poruka

Evo jednog načina kako što bolje iskoristiti bagremovu pašu. Ovo je metoda hrvatskog pčelara Josipa Belčića. Na 15dana pred pašu svo zatvoreno leglo digne se u mediste i postavi se matična resetka sa otvorenim letom. Kad počne pasa rešetka se vadi i stavlja se mreza s letom. Donje leto se zatvara a na plodištu se otvara novo sa strane. Sve pčele koje su letele nemogu u plodiste već moraju u medište. Matica ostaje bez letačica pa nema nagona za rojenjem. Veliki broj slobodnih pčela u medištu povećaće prinos meda preko 50%. Ako je ovo nekom interesantno a nisa bio najjarniji nek pita konkretnije.
 
Cvet bagrema danas. Valda ce procvetati za 10 dana.

2uscx7p.jpg
 
Unos bagrema na dan 21. maj - 8,5 kg, isto kao i juce.
Slatke muke su kad na kosnicu stavite i cetvrti LR nastavak, koji je vec skoro napunjen, a nemate vise ramova niti nastavaka. :)
Ali snaci cemo se, samo nek nastavi da ovako medi.
LPNP (Lep Provod Na Pcelinjaku)
 
Bio danas na pčelinjaku, unos bagrema je dosta slabiji, ali je opet bolje nego što sam se nadao. Ne znam tačno koliki je, pošto nisam vrcao med od uljane repice, nego sam ga ostavio pa ću vrcati sve zajedno.
 
Nazad
Vrh