Bolesti paradajza u plastenicima

Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

cisar_yu je napisao(la):
Zasadio sam paradajz u plasteniku posle svake oplodnje cveta isti se susi i opdne molim za pomoc
pocetnik sam u svemu ovome. Hvala unapred. Sasa:
pozdrav za tebe sasa ali ako si procitao upustava na forumu bilo bi reda da se prestavis ko si,sta radis,gde zivis,cime se bavis pa onda da dodjes da ti pomognemo
a sto se tice oplodnje moras da obratis paznju na par veoma bitnih stvari
1.temperatura u plasteniku ne sme biti ispod 15 a ne veca od 27 stepeni
2.paradajiz mora da bude zaliven uvek pre oplodjavanja
3.namakanje cveta mora biti samo jednom nikako vise puta
4.oplodjavanje vrsiti svaki 4-5 dan bez preskakanja
ako se predrzavas ovih pravila ne bih trebo da imas problema naj bolje uslika pa okaci slike da pogledamo moze da bude i neka bolest
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

cisar_yu je napisao(la):
Zasadio sam paradajz u plasteniku posle svake oplodnje cveta isti se susi i opdne molim za pomoc
pocetnik sam u svemu ovome. Hvala unapred. Sasa:
Vegetacioni period paradajza traje 90 -150 dana. Paradajz ima dubok korenov sistem u zemljištima dobrih fizičkih svojstava i povoljne vlažnosti (1,5 m ) . Maksimalnu dubinu dostiže oko 60 dana posle rasđivanja .Biljka paradajza cveta počev odozdo pa naviše prema vrhu . Navodnjavanje paradjza prilagođava se nameni plodova, tj. , da li se koristi za salatu ili pastu. Najveći prinos paradajza za salatu postiže se čestim zalivanjima malim količinama vode , dok se u proizvodnji paradajza za industrijsku preradu i mehanizovanu berbu primenjuju obilna i ređa zalivanja u podesnim rokovima , a poslednje zalivanje obavlja se znatno pre berbe.
Prema nedostatku lako pristupačne vode u zemljištu paradajz je najosetljiviji za vreme i neposredno posle rasđivanja , u vreme cvetanja (prouzrokuje opadanje cvetova) i u vreme obrazovanja plodova.
Suvišnim navodnjavanjem u periodu cvetanja , povećava se opadanje cvetova i smanjuje zametanje plodova.Prekomerni vegetativni porast biljaka i odlaganje sazrevanja. - Najveće količine vode troši iz aktivne rizosfere 50-70 cm usporava porast kada se utroši 60% pristupačne vode što odgovara vlažnosti od 80 % PVK - iako je razvijen koren , slabe je usisne moći , i zahteva povišenu vlažnost zemljišta - vodni stres najviše umanjuje prinose u fazama primanja rasada , i u porastu plodova - ukupne potrebe posle rasađivanja su 400-600 mmu
- prosečna dnevna potrošnja je 3,6-4,5 mm a max. 8 mm/dan - Proizvodi se iz rasada ( za zalivanje se uspešno može primenjivati zalivni režim prema spoljašnjim promenamana biljkama-kada lišće dobije tamnozelenu boju
- prvo zalivanje zajedno sa rasđivanjem
- drugo 3-5 dana sa popunjavanjem praznih mesta - norme su do 30 mm u zavisnosti od predzalivne vlažnosti zemljišta - posle primanja rasada ne zalivati 10-15 dana radi što boljeg ukorenjavanja biljaka
- vegetaciona zalivanja su po turnusima u modificiranom obliku - do pojave prvih plodova turnus je 8-12 dana a kasnije svakih 5-10 dana . Kod sorata sa višekratnom berbom u periodu berbe plodova zalivanje se obavlja posle svake berbe
TEHNIČKI MINIMUM DO POJAVE PRVIH PLODOVA JE 70% , KASNIJE 80 % PVK DO DUBINE 50-70 cm

U fazi formiranja cvetnih zametaka poželjna je niža vlažnost zemljišta do pojave prvih plodova. Kasnije veća, u tehnološkom dozrevanju preobilan i poremećen tok vlažnosti uzrokuje pucanje plodova - zalivna norma 30-50 mm, norm navodnjavanja 250-300 mm
Načini navodnjavanja: BRAZDE ; OROŠAVANJE; MIKROKIŠENJE ; KAP PO KAP, SUBIRIGACIJA
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

pozdrav svima na ovom forumu i imam jedno pitanje sta je sa mojim paradajzom?
2ivmqvb.jpg

donji listovi su povijeni i ogromni, jedna stabljika ima preko 40 cvetova, u ostalom vidite sami pa vas molim da mi pomognete ako ima pomoci.
Post je spojen: [time]1278331268[/time]
_________________________________________________
15n4pr6.jpg
30ctwmx.jpg

Post je spojen: [time]1278363959[/time]
_________________________________________________
35cmy6h.jpg
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

meni ovo deluje kao da si malo vise bacio azotnog djubriva a ovo sto je izrastao verovatno je zbog manjka svetlosti
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Mmm ja imam nesto slicno ovome , naime list se uvija i veoma je krt.
Danas sam se konsultovao sa jednim agronomom i on mi je preporucio da plastenik vise ne zatvaram nocu jer je velika promena temperature i da je to jedan od razloga. Preporucio mi je NPK 8:16:24 4KG NA 200L vode i da sa tim zalijem izmedju strukova paradajza plus FASTONIC 80-WP protiv plamenjace.
Neznam dal ce sta od ovoga da uspe , licno sam skeptican i mislim da za ovaj paradajz vise nema leka :udri: :udri:
Evo postavicu par slika pa ako Vam nije tesko da prokomentarisete kao iskusni.

img1306eq.jpg
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

uvijanje lisca kao prvo je sortna osobina paradajiza,po ovim slikam ja mislim da si pretero sa azotnim djubrivima i postoji pravilo za paradajiz ako je tebi lepo u plasteniku onda je i paradajizu znaci nemoj dozvoliiti veliku vlaznost i nemoj ga zatvarati nocu!Probaj da ga izfreziras ili okopas koristi folijarno djubrivo tipa slavol ,agrostemin,fertokristal sa humunskim kiselinama u baci neko srestvo zastite ekvason pro on ima najmanju karencu a i dobar je.Probaj da donje lisce iskidas da bi napravio jace strujanje vazduha.jedno pitanje da nisi koristio srestva za oplodnju?
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Pa to sto se sortne osobine tice neznam. Kod mene u prvom redu je jabucar drugi red neki holandski , treci je roma i cetvrti sve i svasta :)
u principu ne verujem da sam preterao sa azotnim djubrivom jer sam samo jednom koristio prehranu preko lista HAKAPHOS PLUS 14-16-24 i koristio sam jednom koprivu za zalivanje. Ovo za vlaznost ja stvarno neznam sta da radim. Jbg kod mene su jaki udari vetrova pa se plasim da nocu ostavim otvoreno a ono ujutru kad otvorim bruka od kondezacije.
Koristio sam pre 20-tak dana tomatin ali bas slabo koncentrovan jer nisam imao kad da umacem cvetove pa sam prskao. ::lose:: ::lose::
Na kraju krajeva svi se nekako i drze sem jabucara, on je bas stradao :sta:
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

ovako svari stoje svi determinatni paradajizi imaju osobinu da se brane od prejakog sunca i uvijaju list (takvi su) drugo ako si koristio tomatin ,kaprin ili nesto trece a jos prskao pumpicom eto problema precesljaj forum pisano je ranije,velika vlaznost vazuha i koriscenje srestava za oplodnju samo ces stvoriti sam sebi probleme jer srestva za oplodnju deluju herbicidno na paradajiz
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Ma to sad znam , ali sto bi rekao nas narod "posle *cenzurisano* nema kajanja"
Pitanje je dal ja sta mogu da uradim da spasem ovo malo ili da se ne mucim bezveze nego da povadim ovaj osteceni paradajz :??


+Edit:
Topalovicu hvala na odgovoru, imas pice ako se ikad budemo sreli :)
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

sa cime-kako se boriti protiv CRVENOG PAUKA I SOVICE ali ne hemijom zbog karence , sada pocinju da lete sovice i bice gusenica vagon :zli: ::samo bes::
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

sta tvoj deda dradi kada mu se uvije list na kukuruzu :haha:? Predposavljam da deda kaze "pa gledam u njega ti inije neka bolest":haha:?? On je totalno u pravu :haha::haha: Visak vlage,stres, (toplo-hladno, vlaga velika-mala ) itd dovode do uvijanja lista...znaci nema leka to je tako kako je .... seci lisce do prve rodne ili cvetne zone... kraj proce.....
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Ako do sada niste obrali paradajiz. :D

Otvarajte plastenike sto vise.
Probajte da ih zasencite sa mrezom ili prefarbate naj obicnijim krecom sa spoljne strane.
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Pozdrav za povrtare,gajim povrce glavna mi kultura pardjiz uz njega ubacim papriku i krastavac.
Prosle godine sam radio takozvanu drugu sadnju tj rasadjivao sam oko 20.06.pojavila mi se neka bolest
ili sta vec kad je forimirao plodove pocetkom berbe poneo je odlicno plodovi bili odlicne velicine al nazalost bolesni.
Inace je rec o hibridu Astrion za koji inace kazu da je odlican za drugu setvu.
Prilazem par slika pa ako ima neko neku ideju sta moze da bude nek napise neku rec na tu temu :)
p.s.Inace sam kasnio sa sadnjom nije bio gotov plastenik na vreme malo se izduzio rasad.
http://i55.tinypic.com/af7mm0.jpg[/IMG]
http://i54.tinypic.com/2k2fzp.jpg[/IMG]
2i977lh.jpg



Post je spojen: [time]1294664515[/time]


jos neka slika

2k2fzp.jpg
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Ovo je klasiicna crna pegavost(altenarija) lepo se vidi na listovima .Otezano je suzbijanje kao drugog useva zato sto su razlike u temepraturi velike noci su hladne a dani topli taj sok ne pogoduje paradajizu ali zato crna pegavost napreduje kao luda.
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Trebao si uklanjati stari list i trule plodove predhodnog useva.

Preventivu mozes raditi sa fungicidima kao sto su:
Bravo, Quadris
Pri pojavi prvih pega razvoj oboljenja zaustavlja, delimicno Score. :cao:
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

Pre par godina smo imali isti sluca kao clan LETAC, u jesenjem
plastenickom paradajzu.
Nismo smeli da ga tretiramo, nego je bran zelen.
I od toga je pola stradalo.
A bilo je dve traktorske prikolice.
 
Odg: Bolesti paradajiza u plastenicima

tretiro sam ga ridomilom,jos neznam cime dodoavao mikro elemente al dzaba,probao takodje sa uklanjanjem stari listova,cela biljka je pocela da dobija neku cudnu tamnu boju,leka mu nije bilo....
 
Nazad
Vrh