Nacrt zakona o podsticajima u poljoprivredi

Kako će donošenje ovog zakona uticati na srpsku poljoprivredu?

  • Pogoršaće stanje u srpskoj poljoprivredi.

    Glasovi: 10 47,6%
  • Neće imati nikakvog uticaja.

    Glasovi: 8 38,1%
  • Imaće pozitivan dugoročni uticaj.

    Glasovi: 2 9,5%
  • Donošenje ovakvog zakona je veliki korak napred u razvoju srpske poljoprivrede.

    Glasovi: 1 4,8%

  • Ukupno glasača
    21
  • Anketa je zatvorena .
Ne mogu da nadjem nacrt na ovom linku ali sam upoznata sa novim zakonom i sta da kazem-nema se sta reci.Manje sredstava dobija poljoprivreda-ili ja nisam dobro razumela.Davace se i do 30 40% bezpovratnih sredstava za kupovinu hladnjaca i susara a sta dobijaju ratari i povrtari? Upola manje novaca na ime subvencija.Predlozeno oko 6000 - 7000 din po hektaru? Gde je tu pomoc?Zar ne bi trebalo tu malo vise pomoci jer ja mislim da ako ratari i povrtari ne proizvode nece biti sta staviti i hladnjace i susare?
Ili ja nisam dobro upoznata?Ko je uopste pitao nas poljoprivrednike? Zar ne bi trebalo pitati prvo one koji proizvode jer su oni najmerodavniji da ista kazu?Pokloni gladnom coveku prazan zamrzivac-koliko si mu pomogao?Zasto izbegavaju da pitaju vojvodjane kad je poznato da je tu najvise zemlje pogodno za obradu?Resorno ministarstvo ne zeli da konsultuje pokrajinu?Pa zar ne zivimo u istoj drzavi?Jasno je da agrarni budzet nece biti 5% koliko su nam obecali,Ali da i ovo malo bude tako nerealno rasporedjeno-sta reci?Tesko nama
 
Boje nesto nego nista ovo je privi zamisle posto sam misleo ni dinar necemo dobiti sledece godina subvencija na hektar. Bez povratnih davanje 30 % 40 % ako ne dobija svako ko investira nego ce se odrediti ko dobija ko ne , to vodi do toga da ko ima na leda napiseno 1 taj dobija ko ima na leda 2 ili 3 napiseno taj ce ostati kratko : moze se jos popraviti ovo ako su voljni da uradi . Drugo da daju subvencija i onome ko radi vise 1000(ili 10000) hektara zemja dali je dobar potez cisto sunjam.:
 
Walela nisi dobro razumel.
podsticaj ne manji od 6000 din + regres za repromaterijal ne manji od 6000 din.
Jedina zamerka ( ili ja nisam zapazio ,na brzinu sam prelistao) je što nisam primetio podsticaje za mehanizaciju .
Kako misle da nepreduje selo bez savremene mehanizacije.
Ovo mi više liči na socijalnu pomoć nego na razvojni zakon.
Jedina dobra stvar je što se neko opametio pa donese zakon koji je trajan a ne uredbu koja važi dva meseca.
Zakon treba doneti valjan pošto je trajan zato pamet u glavu i pošaljite ministarstvu sugestije.Posle nema manjanja.
 
Hvala Talianu na objasnjenju.Zato je dobro da smo tu jedni drugima da razjasnimo nejasnoce.Bar smo u ovome slozni:ppozdrav:
 
Po članu 2 se ipet vraćamo na stare staze

Hoćeš reći po članu 6. Vidim ja da ćemo sad mi mali da izađemo traktorima na ulice. Ipak ovakvih kao što smo ti i ja najviše ima, samo smo nekako tunjavi. Da smo neki ratoborni bukači valjda bismo i imali više pa bi vredelo i taj usrani PIO da uplatimo na ženino ime. Ovako kao nismo orjentisani tržištu. Je, mi naše svinje, bikove ili mleko sve sami kući pojemo i popijemo, tako smo zdravo alavi da nemamo ništa da ponudimo tržištu. Mi se poljoprivredom bavimo umesto pecanja, zato što volemo.::jako_besan::

Члан 6.
Породично пољопривредно газдинство може бити:
1) комерцијално породично пољопривредно газдинство;
2) некомерцијално породично пољопривредно газдинство.
Комерцијално породично пољопривредно газдинство јесте оно пољопривредно газдинство које је тржишно усмерено и које може под условима утврђеним овим законом остварити право на подстицаје.
Некомерцијално породично пољопривредно газдинство јесте оно пољопривредно газдинство које није тржишно усмерено, а чији је носилац корисник пензије остварене по основу пољопривредне производње.
Својство некомерцијалног породичног пољопривредног газдинства утврђује се приликом регистрације, односно обнове регистрације у Регистру.
Министар ближе прописује врсте подстицаја које остварују некомерцијална породична пољопривредна газдинства, у складу са овим законом.


Ovde između redova lepo piše da ćemo za ovaj zakon mi biti nevidljivi i kao takvi biti prepušteni trenutnom raspoloženju aktuelnog i svakog narednog ministra. Dakle, ovim zakonom nismo predviđeni za podsticaje s tim da su ministru date odrešene ruke da nam eventualno da neku vrstu milostinje ako mu se ćefne. Pravićemo mi Petrovića od blata.
 
Poslednja izmena:
7) пољопривредник је носилац или члан породичног пољопривредног газдинства који се искључиво бави пољопривредном производњом;

Član 2
 
I tako i dalje ostajemo hobby poljoprivrednici a to nem a veze što radiš na 30-40kj zemlje i istoviš godišnje 200 tovljenika ::jako_besan::::lose::::lose::::lose::
 
Poljoprivrednici iz opštine B.Topola u nedelju 4-og novembra u domu na vašarištu će se održati rasprava o nacrtu zakona gde će nacrt tumačiti narodni poslanik skupštine republike Srbije Arpad Fremond svi koji smatraju da žele da daju svoj neki doprinos pozvani su rasprava će početi u 09.00 . Na kraju rasprave našu zajedničku odluku ćemo proslediti ministarstvu .
 
Vratiti subvencionisanje kao 2011 u najgorem slucaju .
Ako se vratimo 2010 godine jos bolje uslovi bili , bilo 30 %40% nepovratno sredsvo na mehanizacija,, I bilo subvencija na hektar (seme ,vestak i nafta (plus akcize)) da dodam juce bio Madarskoj 60000forinti to je neki 210 -220 euro /hektar ove godine i ne moraju gorivo Na nisu da kupuju to je za cist ratarsvo moj poznanik radi u firmu zaposlen i dobija subvenciju na zemju za 2012 godine znaci radi u firmu i radi zemlju. Ako je stocar onda plus na hektar(ko bavi stocarsvom dobija na Stoka na kravu na svinju itd novac, plus hektar jos dobija umesto 210 -220 euro veca pare znaci na stoku 2 puta dobija ili veca suma novac na hektar ko kako gleda sad to kolko vise dobija na hektar ko drizi odredeno broj stoka o tome nismo pricali ((( suska se nesto da dobiju za suse od 100 euro do 200 euro)))
 
Poslednja izmena:
Miskovic i njemu slicni su poljoprivrednici,mi im dodjemo nesto kao jebivetri.
Svaka cast za izjavu!

- - - - - - - - - -

Ako da sevratimo 2010 godine bolje 30 %40% nepovratno sredsvo na mehanizacija bolje bilo plus na hektar (seme ,vestak i nafta (plus akcize)) da dodam juce bio Madarskoj 60000forinti to je neki 210 -220 euro /hektar ove godine i ne moraju gorivo Na nisu da kupuju to je za cist ratarsvo Za 2012 godine . Ako je stocar onda plu sna hektar Stoka* hektar onda veca suma ((( suska se nesto da dobiju za suse od 100 euro do 200 euro)))
Dosta konfuzan post,mali nejasan,al valjda je neko razumeo :) al iskreno,meni bi prevod dobro dosao. :)

- - - - - - - - - -

Sve u svemu,nista novo...
Gledaju da nas prevare na sto razlicitije nacine,ali imam samo da kazem da,ukoliko bude subvencija 6000-7000din i ukoliko pomisle da su seljaka opet presli grdno se varaju,jer ce ponovo raditi traktori (protesti) ,a kasnije i motke.
Dosta je bilo zajeba...
Kakva je to pomoc poljoprivredi,gde je tu razvoj,cemu duplo veci budzet za poljoprivredu,cemu sve to? Da bi poljoprivreda prezivela,ili napredovala?
Neka,neka...samo polako...
 
Ma nek bude i tih 7 hiljada, samo da ne dobiju ovi velikasi. A ako oni dobiju, onda da i mi trazimo zemlju po 100-200 eura/ha za uvek, kao sto je bilo za njih. Posteno.
 
Ispostavlja se kao činjenica da izdvajanje iz budžeta za poljoprivredu ne ide ka razvoju.Zar to nije dovoljan pokazatelj u kom pravcu ide poljoprivreda,
Niko ništa veliko ne preduzima i neće se još skoro ništa preduzeti (nema ko) i usled velikog raslojavanja poljoprivrednika.Kad bude onaj sa 533 iz 70-ih godina ušao u Beograd da pregovara sa ministrom može se nešto očekivati.Do tada da nastavimo da mlatimo ovo malo slame što je ostalo ili dok neki Abubekir ne pokupuje zemlju i ne budemo svoj na tuđem.
 
Nazad
Vrh