Bolesti paradajza u plastenicima

@ DaVinci

Po simptomima koje si naveo to se naziva "RAK STABLA".
Napada koren i nadzemni deo stabla. Sive je boje.
Parazit prodire u biljku preko korena.
Glavni uzrocnik je zarazeno zemljiste.
Po zavrsetku sezone iz plastenika treba izbaciti sve biljne ostatke.
Ovaj parazit napada biljku na temperaturama do 30 c. Preko tog, sirenje bolesti prestaje.
Dezinfekciju zemljista pre sadnje treba odraditi sa BENOMILOM. U svaki jamic nasuti 1,5 dl rastvora.
Sada ti preostaje da probas sa Ronilanom ili Sumilexom.
 
Pozdrav. Evo nekoliko slika na kojima se vidi da nesto nije u redu sa biljkom ali neznam sta. Mozda ste imali slicnih problema po molim za savet kako da popravim stanje. Prvi problem je sa stablima na kojima su listovi zakrzljali i krti a drugi je na biljkama gde se vrhovi po mom misljenju preterano uvijaju.
 
Nedostatak kalcijuma odrazava se kroz zakrzljalost biljke, listova.
Sto moze biti uzrok prevelika kiselost zemljista.
Na uvijanje gornjih listova utice velika temperatura u plastenicima.
Sto znaci da treba sto vise provetravati plastenik.

Dali ima nekih promena u tipu fleka na listu, ozegotina?
Bez slika tesko je reci, jer ima vise opcija.
 
Problem sa uvijanjem listova
2e3zz2a.jpg
 
Ovo izgleda herbicidno dejstvo karpina (ili nekog drugog srestva), prestani da koristis pumpicu i pocni da koristis neku posudu i namaci cvetove
 
uskoro slike ,.... nemam kabal usb ;(

spasao sam ga bukvalno bez ikakvih preparata , nagrnuo sam svaki paradajz sa jos dosta zemlje ,dobro zalio i PARADAJZ je pustio nov korenov sistem u gornjem delu biljke ....
 
Imam jedno pitanje,dali je biljka u plasteniku zasticenija nego na otvorenom,mislim od raznih bolesti,ili je mozda obrnut slucaj.Ja se nebavim plastenocima pa neznam.
 
Da, jeste zasticenija u plastenicima.
Ali nije pravilo.
Nekada vise oboljeva u zasticenom nego na otvorenom.
Sve zavisi od sorte i vremenskih uslova.
 
Divim se vašim paradajizima, moji su tako mali kao bebe naspram vaših.
Najpre da nagovestim da ja nastojim da uzgajam bez hemije.

Primetila sam zadnjih par dana da mi listovi žute.
Čitala sam po netu i tražila uzrok, negde vidim da uzrok može biti manjak vlage u vazduhu, a negde da je nedostatak magnezijuma, a negde vidim da je crna pegavost.
Sad ne znam - zalivam ga svaki dan ( s tim da zemlja slabije propušta vodu ), e jedino žto nisam znala da treba uključivat bar na minutu više puta u toku dana prskalicu u palsteniku.

Pošto je meni ovo prva godina da nešto pokušavam uzgojiti u plasteniku ( mada moglo bi se reći uopšte jer prošla godina je sama po sebi bila promašaj zbog obilnih kiša) mislim da je najpametnije da pitam stručnije ljude od mene za savet.


zutilolista3-1.jpg


zutilolista-1.jpg


zutilolista2-1.jpg

Slike su malo mutne, nadam se da ćete uspet videt.
 
Tesko da mozete nesto uciniti bez hemije.
Ako se odlucite za hemiju, najbolje resenje je Antrakol, Qvadris, Curzate,
Imate li plodova na biljci, u kojoj je fazi razvica?
 
Da nije preterano to svakodnevno zalivanje, kad je malčirano nema šanse da mu treba vode svaki dan naročito na ovakvim temperaturama. Možda je ostala hladna zemlja ispod malča, ne bi bilo loše da izmeriš temperaturu zemlje. Nepovoljni uslovi oslabe biljku i učine je podložnijom bolestima pa treba razmisliti u tom pravcu.
 
Hvala vam.

Postavim ponovo slike da se jasnije vide.

Ima plodova, još su sitni al postoje.

Biljka nije velika kao kad se koristi hemija, al ja sam za sad zadovoljna i sa ovom veličinom.

Rado poslušam i vas dzionik, al ne znam kako da izmerim temperaturu zemljišta.

Photo-0022.jpg


ponovooooo.jpg


ponovo.jpg


ponovoo.jpg


ponovoooo.jpg
 
Gospodjo, slobodno zasencite plastenik.
Ako ste u mogucnosti, sa mrezom ( od rasel pletiva), takozvanom protivgradnom,
ili cetkom okrecite plastenik. Tako cete smanjiti visoke temperature u plasteniku, a tim ce
i vlaznost vazduha biti zadovoljavajuca.
Niukom slucaju nemojte biljku kvasiti vodom, jer ce to doneti dodatne probleme.
Vidim da imate podlogu u plasteniku.
Pristalica sam klasicnog gajenja ( malo staromodnijeg) na goloj zemlji.
Svaka biljka hoce da se ceprka oko nje. :osmeh:
 
Tesko da mozete nesto uciniti bez hemije.
Ako se odlucite za hemiju, najbolje resenje je Antrakol, Qvadris, Curzate,
Imate li plodova na biljci, u kojoj je fazi razvica?

Zalevala sam koren kantom sa ružom samo sam ružu skinula.

A prskalicu nisam ukljućivala već sam spomenula da sam pročitala da je treba uključivati u toku dana zbog podizanja vlage u vazduhu.

Postovana Dano,

I naravno Radomil Wg-65, i naravno zalivanje sa ekstratom od koprive (na 1 kg kopriva 10 lit. vode- cekaj 10 dana da se dobro "usmrdi",odnosno provri i spadne pena pa onaj sok procedi i mesaj ga u odnosu 1 l soka koprive i 3 lit.vode..kao rukom odneseno...).imao sam istu pricu ,na 2-3 biljke ,ali na otvorenom...Zalivam ga svakodnevno i povratio je i boju i napreduje...ali morao sam malo Radomil, Antrkol dok nije postao jak ....Paradajz je povrce cudnovato...oporavlja se nevidjeno..osim...:haha:Ja se ovim "hobijem" bavim amaterski i iskljucivo za moju kucu (1 litar soka pijem dnevno x 365 dana i to iskljucivo po prepuruci lekara,znaci iz zdravstvenih razloga) ...ali sve radim po pravilu...kap po kap, zastita,zalamanje. prehrana itd... poslacu slike kako sada to izgleda na otvorenom.. i
Pozdrav Misa D_fiskal
 
Nazad
Vrh