Automatizacija ZMAJ kombajna

Mislim da imam termo prekidač na 24v.Pošalji mi tvoj broj telefona u p.p da ti sutra slikam i pošaljem na Viber.
 
Kao i svaki prekidač, ne zavisi mnogo od napona, tj. samo da nije veliki, a ovi za vozila, nije bitno 12 ili 24V, samo treba obratiti pažnju na struju (koliko Ampera podnosi) ili staviti relej kao kod mene na kombajnu, jer sirena vuče i preko 5A.
 
Pominjali ste merace rastura na stranim kombajnima,ja to u praksi nemam prilike ovde da vidim,jel moze neko ko zna da objasni na kom principu to uopste radi,jer ja iskreno mislim da je ne moguce ni da detektuje rastur a jos manje da ga meri,verujem da gresim ali dok ne cujem i dalje ne verujem.:sta:
 
Postoje senzori koji to vrhunski odrađuju bez greške.

Kolega je na fahru 1302 imao (ako sam ga dobro razumio) neki "mehanički" senzor koji je visio na kraju sita al on je to iz nekog razloga izvadio i više nije vraćao. Kaže da je pokazivalo točno čim ima preliva preko sita, nema greške odmah pokazuje i mislim da je palilo neki alarm ako pređe neku određenu vrijednost. Ako on laže, lažem i ja al u kabini dan danas stoji tvornički "monitor" s kazaljkama i lampicama. Znam da je imao senzor ako je sječka stala ili se slamotresi zaštopali, senzor okretanja osovine povratne mase, senzor elevatora zrna. Kombajn 1979.g. samo što je on to nažalost sve poskidao jer "to nema nikakvu funkciju"...

Ne razumijem se kako točno radi al eto, navodno je taj stari sistem radio a gdje da ne rade ovi noviji?
 
Iza sita na kraju sa obadve strane ima postaveljena dva senzora u obliu pločica koji "slušaju" lupkanje zrna po njima, tako po intenzitetu-količini zrna koje padaju po njima pokazuje u kabini na monitoru, ili na mehaničkoj skali rastur.
A ovo za praćenje osovina je radilo na principu magneta i indukcionih senzora, isto kao i najsavremenije mašine danas, samo su sada senzori i displeji više našminkani :osmeh:.
 
Za pracenje bilo koje osovine je prosto,ali me interesuje kako ce da prati lupkanje zrna na primer piezo senzor kad preko njega mora da ide i pleva a i ona stvara vibracije/sumove/
 
Pa u suštini to jeste piezo element, pa ide NF poačalo, pa filter sa potenciometrom na kome se podešava osetljivost alarma :osmeh:.
Senzor je postavljen vodoravno iza dela za separaciju, na kojoj je vazdušna struja usmerena na gore, pa na njega nepada mnogo pleve, koja preleti jer je lakša. Pleva pravi male vibracije u odnosu na zrna, pa se tako putem filtera podesi na kojoj visini će se uključiti alarm.
 
Ok,shvatio sam,i iskreno ne svidja mi se to jer sigurno ne radi idealno,ustvari mozda radi ali samo prve 2-3 godine dok je kombajn nov.
 
Nazad
Vrh