Jesenje oranje 2012

dekym

Član
Učlanjen(a)
7 Jun 2010
Poruka
788
Lokacija
Novi Sad
Koliko sam se nadao i lepo je islo oranje strnjike , raonici kao u sir ulazili dok capurje i sojistu treba jos kise ... samo je plug klizio 10 cm .. Padavina je bilo 13L/m2 .. 20L fali jos da bi se lepo uradilo
 
Izvezao stajnjak na jednu parcelu 10,5 jutara ...uzorao pola...jedan deo parcele ide fenomenalno, a drugi deo dosta loše ... plužni djon je problem. Sl. godine pravim podrivač
 
Izašao da probam i uzorao 6 kj.Jedna od najlakših parcela .Dubina ,koliko je nakislo.Mislio sam da je pliće ali ima od 25-27 cm.





Imao sam i brojnu publiku.



 
Juče orao 1,2ha kukuruzišta.Do 25cm ide jako lepo preko toga izvaljuje grudve.Nisam slikao jer nije za forum.Kosio je kombajn bez sečke ,a posle je samo zapaljeno.Nije se baš lepo moglo zaorati zbog veličine štapova i dubine oranja.Potrošnja oko 22 litre na tih 1,2ha.Duž 400m ,a brzina traktora oko 8,5km/h.
 
Komso ide to odlicno,kod nas njet tako nesto!
Nego si ti imao dosta goriva da ores ili ti sat lagi?
 
Danas gledam usput jedan džondir 6920 ore sa lemkenom 4 glave i skakuće ko jarac koliko je tvrdo i suvo, strašno drugu jesen za redom oremo po suvom ima da se namenjamo raonika i naštruckamo.
 
Kod nas u ataru se ore na veliko. Palo je dovoljno kiše da se može oranje lepo raditi.
 
Oranje kukuruzišta je počelo juče, ide vrlo lepo, bilo je taman dosta kiše.
 
da trebalo bi jos jedno od 15 do20 L kise, i onda ce se mozda orati idealno, ali i to je diskutabilno..
 
Bar još 20 litara kiše i verujem da bi se zemlja rasipala samo tako,

2q9dmj5.jpg
 
Kod mene oranje ide jako lako kao 2009,samo se rasipa,strnjiku nisam ugario i bolje se ore nego ugar i rasipa se kao sljunak,zadovoljan sam jel sa prosecno potrosio 11l nafte po 1kj,nemam snimak ali bice slika.
 
Nerazumijem zašto palite strnjake, kukuruzišta .... imate dobre plugove za zaranje mase ,a uništavate mikro organizme i tako smanjujete količinu humusa u tlu , a i baca se jedan dio dušika . Kod nas će doći sad zakon tko pali njive izgubiti će pravo na poticaje možda trajno.
 
Kod nas palio ne palio isto ti se vata jer od kada se malo boje poljočuvara samo upale i beže i gori sve redom. Više ima izgorelog od kada ima poljočuvara jer je pre onaj koji hoće da pali obrazdio njivu i bio prisutan kod njiva ne izgori, ovako samo upale jedan kraj njive i bežanija.
 
Nazad
Vrh