Automatizacija ZMAJ kombajna

@Dukej
Pa tako sam i ja mislio mada se obrtaj doba ne steluje za svaku parcelu posebno....
 
Tako sam i ja mislio ob. vitla nisu bitni , i moj otac kao i stric podrzavaju ovu cinjenicu...mada kao sto rece, uredjaj bi trebalo raditi po narudzbini ili mozda da se odrade par modela pa da svako izabere sta mu je najmilije.
Pa da moze i prekidac na grlu, to bi teorijski bila mozda najpogodnija varijanta,ali... ne znam koliko ce to biti dugotrajno s'obzirom da univerzalni prekidaci nisu predvidjeni za takvo nesto, nisu hermeticki zatvoreni pa u slucaju kise ili pranja kombajna ulazi voda i posle nedelju dana pocinje da oxidira i to je to.Zato smatram da je senzor daleko bolja varijanta od prekidaca...

Hm ne znam mozda deluje primamljivo ovo sa procentima, ali sto bi komplikovao stvar?
Vecina kombajnera bi ondah morala nositi po jedan mali digitron kako bi izracunali obrtaje , dok ovako lepo nastelujes i ne razmisljas
 
Ovo sa digitronom mi nije baš jasno. Mislim da nema potrebe za tim. Elektronika će brojati broj obrtaja bez obzira koliki je. Ukoliko u kratkom vremenskom intervalu taj broj padne za određeni procenat (npr. 25% - ovo lupam sad ali nek posluži samo za primer) elektronika će dati signal za alarm. I pri tom kombajner nema ništa da upisuje i računa. Znači elektroniku ne zanima koliki je apsolutni broj obrtaja (ona će to brojati koliko god da jeste), bitno joj je da ako u sledećoj sekundi taj broj obrtaja bude manji za 25% da alarmira ( N(t-1s)<75%N(t) sledi alarm ). Na tom principu rade senzori promene svetla u alarmnim sistemima pa sistem funkcionioše bez obzira na količinu spoljnog svetla (naravno dok ga ima). Slično je i za kapacitivne senzore itd.
 
Ili ovako:
Kad ti nastelujes obrtaj doba stiskom na taster kazes elektroniki da mu je to nominalna vrednost obrtaja doba i ako kontrolisana vrednost opadne za npr 10% da alarmira
 
Moze i tako, jedino sto ce ondah morati da se u kompjuter ubace 2 podatka: nominalna vrednost obrtaja i procenat ,
a ovako samo jedan: obrtaji

N(t-1s)<75%N(t) sledi alarm
Ovo se ne moze upotrebiti.Primer: ako su ob doba pali alarm se ukljucuje, posle cega ide uporedjivanje malih obrtaja (ob. zagusenja) sa -> X%*ob. zagusenja iz cega sledi da je situacija pod kontrolom pa se alarm iskljucuje

Ja idem na ideju sto prostije to bolje, da projekat bude sto laksiji za razumevanje i rukovanje

Ali u ovom slucaju stvarno ne znam koja je najbolja varijanta,
sto je procenat bolji?
 
Ma jok! Procenat je programiran i stalan! A taster bi trebao da sluzi kompjuteru za komandu: Uzmi aktuelan br obrt. za nominalan! Nista prostije!
 
Čekaj, ja se u programiranje ne razumem ali sam gotovo siguran da može da se isprogramira tako da ako se alarm aktivira da onda dalje ne upoređuje obrtaje sa t-1s ili da se posle aktivacije alarma broj obrtaja upoređuje sa onim pre alarma ( u jedan registar se upisuje broj obrtaja ako nije nastupio alarm, ako jeste onda se ne upisuje novi broj obrtaja već ostaje stari sa kojim se poredi tekući broj obrtaja).
 
ili neki potenciometar da se ubaci pa da se na njemu steluje gornja donja granica alarmiranja,znaci smanjis dob na 700 i alarm se upali,na potenciometru polako smanjis dok se alarm neugasi i tu stelujes osetljivost ili pad obrtaja,taj sistem poseduju Fahr kombaji u varijanti elevatora,turbine povratne mase i cini mi se za slamotrese,ima tri crvene lampice i ispod lampica potenciometri
 
ovo sa cuvanjem podataka pre alarma je :D ideja
ili neki potenciometar da se ubaci pa da se na njemu steluje gornja donja granica alarmiranja,znaci smanjis dob na 700 i alarm se upali,na potenciometru polako smanjis dok se alarm neugasi i tu stelujes osetljivost ili pad obrtaja,taj sistem poseduju Fahr kombaji u varijanti elevatora,turbine povratne mase i cini mi se za slamotrese,ima tri crvene lampice i ispod lampica potenciometri
potenciometre tj. analognu elektroniku ne bi da ubacujem , mnogo lepse i bolje se radi sa digitalnom
 
Neka ni lampasi nisu losi :cool:

@dukej
Sta ako se obrtaji doba smanjuju postepeno tako da X%*N(t) nije manje od N(t-1)?
Jedna od resenja bi bila sa tasterom sto je mityoo predlozio , ali to unosi dodatan taster sa cime se ja bas i ne slazem :nono:

Iz mojeg ugla procenat samo donosi poteskoce i unosi dodatne greske, nista korisno...

Sto je procenat bolji? Samo zato sto se koristi i kod drugih uredjaja?
 
He, he, ja sam pre par godina dao dva špeditera lampaša samo da ih više ne gledam. Mislim da su samo kutije iskorišćene za ogrev... :haha:

@mariusb007

Ne tvrdim ja da je procenat bolji jer ne znam. Meni je ova tema jako interesantna jer volim kad se nešto stvara novo, i zato tu i predlažem ono što mi padne na pamet a koje opet ne mora biti dobro... Procenat sam predložio jer u tom slučaju nema nikakvog unosa od strane kombajnera, tj. da korišćenje ovog uređaja bude što jednostavnije. Idealno bi bilo da kombajner koristi samo on/off prekidač.
 
Za dob nema potrebe stavljati alarm, kad dob zaguši to bi i gluv primetio. Treba staviti alarm na osovinu slamotresa, povratne i ovršene mase i to je sasvim dovoljno, jednostavno i da nebude skupo a lako za montažu. ::svaka cast::
 
Postovanje, i pozdrav svim ucesnicima ove zanimljive teme!

Procitao sam je u potpunosti, i necu biti prvi koje ce pohvaliti i reci da je citava zamisao jako interesantna i da bi imala upotrebnu vrednost u praksi.
Imam osnovna elektrotehnicka znanja, a bavim se poljoprivredom i "sluzim" se jednim zmajem 141, sto mu dodje stariji brat 142-ki..
Dobri predlozi, dosta ideja.
Mogu primetiti da su dosadasnji prihvaceni parametri za pracenje uglavnom usmereni na funkcionalost i pracenje pravilnog rada odredjenih sklopova sto je sve bez sumnje potrebno!
Dodao bi neka svoja zapazanja.
Na pocetku diskusije je pomenuta mogucnost kontrole sita. Rekao bi da je to vrlo bitna opcija. Svestan sam takodje da to nije bas lako izvodljivo, ali sve dobre stvari nisu uglavnom lako dostupne. Znaci po mom misljenju to bi uredjaj morao imati, jer od podesenosti tog segmenta jako zavisi kvalitet rada i rastur koji svaki pa i najnoviji kombajn pravi.
Uvrsticu jos jednu kontrolu kao predlog. Servo kontrola zazora izmedju doba i podbubnja. Objasnicu u nastavku.

Sada bi spomenuo nove detalje. Kvalitet i rastur.
Pod "kvalitetom" mislim na stepen ovrsenosti zrna i prisustvo primesa - slame i pleve, kao i na lom! Rastur je kolicina zrna koja ostane ne skupljena, rasuta po parceli. Naravno i potroseno vreme da se odredjena povrsina tako kvalitetno ovrse, ali je to ovde manje bitno kada su zmajevi u pitanju..
Mislim da su to najvazniji parametri kojima se najbolje definise valjanost vrsidbe! Dosadasnji predlozi ne ukazuju na njih, a elektronika koja je sama po sebi osetljiva komplikacija kada su radne masine u pitanju bi kada je vec tu po meni trebala pomoci da obavljeni rad bude sto bolji i produktivniji.
Koja (ne)podesenost kombajna najvise utice na "kvalitet" i rastur.

Sve spomenuto vec naravno, ali i jos nesto. Kao prvo, zazor doba i podbubnja-korpe! Jako bitno podesavanje, koje tokom dana valja stalno pratiti i menjati u zavisnosti od uslova - vlaznosti zrna i slame. Velik zazor daje neovrseno klasje i zrno u plevi, a suvise mali-lom zrna. Dalje, zatvorenost sita. Suvise otvorena sita uzrokuju prljav rad i mnogo pleve i slame u prikolici, a previse zatvorena lom i povecan rastur. Lom u ovom slucaju nastaje zbog ponovnog vracanje dela vec ovrsenog zrna do doba na ponovnu "obradu" putem elevatora neovrsenog zrna.
Rastur moze nastati na hederu kombajna, uglavnom najveci krivac vec spomenuto vitlo i njegova ne podesena brzina okretanja. Posebno izrazeno na primer u zetvi soje! Ovaj deo rasturenog zrna je iz iskustva manji nego onaj koji nastaje na "repu" iz vec gore opisanih situacija. Kada je izrada uredjaja u pitanju, mislim da je jako komplikovano napraviti nesto sto bi merilo rastur hedera, zbog dimenzija, a taj "prednji" rastur je i ovako dosta manji nego onaj "zadnji", te je zakljucak da se treba usmeriti na pracenje rastura na repu koji je najidikativniji za kvaitetnu vrsidbu.
Iz ove price sledi da bi automatika trebala da ima mogucnost pracenja kvaliteta ovrsenog zrna i rastura na repu, a kao "alati" za popravljenje ovih rezultata bi trebali da sluze senzori za pracenje zazora dob-podbubanj i otvorenost sita (gornjeg i donjeg), kao i direktna kontrola ovih vrednosti putem serva.

Ja ne bi iskljucio merac obrtaja doba. Zasto? Tacno je da vec postoji mehanicka varijanta putem sajle i obrtomera, ali je poznato i vec pomenuto da su to vrlo osetljivi mehanicki delovi, koji najcesce ne rade, a stalno i precizno pracenje ovog obrtaja moze iskusnom kombajneru mnogo da kaze.

Kada je vlagomer u pitanju, mislim da je to previse komplikovana i zahtevna opcija koja bi ako je precizna i validna drasticno podigla cenu uredjaja. Postoje na trzistu kod nas prenosni vlagomeri pogodni za parcelu od 400 Eur, pa navise..

Dakle sta ja predlazem:

1. Pracenje obrtaja doba - vec solidno razradjeno
2. Pracenje obrtaja osovina slamotresa (moguc cest lom,pucanje kaisa a otezano zapazanje iz kabine. Za posledicu ima punjenje i nabijanje pokosene slame u unutrasnjosti kombajna, sto je teska okolnost)
3. Pracenje zazora dob-podbbubanj
4. Pracenje otvorenosti sita (gornjeg i donjeg)
5. Senzor za kontrolu rastura ("zadnjeg")
6. Senzor za kontrolu loma (ne znam koliko je izvodljiv, ali bi mnogo znacio)
7. Pracenje obrtaja osovine ulaznog grla
8. Pracenje obrtaja vitla
9. Servo podesavanje zazora dob-podbubanj
10. Servo podesavanje otvorneosti sita (gornjeg i donjeg)
11. Opcino-pracenje obrtanja elevatora
12. Opcino-hektometar
13. Opcino-broj obrtaja motora

Mnogo toga za pracenje i podesavanje, ali tako je. Kombajni su kompleksne masine, a dobar kombajner mora sve to da ima u vidu, da ima volje da podesava po ogromnoj vrucini, i da zna sta cime dobija ili gubi. Ovakav uredjaj bi u mnogome olaksao rad, i ucinio nase zmajeve pouzdanijim.
Nadam se da sam bar malo pomogao. odvojio sam nesto vremena, bas me je sve ovo zainteresovalo. Moguce je da sam nesto i propustio. ako se setim napisacu. Raspolozen sam da pomognem.
Pozdrav!
 
ruku na srce alarmiranje obrtaja doba nije nimalo losa stvar,npr....radis soju cepas po varijatoru i naprimer vrsis gorstaka koji je veoma zeznut za vrsenje,obrtaj doba npr.600 bez opterecenja,uteras ga u njivu i obicno kad dodje masa spadne za 50 ili 550 obrtaja,ako malo brze teras pocece i na 500 a to vec nije dobro ni za kajs dob-biter a mozda padne i veci kvar,a posto je nezgodno da svaki sekund buljis u obrtomer koji se nalazi na losem polozaju veoma je lako zagusiti zmaja,naime alarm bi trebao naprimer ako je radni obrtaj 600 ili 550 da alarm reaguje na otprilike 400 i ako si brz na kvacilu ili po potrebi iskljuciti heder ( grlo )da spreci dotok mase da se kombaj oslobodi vec postojece mase taj je prosao pustis kvacilo i peglas dalje,a ako se zagusi svi vi koji terate zmaja znate vrlo dobro koliko treba vremena da se odgusi,meni je jednom trebalo i citav sat,moro sam celu korpu otpustiti jer je ambrozija bila vislja od samog kombaja, e sad na kolegi je samo kako da napravi da kada radis na 600 alarmira na 400 ili 950 pa da alarmira na 700 itd......
 
samo vas citam!! ali odakle smes da iskljucis heder samo kvacilo inace ti ostane pun mase pa ni djavo ga nece pokrenuti!! svi ste upravu imate dobre ideje danger ::svaka cast::
 
ko kaze da nesmes da isklucis heder,vidim koliko imas iskustva,ako vidis da ce da se zagusi na obrtomeru i da je pred samo zagusenje,zaustavis kombaj na kvacilu a heder ne uskljucis taj je kombaj 90% vec zagusio narocito ako je u pitanju neka prljavija njiva,janisam rekao da se iskljuci vrsalica vec grlo i heder jer na taj nacin sprecavac dalji ulaz mase u bubanj,sacekas da se kombaj oslobodi mase i postigne radni obrtaj i zatim lagano ukljucujes heder sacekas sekund da proguta i to iz hedera i grla kvacilo brzina i gas dalje,sta tu ima nejasno majstore,ja sam se rodio na kombaju,godisnje radim oko 600 jutara vrsenja svih kultura i nisam nikad zagusio kombaj u hederu i grlu,ko je kombajner i majstor zna o cemu pisem :cao:
 
ma odakle meni iskustvo kao tvoje vec mislimda kad iskljuci heder stane i grlo?? kod mog JD-a mislim da je tako doduse neznam ne zaustavljam po njivi heder samo kad praznim bunker jer da ga zaglavim sa ovim hederom od sad mogu samo ako iem ko lud inace ima 4 brzine idem drugom a heder je 340cm spoljna grlo 108cm a na njega ide kosa od preko 400cm!!picim kroz atar sa njim ko lud nema mi ravnog ovde!! :off_topic: izvinite danger cenim te jako kao iskusnog i dobrog vozaca kako i mislim da si!!
 
Nazad
Vrh