Automatizacija ZMAJ kombajna

mariusb007

Član
Učlanjen(a)
13 Maj 2009
Poruka
82
Lokacija
Seleus(opstina Alibunar)
pozdrav

Nedavno poceo sam jedan projekat za zmaj 142 ,naime radi se o delimicnoj elektronskoj automatizaciji kombajna.
Projekat se sastoji iz jednog modula koji ce proveravati broj obrtaja raznih osovina (tacnije ukoliko dodje do kvara (ispao lanac/kajs) modul ce ispisati kvar na displayu i pocece da pisti) i oko 10'tak senzora koji ce vrsiti razna merenja.

Modul se sastoji iz:
-display'a (2x16 karaktera/slova) koji ce prikazati greske
-jedne zvucne signalizacije
-dugmica za podesavanje parametara

Posto se ja ne bavim poljoprivredom ne znam tacno sta bi sve trebalo da proverava ovaj moj modul(koje osovine), koncept sam uzeo od mog oca koji mi rece sta ga muci ...

Zanimalo bi me sta bi po vama , koje bi sve osovine trebalo da se provere?
 
znaci samo ovih pet parametara su najkriticniji?
deluje mi malo ovo s'obzirom da na kombajne iz inostranstva imaju maltene na svakoj osovini po jedan senzor

sta bi jos moglo tu da se dodaje a da bude korisno?

pored broja obrtaja osovina, mogu proveriti i ostale velicine
tipa kolicina zrna u bunkeru i slicno
 
E ovo ti je odlična ideja, već duže vreme se nosim sa idejom da bi trebalo da zmaj kombajn ima neke uređaje koji bi olakšali rad(kad se već nema para za nove strance). Vidi ovako, sve što je rekao todor, samo bih akcenat stavio na prosipanje zrna, plus bih dodao neki uređaj za štelovanje sita(znači otvaranje i zatvaranje) iz kabine(imam par nejasnih ideja za ovo štelovanje), naravno količina u bunkeru, i tu bih stavio uređaj za merenje vlage, pa kad je pun bunker on da pokaže prosečnu vlagu u celoj masi(što bi ujedno bilo i najtačnije merenje, a ne ono kad se meri vlaga na kantaru, pa kradu gde stignu).
Ne bi bilo loše da se postavi par jeftinijih kamera koje bi "posmatrale" neka kritična mesta. Ako ti treba pomoć , slobodno pitaj. Pozdrav
 
samo ozbiljne ideje ,
oni koji nemaju sta reci molio bih da se susdrze

Farmer II
zahvaljujem na predlozima ,merenje vlage je malo komplikovanije tako da ovo ispada,stelovanje sita iz kabine deluje dosta zanimljivo ali ja ne bih znao kako bi to trebalo da se izvede.Bilo bi dobro kad bi malo razjasnio tu svoju ideju uz par slicica
Moj koncept onako abstraktno, jedan hidraulicni cilindar koji ce vrsiti akciju guranje/otpustanje + jedan elektricni ventil , i sad sve to ce biti komandovano od strane modula uz pomoc 2 dugmica
 
Potrebno je pratiti elevator zrna, elevator povratne mase, slamotrese ali tu nije bitan broj obrtaja nego samo dali se vrti ili ne! Naravno pored navedenih stavki u prethodnim postovima!
 
mariusb007 je napisao(la):
samo ozbiljne ideje ,
oni koji nemaju sta reci molio bih da se susdrze

Pa alkometar je jako ozbiljna ideja.
Znaš li ti koliko se nesreća desilo sa kombajnima upravo zato što kombajneri nisu bili trezni?

A i frižider je odlična ideja, jer da si makar samo jedom u sred jula kombajnirao znao bi koliko je gadna vruća voda, ili sok. O pivu da ne pričam.
 
kao sto je neko reko netreba zanemariti obrtaj vitla,to je veoma bitna stavka da se prati rad za vreme vrsidbe jer bez toga uterati zmaja u njivu je veoma tesko,po meni je prece obrtaj vitla nego doba,elevatora,slamotresa,vetra itd.....jer sve ovo navedeno je manje bitno za rad nego vitlo................... ::svaka cast::
 
Dobra ideja ::svaka cast:: ommah na pocetku trebas odluciti oce uredjaj sluziti samo za indikaciju (prost uredjaj) ili
mariusb007 je napisao(la):
Moj koncept onako abstraktno, jedan hidraulicni cilindar koji ce vrsiti akciju guranje/otpustanje + jedan elektricni ventil , i sad sve to ce biti komandovano od strane modula uz pomoc 2 dugmica
ili servo sistem.
U slucaju komplexnijeg uredjaja merenje vlage je lako uraditi.
Kod radnih masina displejcic smeta!za indikaciju smetnje/kvara se MORA koristiti indikacija sa jakim svetlom pod simbolom problematicnog elementa (letno doba sunce bljesti).
Multifunkcijske komande na radnim masinama su su izazvale i udese!
Znaci pic_ove portove ces trebati upotrebiti za komandu konkretnih elemenata.
Za konstrukciju ovakvih uredjaja trebas celu kampanju provesti na kombajnima,tada ces imati uvid u prave probleme rangiranje istih i nacine reagovanja.
Ovo ti pisem sa 35g rada na automatici i vise uradjenih resenja. :ppozdrav:
 
ne nego je blokirao kad je video koliko su pijani pa od svog pištanja se pokvario dok ga nisu isčupali napolje
 
ivanhoe je napisao(la):
Dobra ideja ::svaka cast:: ommah na pocetku trebas odluciti oce uredjaj sluziti samo za indikaciju (prost uredjaj) ili
mariusb007 je napisao(la):
Moj koncept onako abstraktno, jedan hidraulicni cilindar koji ce vrsiti akciju guranje/otpustanje + jedan elektricni ventil , i sad sve to ce biti komandovano od strane modula uz pomoc 2 dugmica
ili servo sistem.
U slucaju komplexnijeg uredjaja merenje vlage je lako uraditi.
Kod radnih masina displejcic smeta!za indikaciju smetnje/kvara se MORA koristiti indikacija sa jakim svetlom pod simbolom problematicnog elementa (letno doba sunce bljesti).
::namigivanje::
sto mislis da display nije pogodan za takvo nesto? sakricemo ga negde gde sunce ne udara pa je problem resen uostalom ovi noviji kombajni poseduju displeje....

za pocetak planiram izvrsiti samo mernu varijantu, potom videcemo ako finansije budu dozvoljivale dalja istrazivanja , preci cu i na servo sisteme ...
i sta podrazumevas pod prost uredjaj? ovaj moj sto planiram raditi nije nimalo naivan...

aj molim te pojasni kao se meri vlaga? i kako bi ti odradio to merenje?

danas mi stigli senzori (2 komada za probu),e sad problem je kako i gde ih namontirati :sta:
 
Sve je to lepo.
Ideja je dobra i svaka čast na entuzijazmu.

Zato lepo napiši nešto u svoj profil da bar znamo ko si.
:cao:
 
mariusb007 je napisao(la):
sto mislis da display nije pogodan za takvo nesto?
Kontraproduktivan.Da bi se ocitao,paznju sa rada treba prebaciti na njega.
mariusb007 je napisao(la):
noviji kombajni poseduju displeje....
Na kojima se kontrolisu parametri pred pocetak kosenja,i ponekad uzput baci pogled.Kad se pojavi alarm tad se mora odmah saznati sta je izazvalo a slova visine~5mm
-display'a (2x16 karaktera/slova) koji ce prikazati greske
to nepruza.
mariusb007 je napisao(la):
i sta podrazumevas pod prost uredjaj? ovaj moj sto planiram raditi nije nimalo naivan...
Nigde nisam napisao "naivan" ,a ako vec radis automatiku to su osnovni pojmovi
mariusb007 je napisao(la):
aj molim te pojasni kao se meri vlaga? i kako bi ti odradio to merenje?
Opet smo kod osnovnh pojmova.Cer mi je u 7.razredu na tehnickom pravila osnovni "aparat"
No sarkazam nastranu iako je bunker Faradejev kavez zbog povremenih dalekovoda od cak 380KV merio bih periodicno sa Fuzorkovanja83,3Hz (sredina osnovne F i 1.harmonika mreze)rezultat dodatno izveo na velikom 7segment led pokazivacu.
 
@ mariusb007

E prijatelju posto si na 12 km od mene mozes doci da probas na mom kombajnu! :ppozdrav: Salim se! Ako ti nesto treba doci da pogledas i na konsultacije!! :D
 
mityoo je napisao(la):
Ma nije moguce! Klinci 7 razred osnovne skole prave vlagomer?
Prave indikator padanja kise.
U teoretskom delu je objasnjeno da je to princip merenja vlage
 
Nazad
Vrh